uGet - en to ru translation catalogue (355 entries)

en: Password Manager Daemon: uget
    
    While attempting an SSH connection to %s there was a problem verifying it's hostkey against the known and trusted hosts file because it's hostkey was not found.
    
    Would you like to treat this connection as trusted for this and future connections by adding %s's hostkey to the known hosts file?
ru: Демон диспетчера паролей: uget
    
    При попытке подключения SSH к %s возникла проблема с проверкой ключа хоста в файле известных и доверенных хостов, потому что ключ хоста не найден.
    
    Вы хотите рассматривать это соединение, как доверенное для этого и будущих соединений, добавив %s ключ хоста к известному файлу hosts?

en: All Category
ru: Все категории

note: UGET_EVENT_NORMAL_CUSTOM
en: Connecting...
ru: Соединение...

note: UGET_EVENT_NORMAL_CONNECT
en: Transmitting...
ru: Передача...

note: UGET_EVENT_NORMAL_TRANSMIT,
en: Retry
ru: Повторить

note: UGET_EVENT_NORMAL_RETRY,
en: Download completed
ru: Закачка завершена

note: UGET_EVENT_NORMAL_COMPLETE,
en: Finished
ru: Завершено

note: UGET_EVENT_NORMAL_FINISH, resumable
en: Resumable
ru: Возобновляемо

note: UGET_EVENT_NORMAL_RESUMABLE,
en: Not Resumable
ru: Не возобновляемо

note: UGET_EVENT_WARNING_CUSTOM
en: Output file can't be renamed.
ru: Исходящий файл невозможно переименовать.

note: UGET_EVENT_ERROR_CUSTOM
en: couldn't connect to host.
ru: не удается подключиться к узлу.

note: UGET_EVENT_ERROR_CONNECT_FAILED
en: Folder can't be created.
ru: Невозможно создать каталог.

note: UGET_EVENT_ERROR_FOLDER_CREATE_FAILED
en: File can't be created (bad filename or file exist).
ru: Файл не может быть создан (неверное имя или файл существует).

note: UGET_EVENT_ERROR_FILE_CREATE_FAILED
en: File can't be opened.
ru: Невозможно открыть файл.

note: UGET_EVENT_ERROR_FILE_OPEN_FAILED
en: Unable to create thread.
ru: Не удается создать поток.

note: UGET_EVENT_ERROR_THREAD_CREATE_FAILED,
en: Incorrect source (different file size).
ru: Неверный источник (разный размер файла).

note: UGET_EVENT_ERROR_INCORRECT_SOURCE,
en: Out of resource (disk full or run out of memory).
ru: Нет ресурсов (диск переполнен или недостаточно памяти).

note: UGET_EVENT_ERROR_OUT_OF_RESOURCE
en: No output file.
ru: Нет исходящего файла.

note: UGET_EVENT_ERROR_NO_OUTPUT_FILE
en: No output setting.
ru: Нет исходящих настроек.

note: UGET_EVENT_ERROR_NO_OUTPUT_SETTING
en: Too many retries.
ru: Слишком много повторений.

note: UGET_EVENT_ERROR_TOO_MANY_RETRIES
en: Unsupported scheme (protocol).
ru: Неподдерживаемая схема (протокол).

note: UGET_EVENT_ERROR_UNSUPPORTED_SCHEME
en: Unsupported file.
ru: Неподдерживаемый файл.

note: UGET_EVENT_ERROR_UNSUPPORTED_FILE
en: post file not found.
ru: размещенный файл не найден.

note: UGET_EVENT_ERROR_POST_FILE_NOT_FOUND
en: cookie file not found.
ru: cookie файл не найден

en: This video has been removed.
ru: Это видео удалено.

en: Error occurred during getting video info.
ru: Ошибка при получении информации о видео.

en: Error occurred during getting video web page.
ru: Ошибка при получении информации о видео с веб-страницы.

en: No video_id found in URL of YouTube.
ru: Не найден video_id в ссылке YouTube.

note: 1 - 10
en: aria2: an unknown error occurred.
ru: aria2: произошла неизвестная ошибка.

en: aria2: time out occurred.
ru: aria2: время истекло.

en: aria2: resource was not found.
ru: aria2: ресурс не найден.

en: aria2 saw the specfied number of 'resource not found' error. See --max-file-not-found option
ru: aria2 получила определенное число ошибок "ресурс не найден". Смотрите параметр --max-file-not-found

en: aria2: speed was too slow.
ru: aria2: скорость была слишком медленной.

en: aria2: network problem occurred.
ru: aria2: возникла проблема с сетью.

en: aria2: unfinished downloads.
ru: aria2: незавершенные загрузки.

note: _("Not Resumable"),
en: Out of resource
ru: Нет ресурсов

note: _(),
en: aria2: piece length was different from one in .aria2 control file.
ru: aria2: размер блока был отличным от указанного в контрольном .aria2-файле

note: 11 - 20
en: aria2 was downloading same file.
ru: aria2 был загружен один и тот же файл.

en: aria2 was downloading same info hash torrent.
ru: aria2 был загружен один и тот же хеш торрента.

en: aria2: file already existed. See --allow-overwrite option.
ru: aria2: файл уже существует. Смотрите параметр --allow-overwrite.

note: _("Output file can't be renamed."),
en: aria2: could not open existing file.
ru: aria2: не удалось открыть существующий файл.

en: aria2: could not create new file or truncate existing file.
ru: aria2: не удалось создать новый файл или обнулить существующий файл.

en: aria2: file I/O error occurred.
ru: aria2: произошла ошибка чтения/записи файла.

note: UGET_EVENT_ERROR_FOLDER_CREATE_FAILED
en: aria2: name resolution failed.
ru: aria2: разрешение имен не удалось.

en: aria2: could not parse Metalink document.
ru: aria2: не удалось проанализировать Metalink-документ.

note: 21 - 30
en: aria2: FTP command failed.
ru: aria2: FTP команда не удалась.

en: aria2: HTTP response header was bad or unexpected.
ru: aria2: HTTP-заголовок ответа был испорченным или неожиданным.

en: Too many redirections.
ru: Слишком много перенаправлений.

en: aria2: HTTP authorization failed.
ru: aria2: HTTP-авторизация не удалась.

en: aria2: could not parse bencoded file(usually .torrent file).
ru: aria2: не удалось проанализировать закодированный файл (обычно файл ".torrent").

en: aria2: torrent file was corrupted or missing information.
ru: aria2: торрент-файл поврежден или недостаточно информации.

en: aria2: Magnet URI was bad.
ru: aria2: плохой Magnet URI.

en: aria2: bad/unrecognized option was given or unexpected option argument was given.
ru: aria2:  задан плохой/неопознанный параметр или неожиданный аргумент к нему.

en: aria2: remote server was unable to handle the request.
ru: aria2: удаленный сервер не смог обработать запрос.

en: aria2: could not parse JSON-RPC request.
ru: aria2: не удалось проанализировать JSON-RPC запрос.

en: No response. Is aria2 shutdown?
ru: Нет ответа. Может быть aria2 отключена?

note: debug
en: aria2: gid was removed.
ru: aria2: gid был удален.

en: Failed to get media link.
ru: Невозможно получить media ссылку

en: No matched media.
ru: Нет подходящих носителей.

en: Download Manager
ru: Менеджер закачек

en: uGet Founder:
ru: Основатель uGet:

en: uGet Project Manager:
ru: Менеджер проекта uGet:

en: tasks
ru: задачи

en: New from Clipboard
ru: Новая из буфера обмена

en: New Download
ru: Новая закачка

en: Clipboard
ru: Буфер обмена

en: Command line
ru: Командная строка

en: Error Occurred
ru: Произошла ошибка

en: Error Occurred when downloading.
ru: Произошла ошибка при загрузке.

en: Download Starting
ru: Закачка запущена

en: Starting download queue.
ru: Запущена очередь закачки

en: Download Completed
ru: Закачка завершена

en: All queuing downloads have been completed.
ru: Все очереди загрузки были завершены.

note: ---------------------------------------------------- frame for Status (start mode)
en: Status
ru: Состояние

note: Summary Items - Category Download Columns - Category
en: Category
ru: Категории

en: Create new download
ru: Создать новую закачку

note: New Download (accelerators) gtk_menu_shell_append ((GtkMenuShell*)menu, gtk_tearoff_menu_item_new() ); New Download
en: New _Download...
ru: Новая _закачка...

note: New Category
en: New _Category...
ru: Новая _категория

note: New Clipboard batch
en: New Clipboard _batch...
ru: Новая _из буфера обмена

note: New URL Sequence batch
en: New _URL Sequence batch...
ru: Новая пакетная закачка...

note: New Torrent separator gtk_menu_shell_append ((GtkMenuShell*)submenu, gtk_separator_menu_item_new() );
en: New Torrent...
ru: Новый торрент...

note: New Metalink
en: New Metalink...
ru: Новая мета-ссылка

en: Save all settings
ru: Сохранить все настройки

en: Set selected download runnable
ru: Установить выбранные закачки на исполнение

en: Set selected download to pause
ru: Установить выбранные закачки на паузу

en: Set selected download properties
ru: Настройки выбранных закачек

en: Move selected download up
ru: Поднять выбранное

en: Move selected download down
ru: Опустить выбранное

en: Move selected download to top
ru: Переместить выбранное вверх

en: Move selected download to bottom
ru: Переместить выбранное вниз

en: New Category
ru: Новая категория

en: Copy -
ru: Копировать -

en: Category Properties
ru: Свойства категории

en: Download Properties
ru: Свойства закачки

en: New Torrent
ru: Новый торрент

en: New Metalink
ru: Новая мета-ссылка

en: Open Torrent file
ru: Открыть торрент-файл

en: Torrent file (*.torrent)
ru: Torrent файл (*.torrent)

en: Open Metalink file
ru: Открыть файл мета-ссылки

en: Failed to save category file.
ru: Не удалось сохранить файл категории.

en: Failed to load category file.
ru: Не удалось загрузить файл категории.

en: Save Category file
ru: Сохранить файл категории

en: Open Category file
ru: Открыть файл категории

en: JSON file (*.json)
ru: Файл JSON (*.json)

note: add link
en: Link <A>
ru: Ссылка <A>

note: add image
en: Image <IMG>
ru: Изображение <IMG>

en: Text File
ru: Текстовый файл

en: Import URLs from HTML file
ru: Импорт URL-адресов из HTML файла

en: HTML file (*.htm, *.html)
ru: Файл HTML (*.htm, *.html)

en: Import URLs from text file
ru: Импорт URL-адресов из текстового файла

en: Plain text file
ru: Простой текстовый файл

en: Export URLs to text file
ru: Экспорт URL-адресов в текстовый файл

en: URL Sequence batch
ru: Последовательность ссылок

en: No URLs found in clipboard.
ru: В буфере обмена не найдено URL-адресов.

en: All URLs had existed.
ru: Все URL-адреса уже существуют.

en: Clipboard batch
ru: Из буфера обмена

en: New
ru: Новая

en: Error
ru: Ошибка

en: Message
ru: Сообщение

en: Selected %d items
ru: Выбран(о) %d пункт(а,ов)

en: Attention uGetters:
ru: Пользователи uGet, внимание:

en: we are running a Donation Drive for uGet's Future Development, please click
ru: мы запустили Donation Drive для дальнейшей разработки uGet, пожалуйста, щелкните

en: HERE
ru: ЗДЕСЬ

en: please fill out this quick User Survey for uGet.
ru: пожалуйста, пройдите быстрый опрос пользователей uGet.

en: click here to take survey
ru: нажмите здесь, чтобы пройти опрос

en: Category _name:
ru: _Имя категории:

note: gtk_entry_set_width_chars (GTK_ENTRY(cform->spin_active), 5);
en: Active _downloads:
ru: Активные _закачки:

note: gtk_entry_set_width_chars (GTK_ENTRY(cform->spin_finished), 5);
en: Capacity of Finished:
ru: Завершенных загрузок:

note: gtk_entry_set_width_chars (GTK_ENTRY(cform->spin_recycled), 5);
en: Capacity of Recycled:
ru: Количество удаленных:

note: ------------------------------------------------------------------------ URI Matching conditions
en: URI Matching conditions
ru: Условия распознавания URI

en: Matched _Hosts:
ru: Распознавать _хосты:

en: Matched _Schemes:
ru: Распознавать _схемы:

en: Matched _Types:
ru: Распознавать _типы:

en: Really Quit?
ru: Действительно выйти?

en: Are you sure you want to quit?
ru: Вы уверены, что хотите выйти?

en: Really delete files?
ru: Действительно удалить файлы?

en: Are you sure you want to delete files?
ru: Вы уверены, что хотите удалить файлы?

en: Really delete category?
ru: Действительно удалить категорию?

en: Are you sure you want to delete category?
ru: Вы уверены, что хотите удалить категорию?

en: Don't ask me again
ru: Не спрашивать снова

note: Mirrors - label
en: Mirrors:
ru: Зеркала:

note: File - label
en: File:
ru: Файл:

en: Select Folder
ru: Выбрать каталог

note: Folder - label
en: _Folder:
ru: _Каталог:

note: Referrer - label
en: Referrer:
ru: Источник перехода:

note: "Max Connections:" - title label
en: _Max Connections:
ru: _Максимальное число соединений:

en: _Runnable
ru: _Запустить

en: P_ause
ru: П_ауза

note: ---------------------------------------------------- frame for login
en: Login
ru: Вход

note: User - label user label & entry
en: User:
ru: Пользователь:

note: Password - label password label & entry
en: Password:
ru: Пароль:

note: label - cookie file
en: Cookie file:
ru: Файл куки:

en: Select Cookie File
ru: Выбрать куки-файл

note: label - post file
en: Post file:
ru: Post файл:

en: Select Post File
ru: Выберать отправляемый файл

note: Retry limit - label
en: Retry _limit:
ru: _Число повторов:

note: counts - label
en: counts
ru: раз

note: Retry delay - label
en: Retry _delay:
ru: _Задержка повтора:

note: seconds - label
en: seconds
ru: секунд

note: label - Max upload speed
en: Max upload speed:
ru: Наибольшая скорость отправки:

note: label - "KiB/s"
en: KiB/s
ru: кб/с

note: label - Max download speed
en: Max download speed:
ru: Максимальная скорость закачки:

note: Retrieve timestamp
en: Retrieve timestamp
ru: Получать timestamp

en: _File
ru: _Файл

note: Batch Downloads --- start ---
en: _Batch Downloads
ru: _Пакетная закачка

note: Batch downloads - Clipboard batch
en: _Clipboard batch...
ru: Из _буфера обмена

note: Batch downloads - URL Sequence batch
en: _URL Sequence batch...
ru: _Пакетная закачка...

note: Batch downloads - Text file import (.txt)
en: _Text file import (.txt)...
ru: Импортировать _текстовый файл (.txt)...

note: Batch downloads - HTML file import (.html)
en: _HTML file import (.html)...
ru: Импортировать _HTML файл (.html)...

note: Batch downloads - Export to Text file (.txt)
en: _Export to Text file (.txt)...
ru: _Экспортировать в текстовый файл (.txt)...

note: Open Category
en: _Open category...
ru: _Открыть категорию...

note: Save Category
en: _Save category as...
ru: _Сохранить категорию как...

note: Save All
en: Save _all settings
ru: Сохранить _все настройки

note: Offline mode
en: Offline Mode
ru: Автономный режим

en: _Edit
ru: _Правка

note: menu.gtk_menu_shell_append((GtkMenuShell*)menu, gtk_tearoff_menu_item_new() ); Settings shortcut
en: Clipboard _Monitor
ru: _Следить за буфером обмена

en: Clipboard works quietly
ru: Буфер обмена в автоматическом режиме

en: Command-line works quietly
ru: Командная строка в автоматическом режиме

en: Skip existing URI
ru: Пропускать существующие URI

en: Apply recent download settings
ru: Принять настройки последней закачки

note: --- Completion Auto-Actions --- start ---
en: Completion _Auto-Actions
ru: _Действия после завершения

note: Completion Auto-Actions - Disable
en: _Disable
ru: _Отключено

en: Hibernate
ru: Гибернация

en: Suspend
ru: Ждущий режим

en: Shutdown
ru: Завершение работы

en: Reboot
ru: Перезагрузка

en: Custom
ru: Пользовательское

note: Completion Auto-Actions - Remember
en: Remember setting
ru: Запомнить настройку

note: Completion Auto-Actions - Help
en: _Help
ru: _Справка

note: --- Completion Auto-Actions --- end --- menu_item = gtk_menu_item_new_with_mnemonic (_("_Settings...")); Settings
en: _Settings...
ru: _Настройки...

en: _View
ru: _Вид

en: _Toolbar
ru: Панель _инструментов

en: Statusbar
ru: Строка состояния

en: _Summary
ru: _Подробности

note: Summary Items --- start ---
en: Summary _Items
ru: _Показывать в подробностях

note: Summary Items - Name
en: _Name
ru: _Имя

note: Summary Items - Folder
en: _Folder
ru: _Каталог

note: Summary Items - Message
en: _Message
ru: _Сообщение

en: Download _Columns
ru: Колонки списка _закачек

note: Download Columns - Complete
en: _Complete
ru: _Скачано

note: Download Columns - Total
en: _Size
ru: _Размер

note: Download Columns - Percent (%)
en: _Percent '%'
ru: Про_цент '%'

note: Download Columns - Elapsed
en: _Elapsed
ru: _Прошло

note: Download Columns - Left
en: _Left
ru: _Осталось

note: Download Columns - Speed
en: Speed
ru: Скорость

note: Download Columns - Up Speed
en: Up Speed
ru: Скорость отдачи

note: Download Columns - Uploaded
en: Uploaded
ru: Отправлено

note: Download Columns - Ratio
en: Ratio
ru: Рейтинг

note: Download Columns - Retry
en: _Retry
ru: _Повторить

note: Download Columns - Added On
en: Added On
ru: Добавлено

note: Download Columns - Completed On
en: Completed On
ru: Завершено

en: _Category
ru: _Категория

note: New Category
en: _New Category...
ru: Создать _категорию...

note: Delete Category
en: _Delete Category
ru: _Удалить категорию

en: _Download
ru: _Закачка

note: menu_item = gtk_image_menu_item_new_from_stock (GTK_STOCK_DELETE, accel_group);
en: _Delete Entry
ru: _Удалить запись

en: Delete Entry and _File
ru: Удалить запись и _файл

en: Open _Containing folder
ru: Открыть _содержащий каталог

en: Force Start
ru: Быстрый старт

note: Move to --- start ---
en: _Move To
ru: Пе_реместить в

note: Priority --- start ---
en: Priority
ru: Приоритет

en: _High
ru: _Высокий

en: _Normal
ru: _Нормальный

en: _Low
ru: _Низкий

note: Get Help Online
en: Get Help Online
ru: Получить помощь онлайн

note: Documentation
en: Documentation
ru: Документация

note: Support Forum
en: Support Forum
ru: Форум поддержки

note: Submit Feedback
en: Submit Feedback
ru: Оставить отзыв

note: Report a Bug
en: Report a Bug
ru: Сообщить об ошибке

note: Keyboard Shortcuts
en: Keyboard Shortcuts
ru: Сочетания клавиш

note: Check for Updates
en: Check for Updates
ru: Проверить наличие обновлений

en: Settings
ru: Настройки

en: Can't launch default application for file '%s'.
ru: Не удается запустить приложение по умолчанию для файла '%s'

en: '%s' - This folder does not exist.
ru: '%s' - каталог не существует.

note: title
en: URI had existed
ru: URI уже существует

en: This URI had existed, are you sure to continue?
ru: Этот URI уже существует, вы уверены, что хотите продолжить?

en: General
ru: Главные

en: Advanced
ru: Дополнительные

en: Category settings
ru: Настройки категории

en: Default for new download 1
ru: Умолчания для новой закачки 1

en: Default 2
ru: Умолчания 2

en: unnamed
ru: безымянный

en: Paused
ru: Приостановлено

en: Uploading
ru: Отправка

en: Completed
ru: Завершено

en: Recycled
ru: Удалено

en: Queuing
ru: Очередь

en: Active
ru: Активно

en: All Status
ru: Все состояния

en: Name
ru: Имя

en: Complete
ru: Скачано

en: Size
ru: Размер

en: Elapsed
ru: Прошло

en: Left
ru: Осталось

en: Quantity
ru: Количество

note: proxy type label & combo box
en: Proxy:
ru: Прокси:

en: Don't use
ru: Не использовать

en: Default
ru: По умолчанию

note: host label & entry
en: Host:
ru: Сервер:

note: port label & entry
en: Port:
ru: Порт:

en: Socket:
ru: Сокет:

en: Socket args:
ru: Параметры сокета:

en: Element:
ru: Элемент:

en: Mon
ru: Пнд

en: Tue
ru: Втр

en: Wed
ru: Срд

en: Thu
ru: Чтв

en: Fri
ru: Птн

en: Sat
ru: Суб

en: Sun
ru: Вск

en: _Enable Scheduler
ru: Включить планировщик

note: Turn off - label
en: Turn off
ru: Выключить

note: Turn off - help label
en: - stop all task
ru: - остановить всё

note: Normal - label
en: Normal
ru: Нормально

note: Normal - help label
en: - run task normally
ru: - запустить задачу нормально

en: All
ru: Все

en: None
ru: Ничего

en: Mark by filter
ru: Отметить по фильтру

en: Mark URLs by host AND filename extension.
ru: Отметить адреса принадлежащие узлу И расширению файлов.

en: This will reset all marks of URLs.
ru: Это приведет к сбросу всех отмеченные URL-адресов.

note: filter view ----------------------- left side
en: Host
ru: Сервер

note: right side (filename extension)
en: File Ext.
ru: Расширение файла

en: Base hypertext reference
ru: База ссылок

note: select all
en: Mark _All
ru: Отметить _всё

note: select none
en: Mark _None
ru: Снять _все отметки

note: select by filter
en: _Mark by filter...
ru: _Отметить по фильтру...

note: e.g.
en: e.g.
ru: Например:

note: ------------------------------------------------------- radio "From"
en: _From:
ru: _С:

note: label "To"
en: To:
ru: По:

note: label "digits"
en: digits:
ru: цифр:

en: F_rom:
ru: _с:

note: label case-sensitive
en: case-sensitive
ru: с учётом регистра

en: No wildcard(*) character in URL entry.
ru: Нет символа шаблона(*) в URL.

en: URL is not valid.
ru: Недопустимый URL-адрес.

en: No character in 'From' or 'To' entry.
ru: В полях 'С' или 'По' ничего нет.

en: Preview
ru: Предпросмотр

en: User Interface
ru: Интерфейс

en: Bandwidth
ru: Пропускная способность

en: Scheduler
ru: Планировщик

en: Plug-in
ru: Плагины

en: Media website
ru: Веб-узел

en: Others
ru: Другое

note: Monitor button
en: _Enable clipboard monitor
ru: _Включить мониторинг буфера обмена

note: quiet mode
en: _Quiet mode
ru: _В автоматическом
     режиме

en: Default category index
ru: Индекс категории по умолчанию

en: Adding to Nth category if no matched category.
ru: Добавление к N-ой категории, если категория не распознана.

note: media website
en: _Monitor URL of media website
ru: _Просмотр URL вебсайта

en: Monitor clipboard for specified file types:
ru: Следить за этими типами файлов в буфере обмена:

en: Separate the types with character '|'.
ru: Типы отделяются символом '|'.

en: You can use regular expressions here.
ru: Можно использовать регулярные выражения.

en: Confirmation
ru: Подтверждение

note: Confirmation check buttons
en: Show confirmation dialog on exit
ru: Показывать окно подтверждения при выходе

en: Confirm when deleting files
ru: Подтверждение при удалении файлов

en: System Tray
ru: Область уведомлений

note: System Tray check buttons
en: Always show tray icon
ru: Всегда показывать иконку в трее

en: Minimize to tray on startup
ru: Минимизировать в трей при запуске

en: Close to tray on window close
ru: Скрывать в трей при закрытии окна

en: Use Ubuntu's App Indicator
ru: Использовать индикатор приложений Ubuntu

en: Enable offline mode on startup
ru: Включить автономный режим при запуске

en: Download starting notification
ru: Уведомление при запуске загрузки

en: Sound when download is finished
ru: Звуковое уведомление по окончании

note: widget = gtk_check_button_new_with_label (_("Skip existing URI from clipboard and command-line")); uiform->skip_existing = (GtkToggleButton*) widget; gtk_box_pack_start (vbox, widget, FALSE, FALSE, 1);
en: Display large icon
ru: Показать увеличенные иконки

en: These will affect all plug-ins.
ru: Они воздействуют на все плагины.

note: Global speed limit
en: Global speed limit
ru: Глобальные ограничения скорости

en: Max upload speed
ru: Максимальная скорость отправки

en: Max download speed
ru: Максимальная скорость закачки

en: Completion Auto-Actions
ru: Действия после завершения

en: Custom command:
ru: Пользовательская команда:

en: Custom command if error occured:
ru: Пользовательская команда при возникновении ошибки:

en: _Autosave
ru: _Автосохранение

note: auto save interval label
en: _Interval:
ru: _Интервал:

note: auto save interval unit label
en: minutes
ru: минут

note: Commandline Settings
en: Commandline Settings
ru: Настройки параметров командной строки

note: --quiet
en: Use '--quiet' by default
ru: Использовать '--quiet' по умолчанию

en: Plug-in matching order:
ru: Порядок распознавания плагинов:

en: Aria2 plug-in options
ru: Опции плагина aria2

en: RPC authorization secret token
ru: Секретный токен RPC-авторизации

note: ------------------------------------------------------------------------ Speed Limits
en: Global speed limit for aria2 only
ru: Глобальные ограничения скорости только для aria2

note: ------------------------------------------------------------------------ aria2 works on local device launch
en: _Launch aria2 on startup
ru: _Запускать aria2 при старте

note: shutdown
en: _Shutdown aria2 on exit
ru: _Выключать aria2 при выходе

note: ------------------------------------------------------------------------ Local options
en: Launch aria2 on local device
ru: Запускать aria2 на локальном устройстве

en: Path
ru: Путь

en: Arguments
ru: Параметры

note: Arguments - hint
en: You must restart uGet after modifying it.
ru: Вы должны перезагрузить uGet после внесения изменений.

en: Media matching mode:
ru: Режим соответствия

en: Match conditions
ru: Соответствует условиям

note: Quality
en: Quality:
ru: Качество:

note: Type
en: Type:
ru: Тип:

en: File
ru: Файл

en: Folder
ru: Каталог

en: Item
ru: Пункт

en: Value
ru: Значение

note: Copy All
en: Copy _All
ru: Копировать _всё

note: Show window
en: Show window
ru: Показать окно

note: Offline mode
en: _Offline Mode
ru: _Автономный режим
