audacity 2.3.3 - en to ru translation catalogue (3790 entries)

en: File '%s' already exists, do you really want to overwrite it?
ru: Файл «%s» уже существует. Перезаписать его?

en: Confirm
ru: Подтверждение

en: Please choose an existing file.
ru: Выберите существующий файл.

en: Error
ru: Ошибка

en: File type:
ru: Тип файла:

en: File dialog failed with error code %0lx.
ru: Диалог для работы с файлами сообщил об ошибке с кодом %0lx.

en: &Nyquist Workbench...
ru: &Редактор Nyquist...

en: &Undo	Ctrl+Z
ru: &Отменить	Ctrl+Z

en: &Redo	Ctrl+Y
ru: &Повторить	Ctrl+Y

en: Cu&t	Ctrl+X
ru: Вырезат&ь	Ctrl+X

en: &Copy	Ctrl+C
ru: &Копировать	Ctrl+C

en: &Paste	Ctrl+V
ru: &Вставить	Ctrl+V

en: Cle&ar	Ctrl+L
ru: О&чистить	Ctrl+L

en: Select A&ll	Ctrl+A
ru: В&ыбрать всё	Ctrl+A

en: &Find...	Ctrl+F
ru: &Найти...	Ctrl+F

en: &Matching Paren	F8
ru: П&арная скобка	F8

en: &Top S-expr	F9
ru: S-expr &сверху	F9

en: &Higher S-expr	F10
ru: S-expr &выше	F10

en: &Previous S-expr	F11
ru: &Предыдущий S-expr	F11

en: &Next S-expr	F12
ru: &Следующий S-expr	F12

en: &Go to
ru: &Перейти

en: Select &Font...
ru: Выбрать &шрифт...

en: Split &Vertically
ru: Разделить &вертикально

en: Split &Horizontally
ru: Разделить &горизонтально

en: Show S&cript
ru: Показать с&крипт

en: Show &Output
ru: Показать &вывод

en: &Large Icons
ru: &Большие значки

en: &Small Icons
ru: &Мелкие значки

en: Toolbar
ru: Панель инструментов

en: &Go	F5
ru: &Перейти	F5

en: &Stop	F6
ru: &Стоп	F6

en: &About
ru: &О программе

en: Script
ru: Скрипт

note: i18n-hint noun
en: Output
ru: Вывод

en: Load Nyquist script
ru: Загрузить скрипт Nyquist

en: Nyquist scripts (*.ny)|*.ny|Lisp scripts (*.lsp)|*.lsp|All files|*
ru: Скрипты Nyquist (*.ny)|*.ny|Скрипты Lisp (*.lsp)|*.lsp|Все файлы|*

en: Script was not saved.
ru: Скрипт не сохранён.

en: Warning
ru: Предупреждение

en: Save Nyquist script
ru: Сохранить скрипт Nyquist

en: Find dialog
ru: Окно поиска

en: Harvey Lubin (logo)
ru: Harvey Lubin (логотип)

en: Tango Icon Gallery (toolbar icons)
ru: Галерея значков Tango (иконки панели)

en: (C) 2009 by Leland Lucius
ru: (C) 2009, Leland Lucius

en: External Audacity module which provides a simple IDE for writing effects.
ru: Внешний модуль Audacity для написания эффектов.

en: Nyquist Effect Workbench
ru: Редактор эффектов Nyquist

en: No matches found
ru: Совпадений нет

en: Code has been modified. Are you sure?
ru: Код был изменён. Вы уверены?

en: Untitled
ru: Без названия

en: Nyquist Effect Workbench -
ru: Редактор эффектов Nyquist —

en: New
ru: Создать

en: New script
ru: Новый скрипт

en: Open
ru: Открыть

en: Open script
ru: Открыть скрипт

en: Save
ru: Сохранить

en: Save script
ru: Сохранить скрипт

en: Save As
ru: Сохранить как

en: Save script as...
ru: Сохранить скрипт как…

en: Copy
ru: Копировать

en: Copy to clipboard
ru: Копировать в буфер обмена

en: Cut
ru: Вырезать

en: Cut to clipboard
ru: Вырезать в буфер обмена

en: Paste
ru: Вставить

en: Paste from clipboard
ru: Вставить из буфера обмена

note: i18n-hint verb; to empty or erase
en: Clear
ru: Очистить

en: Clear selection
ru: Очистить выделение

en: Select All
ru: Выбрать всё

en: Select all text
ru: Выбрать весь текст

en: Undo
ru: Отменить

en: Undo last change
ru: Отменить последнее изменение

en: Redo
ru: Вернуть

en: Redo previous change
ru: Повторить последнее изменение

en: Find
ru: Найти

en: Find text
ru: Найти текст

en: Match
ru: Скобка

en: Go to matching paren
ru: Перейти к парной скобке

en: Top
ru: Верх

en: Go to top S-expr
ru: Перейти к верхнему S-expr

en: Up
ru: Выше

en: Go to higher S-expr
ru: Перейти к S-expr выше

en: Previous
ru: Предыдущий

en: Go to previous S-expr
ru: Перейти к предыдущему S-expr

en: Next
ru: Следующий

en: Go to next S-expr
ru: Перейти к следующему S-expr

en: Start
ru: Запустить

en: Start script
ru: Запустить скрипт

en: Stop
ru: Остановить

en: Stop script
ru: Остановить скрипт

en: system administration
ru: системный администратор

en: developer
ru: разработчик

en: co-founder and developer
ru: соучредитель и разработчик

en: documentation and support
ru: документация и техподдержка

en: quality assurance
ru: контроль качества

en: documentation and support, French
ru: документация и техподдержка на французком

en: accessibility advisor
ru: советник по специальным возможностям

en: graphic artist
ru: графический дизайнер

en: composer
ru: компоновщик

en: tester
ru: тестировщик

en: Nyquist plug-ins
ru: Подключаемые модули Nyquist

en: web developer
ru: веб-разработчик

en: graphics
ru: графика

en: incorporating
ru: включая

en: About Audacity
ru: Об Audacity

en: Audacity is a free program written by a worldwide team of [[https://www.audacityteam.org/about/credits|volunteers]]. Audacity is [[https://www.audacityteam.org/download|available]] for Windows, Mac, and GNU/Linux (and other Unix-like systems).
ru: Audacity — это свободная программа, созданная командой <a href="http://audacityteam.org/about/credits">разработчиков</a> со всего мира на добровольной основе. Audacity <a href="http://audacityteam.org/download">доступна</a> для Windows, Mac и GNU/Linux (и других Unix-подобных систем).

en: If you find a bug or have a suggestion for us, please write, in English, to our [[https://forum.audacityteam.org/|forum]]. For help, view the tips and tricks on our [[https://wiki.audacityteam.org/|wiki]] or visit our [[https://forum.audacityteam.org/|forum]].
ru: Сообщения об ошибках и свои предложения вы можете разместить на нашем [[https://forum.audacityteam.org/|форуме]] (на английском языке). Справка и советы доступны на нашем [[https://wiki.audacityteam.org/|вики-сайте]] и [[https://forum.audacityteam.org/|форуме]].

en: Audacity the free, open source, cross-platform software for recording and editing sounds.
ru: Audacity — свободное, открытое, кроссплатформенное программное обеспечение для записи и редактирования звука.

en: Credits
ru: Об авторах

en: DarkAudacity Customisation
ru: Настройка DarkAudacity

en: Audacity Team Members
ru: Участники команды Audacity

en: Emeritus:
ru: Почётные участники:

en: Distinguished Audacity Team members, not currently active
ru: Выдающиеся участники команды разработчиков, которые в настоящее время неактивны

en: Contributors
ru: Прочие участники проекта

en: Website and Graphics
ru: Веб-сайт и графика

en: Translators
ru: Переводчики

en: Libraries
ru: Библиотеки

en: Audacity includes code from the following projects:
ru: Audacity включает код следующих проектов:

en: Special thanks:
ru: Особая благодарность:

en: Audacity website:
ru: Веб-сайт Audacity:

en: <p><br>&nbsp; &nbsp; <b>Audacity<sup>&reg;</sup></b> software is copyright &copy; 1999-2018 Audacity Team.<br>
ru: Программное обеспечение <p><br>&nbsp; &nbsp; <b>Audacity<sup>&reg;</sup></b> является объектом авторского права &copy; 1999−2018 Команда Audacity.<br>

en: &nbsp; &nbsp; The name <b>Audacity</b> is a registered trademark of Dominic Mazzoni.<br><br>
ru: &nbsp; &nbsp; Имя <b>Audacity</b> является охраняемым товарным знаком Доминика Маццони (Dominic Mazzoni).<br><br>

note: i18n-hint: Information about when audacity was compiled
en: Build Information
ru: Информация о сборке

en: Enabled
ru: Включено

en: Disabled
ru: Выключено

en: File Format Support
ru: Поддержка форматов файлов

note: i18n-hint: This is what the library (libmad) does - imports MP3 files
en: MP3 Importing
ru: Импорт MP3

en: Ogg Vorbis Import and Export
ru: Импорт и экспорт Ogg Vorbis

en: ID3 tag support
ru: Поддержка тегов ID3

en: FLAC import and export
ru: Импорт и экспорт FLAC

en: MP2 export
ru: Экспорт MP2

en: Import via QuickTime
ru: Импорт через QuickTime

en: FFmpeg Import/Export
ru: Импорт/экспорт FFmpeg

en: Import via GStreamer
ru: Импорт через GStreamer

note: i18n-hint: Libraries that are essential to audacity
en: Core Libraries
ru: Основные библиотеки

en: Sample rate conversion
ru: Изменение частоты дискретизации

en: Audio playback and recording
ru: Воспроизведение и запись звука

en: Cross-platform GUI library
ru: Кроссплатформенная библиотека GUI

en: Features
ru: Функции

en: Dark Theme Extras
ru: Дополнения к тёмной теме

en: Plug-in support
ru: Поддержка подключаемых модулей

en: Sound card mixer support
ru: Поддержка микшера звуковой карты

en: Pitch and Tempo Change support
ru: Поддержка смены темпа и высоты тона

en: Extreme Pitch and Tempo Change support
ru: Поддержка резкой смены темпа и высоты тона

en: Program build date:
ru: Дата сборки программы:

en: Commit Id:
ru: Код фиксации:

en: Build type:
ru: Тип сборки:

en: Debug build
ru: Отладочная сборка

en: Release build
ru: Рабочая сборка

en: Compiler:
ru: Компилятор:

en: Installation Prefix:
ru: Префикс установки:

en: Settings folder:
ru: Папка параметров:

en: GPL License
ru: Лицензия GPL

en: Timeline actions disabled during recording
ru: Действия временной шкалы во время записи отключены

en: Click and drag to adjust, double-click to reset
ru: Щёлкните и перетащите для настройки, дважды щёлкните для сброса

en: Record/Play head
ru: Головка записи/воспроизведения

en: Timeline
ru: Временная шкала

en: Click or drag to begin Seek
ru: Щёлкните или перетащите, чтобы начать поиск

en: Click or drag to begin Scrub
ru: Щёлкните или перетащите, чтобы начать скраббинг

en: Click & move to Scrub. Click & drag to Seek.
ru: Щёлкните и переместите, чтобы начать скраббинг. Щёлкните и перетащите, чтобы выполнить поиск.

en: Move to Seek
ru: Переместите для поиска

en: Move to Scrub
ru: Переместите для скраббинга

en: Drag to Seek. Release to stop seeking.
ru: Перетащите, чтобы начать поиск, и отпустите, чтобы его прекратить.

en: Drag to Seek. Release and move to Scrub.
ru: Перетащите, чтобы начать поиск. Отпустите и переместите, чтобы выполнить скраббинг.

en: Move to Scrub. Drag to Seek.
ru: Переместите для скраббинга. Перетащите для поиска.

en: Quick-Play disabled
ru: Быстрое воспроизведение отключено

en: Quick-Play enabled
ru: Быстрое воспроизведение включено

en: Click to unpin
ru: Щёлкните, чтобы открепить

en: Click to pin
ru: Щёлкните, чтобы закрепить

en: Disable Quick-Play
ru: Отключить быстрое воспроизведение

en: Enable Quick-Play
ru: Включить быстрое воспроизведение

en: Disable dragging selection
ru: Выключить перетаскивание выделения

en: Enable dragging selection
ru: Включить перетаскивание выделения

en: Disable Timeline Tooltips
ru: Выключить подсказки временной шкалы

en: Enable Timeline Tooltips
ru: Включить подсказки временной шкалы

en: Do not scroll while playing
ru: Не прокручивать во время воспроизведения

en: Update display while playing
ru: Обновлять экран во время воспроизведения

en: Lock Play Region
ru: Заблокировать область воспроизведения

en: Unlock Play Region
ru: Разблокировать область воспроизведения

en: Disable Scrub Ruler
ru: Выключить скраб-линейку

en: Enable Scrub Ruler
ru: Включить скраб-линейку

en: Cannot lock region beyond
    end of project.
ru: Не удалось заблокировать область за
    пределами конца проекта.

en: Failed to remove %s
ru: Не удалось удалить %s

en: Failed!
ru: Ошибка.

en: Reset Preferences?
    
    This is a one-time question, after an 'install' where you asked to have the Preferences reset.
ru: Сбросить параметры?
    
    Этот вопрос задаётся один раз после установки.

en: Reset Audacity Preferences
ru: Сбросить параметры Audacity

en: %s could not be found.
    
    It has been removed from the list of recent files.
ru: Не удалось найти %s.
    
    Файл удалён из списка недавних файлов.

en: One or more external audio files could not be found.
    It is possible they were moved, deleted, or the drive they were on was unmounted.
    Silence is being substituted for the affected audio.
    The first detected missing file is:
    %s
    There may be additional missing files.
    Choose Help > Diagnostics > Check Dependencies to view a list of locations of the missing files.
ru: Не удалось найти один или несколько внешних аудиофайлов.
    Возможно, они перемещены, удалены, или диск, на котором они сохранены, был отключён.
    Звуковые данные файлов, которые не найдены, будут заменены тишиной.
    Первый обнаруженный отсутствующий файл:
    %s
    Могут отсутствовать и другие файлы. 
    Щёлкните «Справка > Диагностика > Проверить зависимости», чтобы просмотреть местоположение отсутствующих файлов.

en: Files Missing
ru: Отсутствующие файлы

en: Block size must be within 256 to 100000000
ru: Размер блока должен составлять от 256 до 100000000

en: File decoded successfully
ru: Файл успешно декодирован

en: Audacity is starting up...
ru: Запуск Audacity…

note: i18n-hint: "New" is an action (verb) to create a NEW project
en: &New
ru: &Создать

note: i18n-hint: (verb)
en: &Open...
ru: &Открыть...

en: Open &Recent...
ru: Открыть &недавние...

en: &About Audacity...
ru: &Об Audacity...

en: &Preferences...
ru: &Параметры…

en: &File
ru: &Файл

en: Audacity could not find a safe place to store temporary files.
    Audacity needs a place where automatic cleanup programs won't delete the temporary files.
    Please enter an appropriate directory in the preferences dialog.
ru: Программе не удалось найти безопасное место для хранения временных файлов.
    Audacity нужно место, где программы автоматической очистки не удалят временные файлы.
    Укажите соответствующий каталог в диалоге параметров программы.

en: Audacity could not find a place to store temporary files.
    Please enter an appropriate directory in the preferences dialog.
ru: Audacity не удалось найти место хранения временных файлов.
    Задайте соответствующий каталог в диалоге параметров программы.

en: Audacity is now going to exit. Please launch Audacity again to use the new temporary directory.
ru: Работа Audacity будет завершена. Для использования нового каталога с временными файлами запустите программу повторно.

en: Running two copies of Audacity simultaneously may cause
    data loss or cause your system to crash.
ru: Одновременный запуск двух копий Audacity
    может привести к потере данных или аварийному завершению работы системы.

en: Audacity was not able to lock the temporary files directory.
    This folder may be in use by another copy of Audacity.
ru: Audacity не удалось заблокировать папку с временными файлами.
    Возможно, эта папка используется другой копией Audacity.

en: Do you still want to start Audacity?
ru: Всё равно запустить Audacity?

en: Error Locking Temporary Folder
ru: Ошибка блокировки временной папки

en: The system has detected that another copy of Audacity is running.
ru: Система обнаружила другую запущенную копию Audacity.

en: Use the New or Open commands in the currently running Audacity
    process to open multiple projects simultaneously.
ru: Чтобы одновременно открыть несколько проектов, используйте
    в текущей копии Audacity команды «Создать» или «Открыть».

en: Audacity is already running
ru: Программа Audacity уже запущена

note: i18n-hint: This controls the number of bytes that Audacity will *           use when writing files to the disk
en: set max disk block size in bytes
ru: задать максимальный размер блока диска в байтах

note: i18n-hint: This decodes an autosave file
en: decode an autosave file
ru: декодировать файл автосохранения

note: i18n-hint: This displays a list of available options
en: this help message
ru: это сообщение справки

note: i18n-hint: This runs a set of automatic tests on Audacity itself
en: run self diagnostics
ru: запустить самодиагностику

note: i18n-hint: This displays the Audacity version
en: display Audacity version
ru: показать версию Audacity

note: i18n-hint: This is a list of one or more files that Audacity *           should open upon startup
en: audio or project file name
ru: имя аудиофайла или файла проекта

en: Audacity project (.AUP) files are not currently 
    associated with Audacity. 
    
    Associate them, so they open on double-click?
ru: В настоящий момент файлы проектов Audacity (.AUP)
    не связаны с Audacity. 
    
    Установить связь, чтобы эти файлы открывались двойным щелчком?

en: Audacity Project Files
ru: Файлы проектов Audacity

en: Message
ru: Сообщение

en: Audacity Log
ru: Журнал Audacity

en: &Save...
ru: &Сохранить…

en: Cl&ear
ru: О&чистить

en: &Close
ru: &Закрыть

en: Save log to:
ru: Сохранять лог в файл:

en: Couldn't save log to file: %s
ru: Не удалось сохранить лог в файл: %s

en: Could not find any audio devices.
ru: Не удалось найти аудиоустройства.

en: You will not be able to play or record audio.
ru: Вы не сможете воспроизводить или записывать звук.

en: Error:
ru: Ошибка:

en: Error Initializing Audio
ru: Ошибка инициализации аудио

en: There was an error initializing the midi i/o layer.
ru: Ошибка при инициализации слоя I/O MIDI.

en: You will not be able to play midi.
ru: Вы не сможете воспроизводить MIDI.

en: Error Initializing Midi
ru: Ошибка инициализации MIDI

en: Error opening recording device.
    Error code: %s
ru: Ошибка открытия устройства записи.
    Код ошибки: %s

en: Out of memory!
ru: Недостаточно памяти!

en: Automated Recording Level Adjustment stopped. It was not possible to optimize it more. Still too high.
ru: Авторегулировка уровня записи остановлена. Дальнейшая оптимизация невозможна. Уровень всё ещё слишком высок.

en: Automated Recording Level Adjustment decreased the volume to %f.
ru: В результате авторегулировки уровня записи громкость снижена до %f.

en: Automated Recording Level Adjustment stopped. It was not possible to optimize it more. Still too low.
ru: Авторегулировка уровня записи остановлена. Дальнейшая оптимизация невозможна. Уровень всё ещё слишком низок.

en: Automated Recording Level Adjustment increased the volume to %.2f.
ru: В результате авторегулировки уровня записи громкость увеличена до %.2f.

en: Automated Recording Level Adjustment stopped. The total number of analyses has been exceeded without finding an acceptable volume. Still too high.
ru: Авторегулировка уровня записи остановлена. Не удалось найти приемлемый уровень громкости с данным числом точек анализа. Уровень всё ещё слишком высок.

en: Automated Recording Level Adjustment stopped. The total number of analyses has been exceeded without finding an acceptable volume. Still too low.
ru: Авторегулировка уровня записи остановлена. Не удалось найти приемлемый уровень громкости с данным числом точек анализа. Уровень всё ещё слишком низок.

en: Automated Recording Level Adjustment stopped. %.2f seems an acceptable volume.
ru: Авторегулировка уровня записи остановлена. По всей видимости, %.2f — приемлемый уровень громкости.

en: Stream is active ... unable to gather information.
ru: Поток активен. Невозможно собрать информацию.

en: Default recording device number: %d
ru: Номер устройства записи по умолчанию: %d

en: Default playback device number: %d
ru: Номер устройства воспроизведения по умолчанию: %d

en: No devices found
ru: Устройства не найдены

en: Device info unavailable for: %d
ru: %d: информация об устройстве недоступна

en: Device ID: %d
ru: Код устройства: %d

en: Device name: %s
ru: Имя устройства: %s

en: Host name: %s
ru: Метод вывода звука: %s

en: Recording channels: %d
ru: Каналы записи: %d

en: Playback channels: %d
ru: Каналы вопспроизведения: %d

en: Low Recording Latency: %g
ru: Низкая задержка при записи: %g

en: Low Playback Latency: %g
ru: Низкая задержка при воспроизведении: %g

en: High Recording Latency: %g
ru: Высокая задержка при записи: %g

en: High Playback Latency: %g
ru: Высокая задержка при воспроизведении: %g

note: i18n-hint: Supported, meaning made available by the system
en: Supported Rates:
ru: Поддерживаемые значения:

en: Selected recording device: %d - %s
ru: Выбранное устройство записи: %d — %s

en: No recording device found for '%s'.
ru: %s: не найдено устройство записи.

en: Selected playback device: %d - %s
ru: Выбранное устройство воспроизведения: %d — %s

en: No playback device found for '%s'.
ru: %s: не найдено устройство воспроизведения.

en: Cannot check mutual sample rates without both devices.
ru: Невозможно проверить взаимные частоты дискретизации без обоих устройств.

en: Received %d while opening devices
ru: При открытии устройств получено: %d

en: Unable to open Portmixer
ru: Невозможно открыть Portmixer

en: Available mixers:
ru: Доступные микшеры:

en: %d - %s
ru: %d — %s

en: Available recording sources:
ru: Доступные источники записи:

en: Available playback volumes:
ru: Доступные варианты громкости воспроизведения:

en: Recording volume is emulated
ru: Эмулированная громкость записи

en: Recording volume is native
ru: Собственная громкость записи

en: Playback volume is emulated
ru: Эмулированная громкость воспроизведения

en: Playback volume is native
ru: Собственная громкость воспроизведения

note: i18n-hint: Supported, meaning made available by the system
en: Supports output: %d
ru: Поддерживаемый выход: %d

en: Supports input: %d
ru: Поддерживаемый вход: %d

en: Opened: %d
ru: Открыт: %d

en: Selected MIDI recording device: %d - %s
ru: Выбрано устройство записи MIDI: %d — %s

en: No MIDI recording device found for '%s'.
ru: %s: не найдено устройство записи MIDI.

en: Selected MIDI playback device: %d - %s
ru: Выбрано устройство воспроизведения MIDI: %d — %s

en: No MIDI playback device found for '%s'.
ru: %s: не найдено устройство воспроизведения MIDI.

en: This recovery file was saved by Audacity 2.3.0 or before.
    You need to run that version of Audacity to recover the project.
ru: Этот файл восстановления был сохранён с помощью Audacity 2.3.0 или более ранней версии.
    Чтобы восстановить проект, вам нужно запустить ту же версию Audacity.

en: Error Decoding File
ru: Ошибка декодирования файла

en: Automatic Crash Recovery
ru: Автовосстановление после сбоя

en: Some projects were not saved properly the last time Audacity was run.
    Fortunately, the following projects can be automatically recovered:
ru: При последнем запуске Audacity некоторые проекты были сохранены некорректно.
    Следующие проекты могут быть восстановлены автоматически:

en: Recoverable projects
ru: Восстановимые проекты

note: i18n-hint: (noun).  It's the name of the project to recover.
en: Name
ru: Имя

en: After recovery, save the project to save the changes to disk.
ru: После восстановления сохраните проект, чтобы изменения остались на диске.

en: Quit Audacity
ru: Выйти из Audacity

en: Discard Projects
ru: Удалить проекты

en: Recover Projects
ru: Восстановить проекты

en: Are you sure you want to discard all recoverable projects?
    
    Choosing "Yes" discards all recoverable projects immediately.
ru: Вы действительно хотите удалить все проекты, которые можно восстановить?
    
    Щёлкните «Да», чтобы удалить все восстановимые проекты.

en: Confirm Discard Projects
ru: Подтверждение удаления проектов

en: Could not enumerate files in auto save directory.
ru: Невозможно перечислить файлы в каталоге автосохранения.

en: Select Command
ru: Выбрать команду

en: &Command
ru: &Команда

en: &Edit Parameters
ru: &Изменить параметры

en: &Use Preset
ru: &Использовать предустановку

en: &Parameters
ru: &Параметры

en: &Details
ru: &Подробно

en: Choose command
ru: Выберите команду

en: No Action
ru: Нет действия

note: i18n-hint: before is adverb; MP3 names an audio file format
en: Export as MP3 56k before
ru: Экспортировать в MP3 56k (до)

note: i18n-hint: after is adverb; MP3 names an audio file format
en: Export as MP3 56k after
ru: Экспортировать в MP3 56k (после)

note: i18n-hint: FLAC names an audio file format
en: Export as FLAC
ru: Экспортировать во FLAC

note: i18n-hint: MP3 names an audio file format
en: Export as MP3
ru: Экспортировать в MP3

note: i18n-hint: Ogg names an audio file format
en: Export as Ogg
ru: Экспортировать в OGG

note: i18n-hint: WAV names an audio file format
en: Export as WAV
ru: Экспортировать в WAV

en: MP3 Conversion
ru: Преобразование MP3

en: Fade Ends
ru: Угасание по краям

en: Select to Ends
ru: Выбрать до краёв

en: Special Command
ru: Специальная команда

en: Effect
ru: Эффект

en: Menu Command (With Parameters)
ru: Команда меню (с параметрами)

en: Menu Command (No Parameters)
ru: Команда меню (без параметров)

en: Export recording to %s
    /%s/%s%s
ru: Экспортировать запись в %s
    /%s/%s%s

en: Export recording
ru: Экспортировать запись

en: Cannot create directory '%s'. 
    File already exists that is not a directory
ru: Не удалось создать каталог  «%s». 
    Такой файл существует, но не является каталогом

en: Ogg Vorbis support is not included in this build of Audacity
ru: В эту сборку Audacity не включена поддержка Ogg Vorbis

en: FLAC support is not included in this build of Audacity
ru: В эту сборку Audacity не включена поддержка FLAC

en: Command %s not implemented yet
ru: Команда %s пока не реализована

en: Your batch command of %s was not recognized.
ru: Пакетная команда %s не распознана.

note: i18n-hint: active verb in past tense
en: Applied Macro
ru: Применён макрос

en: Apply Macro
ru: Применить макрос

note: i18n-hint: active verb in past tense
en: Applied Macro '%s'
ru: Применён макрос «%s»

en: Apply '%s'
ru: Применить «%s»

en: Apply %s with parameter(s)
    
    %s
ru: Применить %s с параметрами
    
    %s

en: Test Mode
ru: Тестовый режим

en: Apply %s
ru: Применить %s

en: Macros Palette
ru: Панель макросов

note: i18n-hint: A macro is a sequence of commands that can be applied * to one or more audio files.
en: Select Macro
ru: Выбрать макрос

note: i18n-hint: This is the heading for a column in the edit macros dialog
en: Macro
ru: Макрос

en: Apply Macro to:
ru: Применить макрос к:

en: &Project
ru: &Проекту

en: Apply macro to project
ru: Применить макрос к проекту

en: &Files...
ru: &Файлам...

en: Apply macro to files...
ru: Применить макрос к файлам…

note: i18n-hint: The Expand button makes the dialog bigger, with more in it
en: &Expand
ru: &Раскрыть

en: No macro selected
ru: Нет выбранных макросов

en: Applying '%s' to current project
ru: Применение «%s» к текущему проекту

en: Please save and close the current project first.
ru: Сначала сохраните и закройте текущий проект.

en: Select file(s) for batch processing...
ru: Выберите файлы для пакетной обработки…

note: i18n-hint: The vertical bars and * are essential here.
en: All files|*|All supported files|
ru: Все файлы|*|Все поддерживаемые файлы|

en: Applying...
ru: Применение…

en: File
ru: Файл

en: &Cancel
ru: О&тмена

en: Manage Macros
ru: Менеджер макросов

en: Remo&ve
ru: Удали&ть

en: &Rename...
ru: Пере&именовать...

en: Re&store
ru: Во&сстановить

en: I&mport...
ru: И&мпорт...

en: E&xport...
ru: &Экспорт...

en: Edit Steps
ru: Изменить этапы

note: i18n-hint: This is the number of the command in the list
en: Num
ru: №

en: Command
ru: Команда

en: Parameters
ru: Параметры

en: &Insert
ru: Вст&авить

en: &Edit...
ru: &Правка...

en: De&lete
ru: Уда&лить

en: Move &Up
ru: Переместить &вверх

en: Move &Down
ru: Переместить в&низ

note: i18n-hint: The Shrink button makes the dialog smaller, with less in it
en: Shrin&k
ru: С&ократить

note: i18n-hint: This is the last item in a list.
en: - END -
ru: - КОНЕЦ -

en: %s changed
ru: %s: произведены изменения

en: Do you want to save the changes?
ru: Сохранить их?

en: Enter name of new macro
ru: Введите имя нового макроса

en: Name of new macro
ru: Имя нового макроса

en: Name must not be blank
ru: Поле имени не может быть пустым

note: i18n-hint: The %c will be replaced with 'forbidden characters', like '/' and '\'.
en: Names may not contain '%c' and '%c'
ru: В имени не должно быть символов «%c» и «%c»

note: i18n-hint: %s will be replaced by the name of a file.
en: Are you sure you want to delete %s?
ru: Удалить файл %s?

note: i18n-hint: Benchmark means a software speed test
en: Benchmark
ru: Тест производительности

en: Disk Block Size (KB):
ru: Размер блока диска (КБ):

en: Number of Edits:
ru: Количество изменений:

en: Test Data Size (MB):
ru: Размер данных теста (МБ):

note: i18n-hint: A "seed" is a number that initializes a pseudorandom number generating algorithm
en: Random Seed:
ru: Начальное значение генератора случайных чисел:

en: Show detailed info about each block file
ru: Показать подробную информацию о каждом блок-файле

en: Show detailed info about each editing operation
ru: Показать подробную информацию о каждой операции редактирования

en: Run
ru: Пуск

note: i18n-hint verb
en: Close
ru: Закрыть

en: Export Benchmark Data as:
ru: Экспортировать данные теста как:

en: Block size should be in the range 1 - 1024 KB.
ru: Размер блока должен находиться в диапазоне 1−1024 КБ.

en: Number of edits should be in the range 1 - 10000.
ru: Количество правок должно быть в диапазоне 1−10000.

en: Test data size should be in the range 1 - 2000 MB.
ru: Размер данных теста должен быть в диапазоне 1−2000 МБ.

en: Using %d chunks of %d samples each, for a total of %.1f MB.
ru: Количество фрагментов: %d, в каждом фрагменте сэмплов: %d, всего %.1f МБ.

en: Preparing...
ru: Подготовка...

en: Expected len %d, track len %lld.
ru: Ожидаемая длина %d, длина дорожки %lld.

en: Performing %d edits...
ru: Выполнение изменений (%d)…

en: Cut: %d - %d
ru: Вырезать: %d — %d

en: Trial %d
ru: Попытка %d

en: Cut (%d, %d) failed.
ru: Не удалось вырезать (%d, %d).

en: Paste: %d
ru: Вставить: %d

en: Trial %d
    Failed on Paste.
ru: Попытка %d
    Ошибка при вставке.

en: Time to perform %d edits: %ld ms
ru: Время внесения правок (%d): %ld мс

en: Checking file pointer leaks:
ru: Проверка утечки из-за указателей файлов:

en: Track # blocks: %d
ru: Количество блоков дорожки: %d

en: Disk # blocks:
ru: Количество блоков диска:

en: Doing correctness check...
ru: Проверка правильности...

en: Bad: chunk %d sample %d
ru: Ошибка: фрагмент %d, сэмпл %d

en: Passed correctness check!
ru: Проверка пройдена!

en: Errors in %d/%d chunks
ru: Ошибки в %d из %d фрагментов

en: Time to check all data: %ld ms
ru: Время проверки всех данных: %ld мс

en: Reading data again...
ru: Повторное чтение данных...

en: Time to check all data (2): %ld ms
ru: Время проверки всех данных (2): %ld мс

en: At 44100 Hz, 16-bits per sample, the estimated number of
     simultaneous tracks that could be played at once: %.1f
ru: Расчётное число дорожек, которые можно воспроизводить
    одновременно при 44100 Гц и 16 бит на сэмпл: %.1f

en: TEST FAILED!!!
ru: ТЕСТ НЕ ПРОЙДЕН

en: Benchmark completed successfully.
ru: Тест завершён успешно.

note: i18n-hint: %s will be replaced by the name of an action, such as Normalize, Cut, Fade.
en: You must first select some audio for '%s' to act on.
    
    Ctrl + A selects all audio.
ru: Чтобы выполнить действие «%s», выделите область данных.
    
    Нажмите клавиши Ctrl+A, чтобы выделить всё.

note: i18n-hint: %s will be replaced by the name of an action, such as Normalize, Cut, Fade.
en: Select the audio for %s to use (for example, Cmd + A to Select All) then try again.
ru: Чтобы выполнить действие «%s», выделите область данных (нажмите клавиши Cmd+A, чтобы выделить всё).

note: i18n-hint: %s will be replaced by the name of an action, such as Normalize, Cut, Fade.
en: Select the audio for %s to use (for example, Ctrl + A to Select All) then try again.
ru: Чтобы выполнить действие «%s», выделите область данных (нажмите клавиши Ctrl+A, чтобы выделить всё).

en: No Audio Selected
ru: Данные не выделены

note: i18n-hint: %s will be replaced by the name of an effect, usually 'Noise Reduction'.
en: Select the audio for %s to use.
    
    1. Select audio that represents noise and use %s to get your 'noise profile'.
    
    2. When you have got your noise profile, select the audio you want to change
    and use %s to change that audio.
ru: Выберите данные, к которым будет применён эффект «%s».
    
    1. Выберите фрагмент данных, на которых слышно только шум, а затем используйте «%s», чтобы получить «профиль шума».
    
    2. Затем выберите данные, которые следует изменить,
    и используйте «%s».

en: You can only do this when playing and recording are
    stopped. (Pausing is not sufficient.)
ru: Это можно сделать, только при выключенном воспроизведении
    и записи (паузы недостаточно).

en: You must first select some stereo audio to perform this
    action. (You cannot use this with mono.)
ru: Чтобы выполнить это действие, выберите фрагмент данных.
    (Это действие не работает с моно.)

en: You must first select some audio to perform this action.
    (Selecting other kinds of track won't work.)
ru: Чтобы выполнить это действие, выберите фрагмент данных.
    (При выборе других типов дорожек это действие работать не будет.)

note: i18n-hint: %s will be replaced by the name of an action, such as "Remove Tracks".
en: "%s" requires one or more tracks to be selected.
ru: Действие «%s» требует выбора одной или нескольких дорожек.

en: Report generated to:
ru: Отчёт сохранён в:

en: Audacity Support Data
ru: Данные поддержки Audacity

en: Removing Dependencies
ru: Удаление зависимостей

en: Copying audio data into project...
ru: Копирование аудиоданных в проект…

en: Project Depends on Other Audio Files
ru: Проект зависит от других аудиофайлов

en: Copying these files into your project will remove this dependency.
    This is safer, but needs more disk space.
ru: Если скопировать эти файлы в проект, эта зависимость будет удалена.
    Это безопаснее, но требует больше места на диске.

en: 
    
    Files shown as MISSING have been moved or deleted and cannot be copied.
    Restore them to their original location to be able to copy into project.
ru: 
    
    Файлы из списка «ОТСУТСТВУЮТ» были перемещены или удалены. Их скопировать невозможно.
    Восстановите их в исходном местоположении, чтобы можно было их скопировать в проект.

en: Project Dependencies
ru: Зависимости проекта

en: Audio File
ru: Аудиофайл

en: Disk Space
ru: Дисковое пространство

en: Copy Selected Files
ru: Копировать выбранные файлы

en: Cancel Save
ru: Отменить сохранение

en: Save Without Copying
ru: Сохранить без копирования

en: Do Not Copy
ru: Не копировать

en: Copy All Files (Safer)
ru: Копировать все файлы (безопаснее)

note: i18n-hint: One of the choices of what you want Audacity to do when * Audacity finds a project depends on another file.
en: Ask me
ru: Спросить меня

en: Always copy all files (safest)
ru: Всегда копировать все файлы (самый безопасный способ)

en: Never copy any files
ru: Никогда не копировать файлы

en: Whenever a project depends on other files:
ru: Всегда, когда проект зависит от других файлов:

en: MISSING %s
ru: ОТСУТСТВУЮТ %s

en: &Copy Names to Clipboard
ru: &Копировать имена в буфер обмена

en: If you proceed, your project will not be saved to disk. Is this what you want?
ru: Если вы продолжите, проект не будет сохранён на диск. Вы уверены?

en: Your project is currently self-contained; it does not depend on any external audio files. 
    
    If you change the project to a state that has external dependencies on imported files, it will no longer be self-contained. If you then Save without copying those files in, you may lose data.
ru: Ваш проект является автономным: он не зависит от внешних aудиофайлов. 
    
    Если у проекта появятся зависимости и вы сохраните его без копирования файлов, то можете потерять данные.

en: Your project is self-contained; it does not depend on any external audio files. 
    
    Some older Audacity projects may not be self-contained, and care 
    is needed to keep their external dependencies in the right place.
    New projects will be self-contained and are less risky.
ru: Ваш проект является автономным: он не зависит от внешних аудиофайлов.
    
    Некоторые проекты, созданные в более ранних версиях Audacity,
    могут зависеть от внешних аудиофайлов, которые должны быть доступны.
    Новые проекты будут независимыми, что снижает риск потери данных.

en: Dependency Check
ru: Проверка зависимостей

note: i18n-hint: This title appears on a dialog that indicates the progress in doing something.
en: Progress
ru: Выполнение

en: There is very little free disk space left on this volume.
    Please select another temporary directory in Preferences.
ru: На этом томе осталось мало свободного места.
    Выберите другую папку для временных файлов
    в окне параметров программы.

en: Cleaning project temporary files
ru: Очистка временных файлов проекта

en: Cleaning up temporary files
ru: Выполняется очистка временных файлов

en: Cleaning up after failed save
ru: Очистка после неудачного сохранения

en: Saving project data files
ru: Сохранение данных проекта

en: Cleaning up cache directories
ru: Выполняется очистка каталогов кэша

en: mkdir in DirManager::MakeBlockFilePath failed.
ru: Ошибка mkdir в DirManager::MakeBlockFilePath.

en: Audacity found an orphan block file: %s. 
    Please consider saving and reloading the project to perform a complete project check.
ru: Audacity нашёл несвязанный блочный файл: %s. 
    Сохраните и перезагрузите проект для выполнения полной проверки.

en: Unable to open/create test file.
ru: Не удалось открыть/создать тестовый файл.

note: i18n-hint: %s is the name of a file. need braces to avoid compiler warning about ambiguous else, see the macro
en: Unable to remove '%s'.
ru: Невозможно удалить «%s».

en: Renamed file: %s
ru: Переименован файл: %s

en: Unable to rename '%s' to '%s'.
ru: Невозможно переименовать «%s» в «%s».

en: Changed block %s to new alias name
ru: У блока «%s» новое имя

en: Missing aliased audio file: '%s'
ru: Отсутствует присоединённый аудиофайл: «%s»

en: Missing alias (.auf) block file: '%s'
ru: Отсутствует присоединённый блочный файл (.auf): «%s»

en: Missing data block file: '%s'
ru: Отсутствует блочный файл данных: «%s»

en: Orphan block file: '%s'
ru: Несвязанный блочный файл: «%s»

en: Inspecting project file data
ru: Выполняется проверка данных проекта

en: Caching audio
ru: Кэширование аудиданных

en: Caching audio into memory
ru: Кэширование аудиданных в память

en: Saving recorded audio
ru: Сохранение записанных аудиоданных

en: Saving recorded audio to disk
ru: Сохранение записанных аудиоданных на диск

en: None
ru: Нет

en: Rectangle
ru: Прямоугольник

en: Triangle
ru: Треугольник

en: Shaped
ru: Форма

en: Rectangular
ru: Прямоугольник

en: FFmpeg support not compiled in
ru: Программа собрана без поддержки FFmpeg

en: FFmpeg was configured in Preferences and successfully loaded before,                         
    but this time Audacity failed to load it at startup.                         
    
    You may want to go back to Preferences > Libraries and re-configure it.
ru: Ранее платформа FFmpeg была сконфигурирована и успешно загружена,                         
    но в этот раз загрузить её при запуске Audacity не удалось.                         
    
    Можно перейти в «Параметры > Библиотеки» и настроить её повторно.

en: FFmpeg startup failed
ru: Не удалось запустить FFmpeg

en: FFmpeg library not found
ru: Библиотека FFmpeg не найдена

en: Locate FFmpeg
ru: Найти FFmpeg

en: Audacity needs the file '%s' to import and export audio via FFmpeg.
ru: Для импорта и экспорта с помощью FFmpeg Audacity нужен файл «%s».

en: Location of '%s':
ru: Расположение «%s»:

en: To find '%s', click here -->
ru: Чтобы найти «%s», щёлкните здесь -->

en: Browse...
ru: Обзор...

en: To get a free copy of FFmpeg, click here -->
ru: Чтобы получить бесплатную копию FFmpeg, щёлкните здесь -->

note: i18n-hint: (verb)
en: Download
ru: Загрузить

note: i18n-hint: It's asking for the location of a file, for example, "Where is lame_enc.dll?" - you could translate "Where would I find the file '%s'?" instead if you want.
en: Where is '%s'?
ru: Где находится файл «%s»?

en: FFmpeg not found
ru: Платформа FFmpeg не найдена

en: Audacity attempted to use FFmpeg to import an audio file,
    but the libraries were not found.
    
    To use FFmpeg import, go to Edit > Preferences > Libraries
    to download or locate the FFmpeg libraries.
ru: Программа Audacity предприняла попытку использовать FFmpeg для
    импорта аудиофайла, но нужные библиотеки не найдены.
    
    Для импорта FFmpeg перейдите в раздел Правка > Параметры > Библиотеки
    и загрузите библиотеки FFmpeg или укажите их расположение.

en: Do not show this warning again
ru: Больше это не показывать

en: Failed to find compatible FFmpeg libraries.
ru: Не удалось найти совместимые библиотеки FFmpeg.

note: i18n-hint: do not translate avformat.  Preserve the computer gibberish.
en: Only avformat.dll|*avformat*.dll|Dynamically Linked Libraries (*.dll)|*.dll|All Files|*
ru: Только avformat.dll|*avformat*.dll|Динамически связанные библиотеки (*.dll)|*.dll|Все файлы|*

en: Dynamic Libraries (*.dylib)|*.dylib|All Files (*)|*
ru: Динамические библиотеки (*.dylib)|*.dylib|Все файлы (*)|*

en: Only libavformat.so|libavformat*.so*|Dynamically Linked Libraries (*.so*)|*.so*|All Files (*)|*
ru: Только libavformat.so|libavformat*.so*|Динамически связанные библиотеки (* .so)|*.so*|Все файлы (*)|*

en: Audacity failed to open a file in %s.
ru: Audacity не удалось открыть файл по адресу %s.

en: Audacity failed to read from a file in %s.
ru: Audacity не удалось выполнить чтение из файла по адресу %s.

en: Audacity failed to write to a file.
    Perhaps %s is not writable or the disk is full.
ru: Audacity не удалось выполнить запись в файл.
    Возможно, адрес %s недоступен для записи или диск полон.

en: Audacity successfully wrote a file in %s but failed to rename it as %s.
ru: Audacity удалось записать файл по адресу %s, но не удалось переименовать его в %s.

en: File Error
ru: Ошибка файла

note: i18n-hint: %s will be the error message from libsndfile
en: Error (file may not have been written): %s
ru: Ошибка (возможно файл не записан): %s

en: The specified filename could not be converted due to Unicode character use.
ru: Заданное имя файла преобразовать нельзя: используется кодировка Unicode.

en: Specify New Filename:
ru: Укажите новое имя файла:

en: Spectrum
ru: Спектр

en: Standard Autocorrelation
ru: Стандартная автокорреляция

en: Cuberoot Autocorrelation
ru: Автокорреляция через кубический корень

en: Enhanced Autocorrelation
ru: Расширенная автокорреляция

note: i18n-hint: This is a technical term, derived from the word * "spectrum".  Do not translate it unless you are sure you * know the correct technical word in your language.
en: Cepstrum
ru: Кепстр

en: Linear frequency
ru: Линейный масштаб

en: Log frequency
ru: Логарифмический масштаб

note: i18n-hint: abbreviates decibels i18n-hint: short form of 'decibels'.
en: dB
ru: дБ

en: Scroll
ru: Прокрутка

en: Zoom
ru: Масштаб

note: i18n-hint: This is the abbreviation for "Hertz", or cycles per second.
en: Hz
ru: Гц

en: Cursor:
ru: Курсор:

en: Peak:
ru: Пик:

en: &Grids
ru: &Сетка

en: &Algorithm:
ru: &Алгоритм:

en: &Size:
ru: &Размер:

en: &Export...
ru: &Экспорт...

en: &Function:
ru: &Функция:

en: &Axis:
ru: &Ось:

en: &Replot...
ru: &Перерисовка...

en: To plot the spectrum, all selected tracks must be the same sample rate.
ru: Для построения спектра все выбранные дорожки должны иметь одну частоту дискретизации.

en: Too much audio was selected. Only the first %.1f seconds of audio will be analyzed.
ru: Выделен слишком большой фрагмент аудиоданных. Будут проанализированы только первые %.1f сек.

en: Not enough data selected.
ru: Выбрано недостаточно данных.

note: i18n-hint: short form of 'seconds'.
en: s
ru: с.

note: i18n-hint: The %d's are replaced by numbers, the %s by musical notes, e.g. A#
en: %d Hz (%s) = %d dB
ru: %d Гц (%s) = %d дБ

en: %d Hz (%s) = %.1f dB
ru: %d Гц (%s) = %.1f дБ

note: i18n-hint: The %d's are replaced by numbers, the %s by musical notes, e.g. A# * the %.4f are numbers, and 'sec' should be an abbreviation for seconds
en: %.4f sec (%d Hz) (%s) = %f
ru: %.4f сек. (%d Гц) (%s) = %f

en: %.4f sec (%d Hz) (%s) = %.3f
ru: %.4f сек. (%d Гц) (%s) = %.3f

en: Export Spectral Data As:
ru: Экспортировать спектральные данные как:

en: Text files (*.txt)|*.txt|All files|*
ru: Текстовые файлы (*.txt)|*.txt|Все файлы|*

en: Couldn't write to file: %s
ru: Не удалось записать в файл: %s

en: Frequency (Hz)	Level (dB)
ru: Частота (Гц)	Уровень (дБ)

en: Lag (seconds)	Frequency (Hz)	Level
ru: Задержка (сек.)	Частота (Гц)	Уровень

en: Welcome!
ru: Добро пожаловать!

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Playing Audio
ru: Воспроизведение аудио

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Recording Audio
ru: Запись аудио

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Recording - Choosing the Recording Device
ru: Запись — выбор устройства записи

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Recording - Choosing the Recording Source
ru: Запись — выбор источника записи

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Recording - Setting the Recording Level
ru: Запись — установка уровня записи

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Editing and greyed out Menus
ru: Редактирование и недоступные пункты меню

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Exporting an Audio File
ru: Экспорт аудиофайла

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Saving an Audacity Project
ru: Сохранение проекта Audacity

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Support for Other Formats
ru: Поддержка других форматов

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Burn to CD
ru: Запись CD

en: No Local Help
ru: Локальная справка отсутствует

en: <br><br>The version of Audacity you are using is an <b>Alpha test version</b>.
ru: <br><br>Вы используете <b>альфа-версию</b> Audacity.

en: <br><br>The version of Audacity you are using is a <b>Beta test version</b>.
ru: <br><br>Вы используете <b>бета-версию</b> Audacity.

en: Get the Official Released Version of Audacity
ru: Получите официальную рабочую версию Audacity

en: We strongly recommend that you use our latest stable released version, which has full documentation and support.<br><br>
ru: Мы настоятельно рекомендуем использовать последнюю стабильную версию, содержащую полную документацию и техподдержку.<br><br>

en: You can help us get Audacity ready for release by joining our [[https://www.audacityteam.org/community/|community]].<hr><br><br>
ru: Вы можете помочь подготовить Audacity к релизу, присоединившись к нашему [[https://www.audacityteam.org/community/|сообществу]].<hr><br><br>

en: How to get help
ru: Как получить справку

en: These are our support methods:
ru: Есть несколько способов получить справочную информацию:

en: [[help:Quick_Help|Quick Help]] - if not installed locally, [[https://manual.audacityteam.org/quick_help.html|view online]]
ru: [[help:Quick_Help|Quick Help]] — если ресурсы не установлены локально, используйте [[https://manual.audacityteam.org/quick_help.html|интернет-версию]]

en:  [[help:Main_Page|Manual]] - if not installed locally, [[https://manual.audacityteam.org/|view online]]
ru:  [[help:Main_Page|Manual]] — если ресурсы не установлены локально, используйте [[https://manual.audacityteam.org/|интернет-версию]]

en:  [[https://forum.audacityteam.org/|Forum]] - ask your question directly, online.
ru:  [[http://forum.audacityteam.org/|Форум]] — задайте вопрос на нашем форуме.

en: More:</b> Visit our [[https://wiki.audacityteam.org/index.php|Wiki]] for tips, tricks, extra tutorials and effects plug-ins.
ru: Дополнительно:</b> Посетите наш [[http://wiki.audacityteam.org/index.php|Вики-сайт]], на котором доступны советы, рекомендации и подключаемые модули.

en: Audacity can import unprotected files in many other formats (such as M4A and WMA, compressed WAV files from portable recorders and audio from video files) if you download and install the optional [[https://manual.audacityteam.org/man/faq_opening_and_saving_files.html#foreign| FFmpeg library]] to your computer.
ru: Audacity может импортировать незащищённые файлы во многих других форматах (например, M4A, WMA, сжатые WAV файлы с переносных записывающих устройств и аудио из видеофайлов). Для этого нужно загрузить и установить необязательную библиотеку [[https://manual.audacityteam.org/man/faq_opening_and_saving_files.html#foreign| FFmpeg]].

en: You can also read our help on importing [[https://manual.audacityteam.org/man/playing_and_recording.html#midi|MIDI files]] and tracks from [[https://manual.audacityteam.org/man/faq_opening_and_saving_files.html#fromcd| audio CDs]].
ru: Вы также можете ознакомиться со справочной информацией о том, как импортировать [[https://manual.audacityteam.org/man/playing_and_recording.html#midi|MIDI-файлы]] и дорожки со [[http://manual.audacityteam.org/man/faq_opening_and_saving_files.html#fromcd| звуковых компакт-дисков].

en: The Manual does not appear to be installed. Please [[*URL*|view the Manual online]].<br><br>To always view the Manual online, change "Location of Manual" in Interface Preferences to "From Internet".
ru: Руководство не установлено. Вы можете обратиться к нему [[*URL*|в Интернете]] .<br><b>Чтобы всегда открывать руководство в Интернете, в разделе  «Расположение руководства» параметров интерфейса выберите «Из Интернета».

en: The Manual does not appear to be installed. Please [[*URL*|view the Manual online]] or [[https://manual.audacityteam.org/man/unzipping_the_manual.html| download the Manual]].<br><br>To always view the Manual online, change "Location of Manual" in Interface Preferences to "From Internet".
ru: Руководство не установлено. Вы можете обратиться к нему [[*URL*|в Интернете]] или [[http://manual.audacityteam.org/man/unzipping_the_manual.html| загрузить его]].<br><br>Чтобы всегда открывать руководство в Интернете, в разделе  «Расположение руководства» параметров интерфейса выберите «Из Интернета».

en: Check Online
ru: Проверить в Интернете

en: History
ru: История

en: &Manage History
ru: &Менеджер истории

en: Action
ru: Действие

en: Reclaimable Space
ru: Освобождаемое пространство

en: &Total space used
ru: &Общее используемое пространство

en: &Undo levels available
ru: &Доступные уровни отмены

en: &Levels to discard
ru: &Уровни для сброса

note: i18n-hint: (verb)
en: &Discard
ru: От&казаться

en: Clipboard space used
ru: Используемая ёмкость буфера обмена

en: Discard
ru: Отказаться

en: Internal error in %s at %s line %d.
    Please inform the Audacity team at https://forum.audacityteam.org/.
ru: Внутренняя ошибка: %s, %s, строка %d.
    Сообщите команде Audacity на странице https://forum.audacityteam.org/.

en: Internal error at %s line %d.
    Please inform the Audacity team at https://forum.audacityteam.org/.
ru: Внутренняя ошибка: %s, строка %d.
    Сообщите команде Audacity на странице https://forum.audacityteam.org/.

en: Internal Error
ru: Внутренняя ошибка

en: Unable to determine
ru: Невозможно определить

en: bytes
ru: байт

note: i18n-hint: Abbreviation for Kilo bytes
en: KB
ru: КБ

note: i18n-hint: Abbreviation for Mega bytes
en: MB
ru: МБ

note: i18n-hint: Abbreviation for Giga bytes
en: GB
ru: ГБ

en: Edit Labels
ru: Изменить метки

note: i18n-hint: (noun).  A track contains waves, audio etc.
en: Track
ru: Дорожка

note: i18n-hint: (noun)
en: Label
ru: Метка

note: i18n-hint: (noun) of a label
en: Start Time
ru: Время начала

note: i18n-hint: (noun) of a label
en: End Time
ru: Время окончания

note: i18n-hint: (noun) of a label
en: Low Frequency
ru: Низкая частота

note: i18n-hint: (noun) of a label
en: High Frequency
ru: Высокая частота

en: New...
ru: Новая…

en: Press F2 or double click to edit cell contents.
ru: Чтобы изменить содержание ячейки, нажмите F2 или используйте двойной щелчок.

en: Select a text file containing labels
ru: Выберите текстовый файл, содержащий метки

en: Could not open file: %s
ru: Не удалось открыть файл: %s

en: No labels to export.
ru: Нет меток для экспорта.

en: Export Labels As:
ru: Экспортировать метки как:

en: New Label Track
ru: Новая дорожка меток

en: Enter track name
ru: Введите имя дорожки

note: i18n-hint: (noun) it's the name of a kind of track. i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this is a Label track.
en: Label Track
ru: Дорожка меток

en: One or more saved labels could not be read.
ru: Не удалось прочесть одну или несколько сохранённых меток.

note: i18n-hint: Title on a dialog indicating that this is the first * time Audacity has been run.
en: Audacity First Run
ru: Первый запуск Audacity

en: Choose Language for Audacity to use:
ru: Выберите язык интерфейса Audacity:

note: i18n-hint: The %s's are replaced by translated and untranslated * versions of language names.
en: The language you have chosen, %s (%s), is not the same as the system language, %s (%s).
ru: Вы выбрали язык %s (%s), в то время как в системе используется %s (%s).

en: Error Converting Legacy Project File
ru: Ошибка конвертации устаревшего файла проекта

en: Converted a 1.0 project file to the new format.
    The old file has been saved as '%s'
ru: Проект формата 1.0 преобразован в проект нового формата.
    Старый файл сохранён как «%s»

en: Opening Audacity Project
ru: Открывается проект Audacity

en: Audacity Karaoke%s
ru: Караоке в Audacity: %s

en: &Undo %s
ru: &Отменить %s

en: &Undo
ru: О&тменить

en: &Redo %s
ru: &Повторить %s

en: &Redo
ru: &Повторить

en: There was a problem with your last action. If you think
    this is a bug, please tell us exactly where it occurred.
ru: Во время последней операции возникла проблема.
    Если вы думаете, что это ошибка, сообщите нам, при каких обстоятельствах она произошла.

en: Disallowed
ru: Не разрешено

en: Mix
ru: Микс

en: Mix and Render
ru: Микс и рендеринг

en: Mixing and rendering tracks
ru: Микширование и рендеринг дорожек

note: i18n-hint: title of the Gain slider, used to adjust the volume i18n-hint: Title of the Gain slider, used to adjust the volume
en: Gain
ru: Усиление

note: i18n-hint: title of the MIDI Velocity slider i18n-hint: Title of the Velocity slider, used to adjust the volume of note tracks
en: Velocity
ru: Громкость

en: Musical Instrument
ru: Музыкальный инструмент

note: i18n-hint: Title of the Pan slider, used to move the sound left or right
en: Pan
ru: Баланс

note: i18n-hint: This is on a button that will silence this track.
en: Mute
ru: Приглушить

note: i18n-hint: This is on a button that will silence all the other tracks.
en: Solo
ru: Соло

en: Signal Level Meter
ru: Индикатор уровня сигнала

en: Moved gain slider
ru: Регулятор усиления смещён

en: Moved velocity slider
ru: Регулятор громкости смещён

en: Moved pan slider
ru: Регулятор баланса смещён

en: Audacity Mixer Board%s
ru: Микшерный пульт Audacity %s

en: The module %s does not provide a version string.
    It will not be loaded.
ru: Модуль %s не содержит строку версии.
    Этот модуль загружен не будет.

en: Module Unsuitable
ru: Неподходящий модуль

en: The module %s does not provide a version string. It will not be loaded.
ru: Модуль %s не содержит строку версии. Этот модуль загружен не будет.

en: The module %s is matched with Audacity version %s.
    
    It will not be loaded.
ru: Модуль %s соответствует версии Audacity %s.
    
    Этот модуль загружен не будет.

en: The module %s is matched with Audacity version %s. It will not be loaded.
ru: Модуль %s соответствует версии Audacity %s. Этот модуль загружен не будет.

en: Module "%s" found.
ru: Модуль «%s» найден.

en: 
    
    Only use modules from trusted sources
ru: 
    
    Использовать только модули из надёжных источников

en: Yes
ru: Да

en: No
ru: Нет

en: Audacity Module Loader
ru: Загрузчик модулей Audacity

en: Try and load this module?
ru: Попробовать загрузить этот модуль?

note: i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this is a Note track.
en: Note Track
ru: Дорожка нот

en: Manage Plug-ins
ru: Менеджер подключаемых модулей

en: Select effects, click the Enable or Disable button, then click OK.
ru: Выберите эффект, щёлкните по кнопке «Включить» или «Выключить», а затем — «ОК».

note: i18n-hint: This is before radio buttons selecting which effects to show
en: Show:
ru: Показать:

note: i18n-hint: Radio button to show all effects
en: &All
ru: &Всё

en: Show all
ru: Показать всё

note: i18n-hint: Radio button to show just the currently disabled effects
en: D&isabled
ru: От&ключённые

en: Show disabled
ru: Показать отключённые

note: i18n-hint: Radio button to show just the currently enabled effects
en: E&nabled
ru: Вк&лючённые

en: Show enabled
ru: Показать включённые

note: i18n-hint: Radio button to show just the newly discovered effects
en: Ne&w
ru: Но&вые

en: Show new
ru: Показать новые

en: State
ru: Состояние

en: Path
ru: Путь

en: &Select All
ru: &Выбрать всё

en: C&lear All
ru: О&чистить всё

en: &Enable
ru: &Включить

en: &Disable
ru: &Отключить

en: Enabling effects or commands:
    
    %s
ru: Включаются эффекты или команды:
    
    %s

en: Enabling effect or command:
    
    %s
ru: Включается эффект или команда:
    
    %s

en: Effect or Command at %s failed to register:
    %s
ru: Не удалось зарегистрировать эффект или команду в %s:
    %s

en: Overwrite the plug-in file %s?
ru: Перезаписать файл подключаемого модуля «%s»?

en: Plug-in already exists
ru: Подключаемый модуль уже существует

en: Plug-in file is in use. Failed to overwrite
ru: Файл подключаемого модуля используется. Вы полнить перезапись не удалось.

en: Failed to register:
    %s
ru: Не удалось зарегистрировать:
    %s

en: Enable this plug-in? | Enable these plug-ins?
ru[0]: Включить этот подключаемый модуль?
ru[1]: Включить эти подключаемые модули?
ru[2]: Включить эти подключаемые модули?

en: Enable new plug-ins
ru: Включить новые подключаемые модули

en: Audacity cannot start because the settings file at %s is not writable.
ru: Не удалось запустить Audacity: файл параметров в %s непригоден для записи.

en: There was a problem printing.
ru: При печати возникла проблема.

en: Print
ru: Печать

en: Actual Rate: %d
ru: Реальная частота: %d

en: Error opening sound device.
    Try changing the audio host, playback device and the project sample rate.
ru: Ошибка при открытии звукового устройства.
    Попробуйте изменить источник звука, устройство воспроизведения и частоту дискретизации проекта.

note: i18n-hint:  A name given to a track, appearing as its menu button. The translation should be short or else it will not display well. At most, about 11 Latin characters. Dropout is a loss of a short sequence of audio sample data from the recording
en: Dropouts
ru: Провалы

en: Recorded audio was lost at the labeled locations. Possible causes:
    
    Other applications are competing with Audacity for processor time
    
    You are saving directly to a slow external storage device
ru: В местах, обозначенных метками, записанное аудио было потеряно. Возможные причины:
    
    Другие приложения не оставляют Audacity достаточно процессорного времени
    
    Вы сохраняете данные на медленный внешний носитель

en: Turn off dropout detection
ru: Отключить обнаружение провалов

en: Recorded Audio
ru: Записанное аудио

en: Record
ru: Записать

note: i18n-hint: The audacity project file is XML and has 'tags' in it, rather like html tags <something>some stuff</something>. This error message is about the tags that hold the sequence information. The error message is confusing to users in English, and could just say "Found problems with <sequence> w
en: Project check read faulty Sequence tags.
ru: При проверке проекта обнаружены проблемы с тегами последовательности.

en: Close project immediately with no changes
ru: Немедленно закрыть проект без внесения изменений

en: Continue with repairs noted in log, and check for more errors. This will save the project in its current state, unless you "Close project immediately" on further error alerts.
ru: Продолжить работу, отметив исправления в журнале, и выполнить дополнительную проверку. Если при дальнейших предупреждениях вы не щёлкните «Немедленно закрыть проект», проект будет сохранён в текущем состоянии.

en: Warning - Problems Reading Sequence Tags
ru: Внимание: проблемы при чтении тегов последовательности

en: Project check of "%s" folder 
    detected %lld missing external audio file(s) 
    ('aliased files'). There is no way for Audacity 
    to recover these files automatically. 
    
    If you choose the first or second option below, 
    you can try to find and restore the missing files 
    to their previous location. 
    
    Note that for the second option, the waveform 
    may not show silence. 
    
    If you choose the third option, this will save the 
    project in its current state, unless you "Close 
    project immediately" on further error alerts.
ru: При проверке папки «%s» 
    обнаружены недостающие внешние аудиофайлы 
    («присоединённые файлы») (%lld). У Audacity нет возможности 
    восстановить эти файлы автоматически. 
    
    Выберите первый или второй вариант ниже, 
    чтобы попытаться найти и восстановить недостающие файлы 
    в их прежнем расположении. 
    
    Обратите внимание, что при втором варианте форма сигнала 
    может не показывать тишину. 
    
    Выберите третий вариант, чтобы сохранить 
    проект в его текущем состоянии, если при дальнейших 
    оповещениях об ошибках вы не выберете «Немедленно закрыть проект».

en: Treat missing audio as silence (this session only)
ru: Обработать отсутствующий звук как тишину (только в этом сеансе)

en: Replace missing audio with silence (permanent immediately).
ru: Заменить отсутствующий звук тишиной (без возможности восстановления).

en: Warning - Missing Aliased File(s)
ru: Внимание: отсутствуют присоединённые файлы

en:    Project check replaced missing aliased file(s) with silence.
ru:    При проверке проекта недостающие присоединённые файлы были заменены тишиной.

en: Project check of "%s" folder 
    detected %lld missing alias (.auf) blockfile(s). 
    Audacity can fully regenerate these files 
    from the current audio in the project.
ru: При проверке папки «%s» 
    были обнаружены недостающие присоединённые блочные файлы (.auf) (%lld).
    Audacity может полностью восстановить эти файлы
    из текущих аудиоданных проекта.

en: Regenerate alias summary files (safe and recommended)
ru: Восстановить присоединённые сводные файлы (безопасно, рекомендуется)

en: Fill in silence for missing display data (this session only)
ru: Заполнить недостающие данные отображения тишиной (только в этом сеансе)

en: Close project immediately with no further changes
ru: Закрыть проект без внесения изменений

en: Warning - Missing Alias Summary File(s)
ru: Внимание: отсутствуют присоединённые сводные файлы

en:    Project check regenerated missing alias summary file(s).
ru:    При проверке проекта были восстановлены присоединённые сводные файлы.

en: Project check of "%s" folder 
    detected %lld missing audio data (.au) blockfile(s), 
    probably due to a bug, system crash, or accidental 
    deletion. There is no way for Audacity to recover 
    these missing files automatically. 
    
    If you choose the first or second option below, 
    you can try to find and restore the missing files 
    to their previous location. 
    
    Note that for the second option, the waveform 
    may not show silence.
ru: При проверке папки «%s» 
    были обнаружены недостающие блок-файлы с аудиоданными (.au) (%lld).
    Это могло произойти из-за ошибки, сбоя системы или случайного  
    удаления. У Audacity нет возможности 
    восстановить эти файлы автоматически. 
    
    Выберите первый или второй вариант ниже, 
    чтобы попытаться найти и восстановить недостающие файлы 
    в их прежнем расположении. 
    
    Обратите внимание, что при втором варианте форма сигнала 
    может не показывать тишину.

en: Replace missing audio with silence (permanent immediately)
ru: Заменить отсутствующий звук тишиной (без возможности восстановления).

en: Warning - Missing Audio Data Block File(s)
ru: Внимание: отсутствуют блок-файлы аудиоданных

en:    Project check replaced missing audio data block file(s) with silence.
ru:    Проверка проекта заполнила недостающие блок-файлы аудиоданных тишиной.

en:    Project check ignored orphan block file(s). They will be deleted when project is saved.
ru:    Проверка проекта игнорирует несвязанные блок-файлы. При сохранении проекта они будут удалены.

en: Project check of "%s" folder 
    found %d orphan block file(s). These files are 
    unused by this project, but might belong to other projects. 
    They are doing no harm and are small.
ru: При проверке папки проекта «%s» 
    были обнаружены несвязанные блок-файлы (%d).
    Эти файлы не используются в данном проекте. 
    Они занимают мало места и безопасны.

en: Continue without deleting; ignore the extra files this session
ru: Продолжить без удаления; игнорировать дополнительные файлы в этом сеансе

en: Delete orphan files (permanent immediately)
ru: Удаление несвязанных файлов (без возможности восстановления)

en: Warning - Orphan Block File(s)
ru: Внимание: несвязанные блок-файлы

en: Cleaning up unused directories in project data
ru: Очистка неиспользуемых каталогов в данных проекта

en: Project check found file inconsistencies inspecting the loaded project data.
ru: При проверке загруженных данных проекта обнаружены несоответствия файлов.

en: Project check found file inconsistencies during automatic recovery.
    
    Select 'Help > Diagnostics > Show Log...' to see details.
ru: При автоматическом восстановлении обнаружены несоответствия файлов.
    
    Для просмотра подробных сведений выберите в меню «Справка > Диагностика > Показать журнал».

en: Warning: Problems in Automatic Recovery
ru: Внимание: проблемы при автоматическом восстановлении

en: <untitled>
ru: <без названия>

note: i18n-hint: E.g this is recovered audio that had been lost.
en: (Recovered)
ru: (Восстановлено)

en: This file was saved by Audacity version %s. The format has changed. 
    
    Audacity can try to open and save this file, but saving it in this 
    version will then prevent any 1.2 or earlier version opening it. 
    
    Audacity might corrupt the file in opening it, so you should back it up first. 
    
    Open this file now?
ru: Этот файл сохранён в Audacity версии %s. Формат был изменён. 
    
    Audacity может попробовать открыть и сохранить этот файл, но
    сохранение в формате этой версии не позволит использовать его
    в версии 1.2 или более ранних. 
    
    При открытии файл может быть повреждён, поэтому
    заблаговременно сделайте его резервную копию. 
    
    Открыть этот файл сейчас?

en: 1.0 or earlier
ru: 1.0 или ранее

en: Warning - Opening Old Project File
ru: Внимание: открывается устаревший файл проекта

en: <unrecognized version -- possibly corrupt project file>
ru: <неопознанная версия — возможно повреждён файл проекта>

en: Couldn't find the project data folder: "%s"
ru: Не удалось найти папку с данными проекта: «%s»

en: Error Opening Project
ru: Ошибка открытия проекта

note: i18n-hint: %s will be replaced by the version number.
en: This file was saved using Audacity %s.
    You are using Audacity %s. You may need to upgrade to a newer version to open this file.
ru: Этот файл был сохранён с использованием Audacity %s.
    Вы используете Audacity %s. Чтобы открыть этот файл, необходимо обновить версию программы.

en: Can't open project file
ru: Невозможно открыть файл проекта

en: Could not create autosave file: %s
ru: Не удалось создать файл автосохранения: %s

en: Could not remove old autosave file: %s
ru: Не удалось удалить старый файл автосохранения: %s

en: Error decoding file
ru: Ошибка декодирования файла

en: Your project is now empty.
    If saved, the project will have no tracks.
    
    To save any previously open tracks:
    Click 'No', Edit > Undo until all tracks
    are open, then File > Save Project.
    
    Save anyway?
ru: Ваш проект пуст.
    В случае сохранения в нём будут отсутствовать дорожки.
    
    Чтобы сохранить ранее открытые дорожки:
    щёлкните «Нет», а затем щёлкайте «Правка > Отменить», пока не появятся
    все дорожки. После этого щёлкните «Файл > Сохранить проект».
    
    Сохранить проект сейчас?

en: Warning - Empty Project
ru: Внимание: пустой проект

en: Audacity failed to write file %s.
    Perhaps disk is full or not writable.
ru: Audacity не удалось записать файл %s.
    Возможно, диск заполнен или недоступен для записи.

en: Error Writing to File
ru: Ошибка записи в файл

en: Could not save project. Perhaps %s 
    is not writable or the disk is full.
ru: Невозможно сохранить проект. Возможно, %s 
    защищён от записи или недостаточно места на диске.

en: Error Saving Project
ru: Ошибка при сохранении проекта

en: Could not save project. Path not found. Try creating 
    directory "%s" before saving project with this name.
ru: Не удалось сохранить проект. Не найден путь. Перед сохранением 
    проекта с этим именем попробуйте создать каталог «%s».

en: Saved %s
ru: Сохранён %s

en: The project was not saved because the file name provided would overwrite another project.
    Please try again and select an original name.
ru: Проект не сохранён: указанное имя файла заменит файл другого проекта.
    Повторите попытку, выбрав уникальное имя.

en: %sSave Lossless Copy of Project "%s" As...
ru: %sСохранить без потерь копию проекта «%s» как...

en: 'Save Lossless Copy of Project' is for an Audacity project, not an audio file.
    For an audio file that will open in other apps, use 'Export'.
    
    Lossless copies of project are a good way to backup your project, 
    with no loss of quality, but the projects are large.
ru: Функция «Сохранить копию проекта без потерь» предназначена для проектов Audacity, а не аудиофайлов.
    Для аудиофайлов, которые будут открываться в других приложениях, используйте функцию «Экспорт».
    
    Копии проекта без потерь — это хороший способ резервного копирования вашего проекта.
    При этом сохранение выполняется без потери качества, но размер проектов достаточно велик.

en: %sSave Compressed Copy of Project "%s" As...
ru: %sСохранить сжатую копию проекта «%s» как...

en: 'Save Compressed Copy of Project' is for an Audacity project, not an audio file.
    For an audio file that will open in other apps, use 'Export'.
    
    Compressed project files are a good way to transmit your project online, 
    but they have some loss of fidelity.
ru: Функция «Сохранить сжатую копию проекта» предназначена для проектов Audacity, а не для аудиофайлов.
    Для сохранения аудиофайла используйте пункт меню «Экспорт».
    
    Сжатые файлы проекта удобно передавать через Интернет.
    Они имеют меньший размер за счёт некоторого снижения качества.

en: %sSave Project "%s" As...
ru: %sСохранить проект «%s» как...

en: 'Save Project' is for an Audacity project, not an audio file.
    For an audio file that will open in other apps, use 'Export'.
ru: Пункт «Сохранить проект» сохраняет проект Audacity, а не аудиофайл.
    Для сохранения аудиофайла используйте пункт меню «Экспорт».

en: Audacity projects
ru: Проекты Audacity

en: Saving a copy must not overwrite an existing saved project.
    Please try again and select an original name.
ru: Сохранение копии не должно перезаписывать существующий сохранённый проект.
    Повторите попытку и выберите оригинальное имя.

en: Error Saving Copy of Project
ru: Ошибка при сохранении копии проекта

note: i18n-hint: In each case, %s is the name of the file being overwritten.
en: Do you want to overwrite the project:
    "%s"?
    
    If you select "Yes" the project
    "%s"
    will be irreversibly overwritten.
ru: Хотите перезаписать проект:
    «%s»?
    
    Если вы выберете «Да», проект
    «%s»
    будет перезаписан без возможности восстановления.

note: i18n-hint: Heading: A warning that a project is about to be overwritten.
en: Overwrite Project Warning
ru: Предупреждение о перезаписи проекта

en: The project will not saved because the selected project is open in another window.
    Please try again and select an original name.
ru: Проект не будет сохранён, так как выбранный проект открыт в другом окне.
    Повторите попытку и выберите оригинальное имя.

en: Select one or more files
ru: Выберите один или несколько файлов

en: %s is already open in another window.
ru: %s уже открыт в другом окне.

en: You are trying to open an automatically created backup file.
    Doing this may result in severe data loss.
    
    Please open the actual Audacity project file instead.
ru: Вы пытаетесь открыть автоматически созданный файл
    резервной копии. Это может привести к потере данных.
    
    Откройте действительный файл проекта Аudacity.

en: Warning - Backup File Detected
ru: Внимание: обнаружен файл резервной копии

en: Error opening file
ru: Ошибка открытия файла

en: File may be invalid or corrupted: 
    %s
ru: Файл недействителен или повреждён: 
    %s

en: Error Opening File or Project
ru: Ошибка при открытии файла или проекта

en: Audacity was unable to convert an Audacity 1.0 project to the new project format.
ru: Audacity не удалось проеобразовать проект формата Audacity 1.0 в проект нового формата.

en: Project was recovered
ru: Проект восстановлен

en: Recover
ru: Восстановить

en: Could not remove old auto save file
ru: Не удалось удалить старый файл автосохранения

en: Imported '%s'
ru: Импортирован файл «%s»

en: Import
ru: Импортировать

en: Error Importing
ru: Ошибка импорта

en: Created new project
ru: Создан новый проект

en: Welcome to Audacity version %s
ru: Добро пожаловать в Audacity версии %s

note: i18n-hint: The first %s numbers the project, the second %s is the project name.
en: %sSave changes to %s?
ru: %sСохранить изменения в %s?

en: Save project before closing?
ru: Сохранить проект перед закрытием?

en: 
    If saved, the project will have no tracks.
    
    To save any previously open tracks:
    Cancel, Edit > Undo until all tracks
    are open, then File > Save Project.
ru: 
    Если вы сохраните проект, в нём не будет дорожек.
    
    Чтобы сохранить все ранее открытые дорожки, нажмите 
    «Отмена». После этого щёлкайте «Правка» > «Отменить», пока не откроются 
    все дорожки. Затем щёлкните «Файл» > «Сохранить проект».

en: Disk space remaining for recording: %s
ru: Оставшееся дисковое пространство для записи: %s

en: On-demand import and waveform calculation complete.
ru: Импорт по запросу и расчёт формы сигнала дорожки завершены.

en: Import(s) complete. Running %d on-demand waveform calculations. Overall %2.0f%% complete.
ru: Импорт завершён. Расчёт формы сигнала %d по требованию. Всего завершено %2.0f%%.

en: Import complete. Running an on-demand waveform calculation. %2.0f%% complete.
ru: Импорт завершён. Расчёт формы сигнала по требованию. Всего завершено %2.0f%%.

en: Less than 1 minute
ru: Менее 1 минуты

en: %d hour | %d hours
ru[0]: %d час
ru[1]: %d часа
ru[2]: %d часов

en: %d minute | %d minutes
ru[0]: %d минута
ru[1]: %d минуты
ru[2]: %d минут

note: i18n-hint: A time in hours and minutes. Only translate the "and".
en: %s and %s.
ru: %s и %s.

note: i18n-hint: This is an experimental feature where the main panel in Audacity is put on a notebook tab, and this is the name on that tab. Other tabs in that notebook may have instruments, patch panels etc.
en: Main Mix
ru: Основной микс

en: Horizontal Scrollbar
ru: Горизонтальная полоса прокрутки

en: Vertical Scrollbar
ru: Вертикальная полоса прокрутки

en: Low Quality (Fastest)
ru: Низкое качество (быстро)

en: Medium Quality
ru: Среднее качество

en: High Quality
ru: Высокое качество

en: Best Quality (Slowest)
ru: Наилучшее качество (медленно)

note: i18n-hint: Audio data bit depth (precision): 16-bit integers
en: 16-bit PCM
ru: 16 бит, PCM

note: i18n-hint: Audio data bit depth (precision): 24-bit integers
en: 24-bit PCM
ru: 24 бита, PCM

note: i18n-hint: Audio data bit depth (precision): 32-bit floating point
en: 32-bit float
ru: 32 бита, с плавающей запятой

en: Screen Capture Frame
ru: Кадр захвата экрана

en: Choose location to save files
ru: Выберите папку для сохранения файлов

en: Save images to:
ru: Сохранять изображения в папке:

en: Choose...
ru: Выбрать...

en: Capture entire window or screen
ru: Создать снимок окна или экрана

en: Resize Small
ru: Уменьшить окно

en: Resize Large
ru: Увеличить окно

en: Blue Bkgnd
ru: Синий фон

en: White Bkgnd
ru: Белый фон

en: Capture Window Only
ru: Захватить только окно

en: Capture Full Window
ru: Захватить окно целиком

en: Capture Window Plus
ru: Захватить окно и дополнительные элементы

en: Capture Full Screen
ru: Захватить весь экран

en: Wait 5 seconds and capture frontmost window/dialog
ru: Подождать 5 секунд и захватить окно или диалог на переднем плане

en: Capture part of a project window
ru: Захватить часть окна с проектом

en: All Toolbars
ru: Все панели инструментов

en: All Effects
ru: Все эффекты

en: All Scriptables
ru: Все скрипты

en: All Preferences
ru: Все параметры

en: SelectionBar
ru: Панель выбора

en: Spectral Selection
ru: Выбор спектра

en: Tools
ru: Инструменты

en: Transport
ru: Транспорт

en: Mixer
ru: Микшер

note: i18n-hint: Noun (the meter is used for playback or record level monitoring)
en: Meter
ru: Индикатор

note: i18n-hint: (noun) The meter that shows the loudness of the audio playing.
en: Play Meter
ru: Уровень воспроизведения

note: i18n-hint: (noun) The meter that shows the loudness of the audio being recorded.
en: Record Meter
ru: Уровень записи

en: Edit
ru: Редактирование

en: Device
ru: Устройство

en: Play-at-Speed
ru: Скорость воспроизведения

en: Scrub
ru: Скраббинг

en: Track Panel
ru: Панель дорожки

en: Ruler
ru: Линейка

note: i18n-hint: "Tracks" include audio recordings but also other collections of * data associated with a time line, such as sequences of labels, and musical * notes
en: Tracks
ru: Дорожки

en: First Track
ru: Первая дорожка

en: Second Track
ru: Вторая дорожка

en: Scale
ru: Видимая длительность

en: One Sec
ru: 1 с

en: Ten Sec
ru: 10 с

en: One Min
ru: 1 мин

en: Five Min
ru: 5 мин

en: One Hour
ru: 1 ч

en: Short Tracks
ru: Узкие дорожки

en: Medium Tracks
ru: Средние дорожки

en: Tall Tracks
ru: Высокие дорожки

en: Choose a location to save screenshot images
ru: Выберите папку для сохранения снимков

en: Capture failed!
ru: Не удалось создать снимок экрана.

en: Sequence has block file exceeding maximum %s samples per block.
    Truncating to this maximum length.
ru: В последовательности есть блочный файл, длина которого превышает максимально допустимое количество сэмплов на блок (%s).
    Выполнено усечение до разрешённой величины.

en: Warning - Truncating Overlong Block File
ru: Внимание: усечение слишком длинного блочного файла

en: Help
ru: Справка

en: &Preview
ru: &Прослушать

en: Dry Previe&w
ru: Прослушать &без эффекта

en: &Settings
ru: &Параметры

en: Debu&g
ru: От&ладка

en: Off
ru: Выкл

en: Nearest
ru: Ближайший

en: Prior
ru: Предыдущий

en: Sound Activated Record
ru: Активация записи по сигналу

en: Activation level (dB):
ru: Уровень громкости для активации (дБ):

en: Welcome to Audacity!
ru: Добро пожаловать в Audacity!

en: Don't show this again at start up
ru: Больше не показывать это окно при запуске

en: Artist Name
ru: Исполнитель

en: Track Title
ru: Название дорожки

en: Album Title
ru: Название альбома

en: Track Number
ru: Номер дорожки

en: Year
ru: Год

en: Genre
ru: Жанр

en: Comments
ru: Комментарии

en: Use arrow keys (or ENTER key after editing) to navigate fields.
ru: Для перемещения между полями используйте клавиши со стрелками и ВВОД для завершения.

en: Tag
ru: Поле

en: Value
ru: Значение

en: &Add
ru: До&бавить

en: &Remove
ru: Уда&лить

en: Genres
ru: Жанры

en: E&dit...
ru: &Изменить...

en: Rese&t...
ru: &Сбросить...

en: Template
ru: Шаблон

en: &Load...
ru: З&агрузить...

en: Set De&fault
ru: Установить по &умолчанию

en: Don't show this when exporting audio
ru: Не показывать это при экспорте аудио

en: Edit Genres
ru: Изменить жанры

en: Unable to save genre file.
ru: Невозможно сохранить файл с жанрами.

en: Reset Genres
ru: Сбросить жанры

en: Are you sure you want to reset the genre list to defaults?
ru: Вы действительно хотите восстановить исходный список жанров?

en: Unable to open genre file.
ru: Невозможно открыть файл с жанрами.

en: Load Metadata As:
ru: Загрузить метаданные как:

en: Error Loading Metadata
ru: Ошибка загрузки метаданных

en: Save Metadata As:
ru: Сохранить метаданные как:

en: Error Saving Tags File
ru: Ошибка сохранения файла тегов

en: Audacity could not write file:
      %s.
ru: Audacity не удалось записать файл:
      %s.

note: i18n-hint: A theme is a consistent visual style across an application's graphical user interface, including choices of colors, and similarity of images such as those on button controls.  Audacity can load and save alternative themes.
en: Theme written to:
      %s.
ru: Тема записана:
      %s.

en: Audacity could not open file:
      %s
    for writing.
ru: Audacity не удалось открыть файл:
      %s
    на запись.

en: Audacity could not write images to file:
      %s.
ru: Audacity не удалось записать изображения в файл:
      %s.

note: i18n-hint "Cee" means the C computer programming language
en: Theme as Cee code written to:
      %s.
ru: Тема в виде кода C записана:
      %s.

en: Audacity could not find file:
      %s.
    Theme not loaded.
ru: Audacity не удалось найти файл:
      %s.
    Тема не загружена.

en: Audacity could not load file:
      %s.
    Bad png format perhaps?
ru: Не удалось загрузить файл:
      %s.
    Возможно, возникли проблемы с форматом PNG.

en: Audacity could not read its default theme.
    Please report the problem.
ru: Не удалось прочитать исходную тему.
    Сообщите об этой проблеме разработчикам.

en: None of the expected theme component files
     were found in:
      %s.
ru: Ни один из ожидаемых компонентов темы
    не был найден в:
      %s.

en: Could not create directory:
      %s
ru: Не удалось создать каталог:
      %s

en: Some required files in:
      %s
    were already present. Overwrite?
ru: Некоторые требуемые файлы в:
      %s
    уже присутствуют. Перезаписать?

en: Audacity could not save file:
      %s
ru: Не удалось сохранить файл:
      %s

en: Duration
ru: Длительность

note: i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this is a Time track.
en: Time Track
ru: Дорожка времени

en: Audacity Timer Record
ru: Таймер записи Audacity

en: Save Timer Recording As
ru: Сохранить запись по таймеру как

en: The selected file name could not be used
    for Timer Recording because it would overwrite another project.
    Please try again and select an original name.
ru: Выбранное имя файла нельзя использовать для записи по таймеру,
    так как при этом может быть перезаписан другой проект.
    Повторите попытку, выбрав уникальное имя.

en: Error Saving Timer Recording Project
ru: Ошибка при сохранении проекта записи по таймеру

en: Duration is zero. Nothing will be recorded.
ru: Длительность равна нулю. Ничего не будет записано.

en: Error in Duration
ru: Ошибка длительности

en: Automatic Save path is invalid.
ru: Путь автосохранения недействителен.

en: Error in Automatic Save
ru: Ошибка автосохранения

en: Automatic Export path is invalid.
ru: Путь автоэкспорта недействителен.

en: Error in Automatic Export
ru: Ошибка автоэкспорта

en: You may not have enough free disk space to complete this Timer Recording, based on your current settings.
    
    Do you wish to continue?
    
    Planned recording duration:   %s
    Recording time remaining on disk:   %s
ru: Возможно, недостаточно свободного места на диске для завершения записи по таймеру с текущими параметрами.
    
    Продолжить?
    
    Планируемая длительность записи:  %s
    Оставшееся время записи на диск:  %s

en: Timer Recording Disk Space Warning
ru: Запись по таймеру: предупреждение о дисковом  пространстве

en: Current Project
ru: Текущий проект

en: Recording start:
ru: Начало записи:

en: Duration:
ru: Длительность:

en: Recording end:
ru: Конец записи:

en: Automatic Save enabled:
ru: Автосохранение включено:

en: Automatic Export enabled:
ru: Автоэкспорт включён:

en: Action after Timer Recording:
ru: Действие после записи по таймеру:

en: Audacity Timer Record Progress
ru: Ход выполнения записи по таймеру

en: Timer Recording stopped.
ru: Запись по таймеру остановлена.

en: Timer Recording completed.
ru: Запись по таймеру завершена.

en: %s
    
    Recording saved: %s
ru: %s
    
    Запись сохранена: %s

en: %s
    
    Error saving recording.
ru: %s
    
    Ошибка при сохранении записи.

en: %s
    
    Recording exported: %s
ru: %s
    
    Запись экспортирована: %s

en: %s
    
    Error exporting recording.
ru: %s
    
    Ошибка при экспорте записи.

en: %s
    
    '%s' has been canceled due to the error(s) noted above.
ru: %s
    
    Действие «%s» отменено из-за указанных выше ошибок.

en: %s
    
    '%s' has been canceled as the recording was stopped.
ru: %s
    
    Действие «%s» отменено из-за остановки записи.

en: Timer Recording
ru: Запись по таймеру

note: i18n-hint: This string is used to configure the controls for times when the recording is * started and stopped. As such it is important that only the alphabetic parts of the string * are translated, with the numbers left exactly as they are. * The 'h' indicates the first number displayed is hours, t
en: 099 h 060 m 060 s
ru: 099 ч 060 м 060 с

en: Start Date and Time
ru: Дата и время начала

en: Start Date
ru: Дата начала

en: End Date and Time
ru: Дата и время завершения

en: End Date
ru: Дата завершения

note: i18n-hint: This string is used to configure the controls which shows the recording * duration. As such it is important that only the alphabetic parts of the string * are translated, with the numbers left exactly as they are. * The string 'days' indicates that the first number in the control will be 
en: 099 days 024 h 060 m 060 s
ru: 099 дней 024 ч 060 м 060 с

en: Automatic Save
ru: Автосохранение

en: Enable &Automatic Save?
ru: Включить &автосохранение?

en: Save Project As:
ru: Сохранить проект как:

en: Select...
ru: Выбрать...

en: Automatic Export
ru: Автоэкспорт

en: Enable Automatic &Export?
ru: Включить авто&экспорт?

en: Export Project As:
ru: Экспортировать проект как:

en: Options
ru: Параметры

en: Do nothing
ru: Ничего не делать

en: Exit Audacity
ru: Закрыть Audacity

en: Restart system
ru: Перезагрузить компьютер

en: Shutdown system
ru: Выключить компьютер

en: After Recording completes:
ru: После завершения записи:

en: Waiting to start recording at:
ru: Ожидание начала записи в:

en: Recording duration:
ru: Продолжительность записи:

en: Scheduled to stop at:
ru: Запланирована остановка в:

en: Audacity Timer Record - Waiting for Start
ru: Таймер записи Audacity: ожидание запуска

note: i18n-hint: "in" means after a duration of time, which is shown below this string
en: Recording will commence in:
ru: Запись начнётся через:

note: i18n-hint: %s is one of "Do nothing", "Exit Audacity", "Restart system", or "Shutdown system", and "in" means after a duration of time, shown below this string
en: %s in:
ru: %s через:

en: Recording Saved:
ru: Запись сохранена:

en: Recording Exported:
ru: Запись экспортирована:

en: Audacity Timer Record - Waiting
ru: Таймер записи Audacity: ожидание

en: Stereo, 999999Hz
ru: Стерео, 999999 Гц

en: Select
ru: Выбрать

note: i18n-hint Esc is a key on the keyboard
en: (Esc to cancel)
ru: (ESC для отмены)

note: i18n-hint: The %d is replaced by the number of the track. i18n-hint: compose a name identifying an unnamed track by number
en: Track %d
ru: Дорожка %d

note: i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this track is muted. (The mute button is on.)
en:  Muted
ru:  Без звука

note: i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this track is soloed. (The Solo button is on.)
en:  Soloed
ru:  Соло

note: i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this track is selected.
en:  Selected
ru:  Выбрана

note: i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this track is shown with a sync-locked icon. The absence of a dash between Sync and Locked is deliberate - if present, Jaws reads it as "dash".
en:  Sync Locked
ru:  Синхронизация блокирована

en:  Mute On
ru:  Тишина

en:  Solo On
ru:  Соло

en:  Select On
ru:  Выбор

en: Click and drag to adjust relative size of stereo tracks.
ru: Щёлкните и перетащите для изменения относительного размера стереодорожек.

en: Click and drag to resize the track.
ru: Щёлкните и перетащите для изменения размера дорожки.

en: Removed audio track(s)
ru: Удалены дорожки

en: Remove Track
ru: Удалить дорожку

en: Removed track '%s.'
ru: Удалена дорожка «%s».

en: Track Remove
ru: Дорожка удалена

note: i18n-hint: Past tense of 'to move', as in 'moved audio track up'.
en: Moved '%s' to Top
ru: Дорожка «%s» перемещена в начало

en: Move Track to Top
ru: Переместить дорожку в начало

note: i18n-hint: Past tense of 'to move', as in 'moved audio track up'.
en: Moved '%s' to Bottom
ru: Дорожка «%s» перемещена в конец

en: Move Track to Bottom
ru: Переместить дорожку в конец

note: i18n-hint: Past tense of 'to move', as in 'moved audio track up'.
en: Moved '%s' Up
ru: Дорожка «%s» перемещена вверх

en: Moved '%s' Down
ru: Дорожка «%s» перемещена вниз

note: i18n-hint: Past tense of 'to move', as in 'moved audio track up'.
en: Move Track Up
ru: Переместить дорожку вверх

en: Move Track Down
ru: Переместить дорожку вниз

note: i18n-hint: Voice key is an experimental/incomplete feature that is used to navigate in vocal recordings, to move forwards and backwards by words.  So 'key' is being used in the sense of an index. This error message means that you've selected too short a region of audio to be able to use this feature
en: Selection is too small to use voice key.
ru: Выделение слишком мало для использования голосового индекса.

en: Calibration Results
ru: Результаты калибровки

note: i18n-hint: %1.4f is replaced by a number.  sd stands for 'Standard Deviations'
en: Energy                  -- mean: %1.4f  sd: (%1.4f)
ru: Энергия                  -- в среднем: %1.4f  СКО: (%1.4f)

en: Sign Changes        -- mean: %1.4f  sd: (%1.4f)
ru: Смена знака        -- в среднем: %1.4f  СКО: (%1.4f)

en: Direction Changes  -- mean: %1.4f  sd: (%1.4f)
ru: Смена направления  -- в среднем: %1.4f  СКО: (%1.4f)

en: Calibration Complete
ru: Калибровка завершена

en: Resampling failed.
ru: Ошибка при изменении частоты дискретизации.

en: There is not enough room available to paste the selection
ru: Недостаточно места для вставки выделенных элементов

en: There is not enough room available to expand the cut line
ru: Недостаточно места для расширения линии выреза

en: This operation cannot be done until importation of %s completes.
ru: Данная операция невозможна, пока не завершится импорт %s.

en: %s: Could not load settings below. Default settings will be used.
    
    %s
ru: %s: не удалось загрузить параметры ниже. Будут использованы параметры по умолчанию.
    
    %s

en: Applying %s...
ru: Применение %s...

en: Batch Command
ru: Команда пакетной обработки

en: %s is not a parameter accepted by %s
ru: %s не является параметром, принимаемым %s

en: Invalid value for parameter '%s': should be %s
ru: Недопустимое значение параметра «%s»: должно быть %s

en: Command
ru: Команда

en: Loaded %d keyboard shortcuts
ru: Загружено сочетаний клавиш: %d

en: Loading Keyboard Shortcuts
ru: Загрузка сочетаний клавиш

en: Long Message
ru: Длинное сообщение

en: Threshold:
ru: Порог:

en: Compare Audio
ru: Сравнить аудио

en: Compares a range on two tracks.
ru: Сравнивает диапазон в двух дорожках.

en: Delay time (seconds):
ru: Время задержки (сек.):

en: Decay factor:
ru: Коэффициент затухания:

en: Demo
ru: Демо

en: Does the demo action.
ru: Выполняет демонстрационное действие.

en: Panel
ru: Панель

en: Application
ru: Приложение

en: Track 0
ru: Дорожка 0

en: Track 1
ru: Дорожка 1

note: i18n-hint abbreviates "Identity" or "Identifier"
en: Id:
ru: Идентификатор:

en: Window Name:
ru: Имя окна:

en: From X:
ru: От X:

en: From Y:
ru: От Y:

en: To X:
ru: До X:

en: To Y:
ru: До Y:

en: Relative To:
ru: Относительно:

en: Drag
ru: Перетащить

en: Drags mouse from one place to another.
ru: Перетаскивает мышь из одного места в другое.

en: Commands
ru: Команды

en: Menus
ru: Меню

en: Preferences
ru: Параметры

en: Clips
ru: Клипы

en: Envelopes
ru: Огибающие

en: Labels
ru: Метки

en: Boxes
ru: Поля

en: Brief
ru: Краткий

en: Type:
ru: Тип:

en: Format:
ru: Формат:

en: Get Info
ru: Получить информацию

en: Gets information in JSON format.
ru: Получает информацию в формате JSON.

en: Types:
ru: Типы:

en: Get Track Info
ru: Получить информацию о дорожке

en: Gets track values as JSON.
ru: Получает значения для дорожки в формате JSON.

en: Command:
ru: Команда:

en: Gives help on a command.
ru: Показывает справку по команде.

en: File Name:
ru: Имя файла:

en: Number of Channels:
ru: Количество каналов:

en: Import2
ru: Импорт2

en: Imports from a file.
ru: Импортирует данные из файла.

en: Export2
ru: Экспорт2

en: Exports to a file.
ru: Экспортирует данные в файл.

en: Builtin Commands
ru: Встроенные команды

en: The Audacity Team
ru: Команда Audacity

en: Provides builtin commands to Audacity
ru: Обеспечивает выполнение встроенных команд в Audacity

en: Unknown built-in command name
ru: Неизвестное имя встроенной команды

en: Text:
ru: Текст:

en: Echos a message.
ru: Выводит на экран сообщение.

en: Add to History
ru: Добавить в историю

en: Add to History:
ru: Добавить в историю:

en: Compress:
ru: Сжать:

en: Open Project2
ru: Открыть проект2

en: Opens a project.
ru: Открывает проект.

en: Save Project2
ru: Сохранить проект2

en: Saves a project.
ru: Сохраняет проект.

en: Name:
ru: Имя:

en: Value:
ru: Значение:

en: Reload:
ru: Перезагрузить:

en: Get Preference
ru: Получить параметр

en: Set Preference
ru: Задать параметр

en: Gets the value of a single preference.
ru: Получает значение одного параметра.

en: Sets the value of a single preference.
ru: Устанавливает значение одного параметра.

en: Window
ru: Окно

en: Full Window
ru: Окно полностью

en: Window Plus
ru: Окно и дополнительные элементы

en: Fullscreen
ru: Весь экран

en: Toolbars
ru: Панели инструментов

en: Effects
ru: Эффекты

en: Scriptables
ru: Сценарии

en: Selectionbar
ru: Панель выбора

en: Trackpanel
ru: Панель дорожек

en: First Two Tracks
ru: Первые две дорожки

en: First Three Tracks
ru: Первые три дорожки

en: First Four Tracks
ru: Первые четыре дорожки

en: Tracks Plus
ru: Дорожки плюс

en: First Track Plus
ru: Первая дорожка плюс

en: All Tracks
ru: Все дорожки

en: All Tracks Plus
ru: Все дорожки плюс

en: Blue
ru: Синий

en: White
ru: Белый

en: Path:
ru: Путь:

en: Capture What:
ru: Что захватить:

en: Background:
ru: Фон:

en: Bring To Top:
ru: Вывести поверх:

en: Error trying to save file: %s
ru: Audacity не удалось сохранить файл: %s

en: Screenshot
ru: Снимок экрана

en: Takes screenshots.
ru: Делает снимки экрана.

en: Project Start
ru: Начало проекта

en: Project
ru: Проект

en: Project End
ru: Конец проекта

en: Selection Start
ru: Начало выделения

en: Selection
ru: Выделение

en: Selection End
ru: Конец выделения

en: Start Time:
ru: Время начала:

en: End Time:
ru: Время окончания:

en: High:
ru: ВЧ:

en: Low:
ru: НЧ:

note: i18n-hint verb, imperative
en: Set
ru: Задать

en: Add
ru: Добавить

en: Remove
ru: Удалить

en: First Track:
ru: Первая дорожка:

en: Track Count:
ru: Количество дорожек:

en: Mode:
ru: Режим:

en: Select Time
ru: Выбрать время

en: Select Frequencies
ru: Выбрать частоты

en: Select Tracks
ru: Выбрать дорожки

en: Selects a time range.
ru: Выбирает диапазон времени.

en: Selects a frequency range.
ru: Выбирает частотный диапазон.

en: Selects a range of tracks.
ru: Выделяет диапазон дорожек.

en: Selects Audio.
ru: Выбирает аудио.

en: Color 0
ru: Цвет 0

en: Color 1
ru: Цвет 1

en: Color 2
ru: Цвет 2

en: Color 3
ru: Цвет 3

en: At:
ru: В:

en: Colour:
ru: Цвет:

en: Start:
ru: Начало:

en: Set Clip
ru: Задать клип

en: Sets various values for a clip.
ru: Задаёт различные значения для клипа.

en: Time:
ru: Время:

en: Delete:
ru: Удалить:

en: Set Envelope
ru: Задать огибающую

en: Sets an envelope point position.
ru: Задаёт положение точки огибающей.

en: Label Index
ru: Индекс метки

en: End:
ru: Конец:

en: Selected:
ru: Выбраны:

en: Set Label
ru: Задать метку

en: Sets various values for a label.
ru: Задаёт различные значения для метки.

en: Rate:
ru: Частота:

en: Resize:
ru: Изменить размер:

en: Width:
ru: Ширина:

en: Height:
ru: Высота:

en: Set Project
ru: Задать проект

en: Sets various values for a project.
ru: Задаёт различные значения для проекта.

en: Track Index:
ru: Индекс дорожки:

en: Channel Index:
ru: Индекс канала:

en: Unnamed
ru: Без имени

en: Selected
ru: Выбрано

en: Focused
ru: Сфокусировано

en: Gain:
ru: Усиление:

en: Pan:
ru: Баланс:

en: Waveform
ru: Форма сигнала

en: Spectrogram
ru: Спектрограмма

en: Linear
ru: Линейно

en: Reset
ru: Сбросить

en: Times 2
ru: Удвоить

en: HalfWave
ru: Полуволна

en: Display:
ru: Отображение:

en: Scale:
ru: Шкала:

en: VZoom:
ru: Вертикальный масштаб:

en: VZoom Top:
ru: Вертикальный масштаб сверху:

en: VZoom Bottom:
ru: Вертикальный масштаб снизу:

en: Use Spectral Prefs
ru: Использовать параметры спектра

en: Spectral Select
ru: Выбор спектра

en: Gray Scale
ru: Серая шкала

en: Set Track
ru: Задать дорожку

en: Set Track Status
ru: Задать статус дорожки

en: Set Track Audio
ru: Задать звук дорожки

en: Set Track Visuals
ru: Задать визуализацию дорожки

en: Sets various values for a track.
ru: Устанавливает различные значения для дорожки.

en: Increases or decreases the volume of the audio you have selected
ru: Увеличивает или уменьшает громкость выделенного вами аудио

en: Amplification (dB):
ru: Усиление (дБ):

en: Amplification dB
ru: Усиление дБ

en: New Peak Amplitude (dB):
ru: Новая максимальная амплитуда (дБ):

en: Allow clipping
ru: Разрешить клиппинг

en: Amplify
ru: Усиление сигнала

en: Reduces (ducks) the volume of one or more tracks whenever the volume of a specified "control" track reaches a particular level
ru: Уменьшает громкость одной или нескольких дорожек, когда громкость указанной дорожки достигает заданного уровня

en: You selected a track which does not contain audio. AutoDuck can only process audio tracks.
ru: Вы выбрали дорожку, не содержащую звук. Эффект «Автоприглушение» может обрабатывать только звуковые дорожки.

en: Auto Duck needs a control track which must be placed below the selected track(s).
ru: Эффекту автоприглушения нужна контрольная дорожка, находящаяся ниже выбранной.

en: Duck amount:
ru: Величина приглушения:

en: Maximum pause:
ru: Макс. пауза:

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in seconds
en: seconds
ru: сек.

en: Outer fade down length:
ru: Длительность внешнего затухания:

en: Outer fade up length:
ru: Длительность внешнего нарастания:

en: Inner fade down length:
ru: Длительность внутреннего затухания:

en: Inner fade up length:
ru: Длительность внутреннего нарастания:

en: Preview not available
ru: Прослушивание недоступно

en: Auto Duck
ru: Автоприглушение

en: Simple tone control effect
ru: Простой эффект тон-контроля

en: Tone controls
ru: Тон-контроль

en: Ba&ss (dB):
ru: &НЧ (дБ):

en: Bass (dB):
ru: НЧ (дБ):

en: Bass
ru: НЧ

en: &Treble (dB):
ru: &ВЧ (дБ):

en: Treble
ru: ВЧ

en: &Volume (dB):
ru: &Громкость (дБ):

en: Level
ru: Уровень

en: &Link Volume control to Tone controls
ru: &Связать регулировки громкости и тона

en: Bass and Treble
ru: НЧ и ВЧ

en: Changes the pitch of a track without changing its tempo
ru: Изменяет высоту тона дорожки без смены темпа

en: High Quality Pitch Change
ru: Изменение высоты тона с высоким качеством

en: Change Pitch without Changing Tempo
ru: Изменение высоты тона без смены темпа

en: Estimated Start Pitch: %s%d (%.3f Hz)
ru: Предполагаемая начальная высота тона: %s%d (%.3f Гц)

note: i18n-hint: (noun) Musical pitch.
en: Pitch
ru: Высота тона

en: from
ru: от

en: from Octave
ru: от октавы

en: to
ru: до

en: to Octave
ru: до октавы

en: Semitones (half-steps):
ru: Полутонов:

en: Semitones (half-steps)
ru: Полутонов

en: Frequency
ru: Частота

en: from (Hz)
ru: от (Гц)

en: to (Hz)
ru: до (Гц)

en: Percent Change:
ru: Процент изменения:

en: Percent Change
ru: Процент изменения

en: Use high quality stretching (slow)
ru: Использовать растяжение высокого качества (медленно)

en: Change Pitch
ru: Изменить высоту тона

note: i18n-hint: n/a is an English abbreviation meaning "not applicable". i18n-hint: Can mean "not available," "not applicable," "no answer"
en: n/a
ru: н/д

en: Changes the speed of a track, also changing its pitch
ru: Изменяет скорость и высоту тона дорожки

en: Change Speed, affecting both Tempo and Pitch
ru: Изменение скорости, влияющее и на темп и высоту тона

en: Speed Multiplier:
ru: Коэффициент ускорения:

note: i18n-hint: "rpm" is an English abbreviation meaning "revolutions per minute".
en: Standard Vinyl rpm:
ru: Стандартное число об/мин для пластинок:

en: From rpm
ru: От об/мин

en: To rpm
ru: До об/мин

en: Selection Length
ru: Длина выделения

en: Current Length:
ru: Текущая длина:

en: Current length of selection.
ru: Текущая длительность выделения.

en: New Length:
ru: Новая длина:

en: Change Speed
ru: Изменить скорость

en: Changes the tempo of a selection without changing its pitch
ru: Изменяет темп выделенного фрагмента без изменения высоты тона

en: High Quality Tempo Change
ru: Изменение темпа с высоким качеством

en: Change Tempo without Changing Pitch
ru: Изменить темп без изменения высоты тона

en: Beats per minute
ru: Ударов в минуту

en: Beats per minute, from
ru: Ударов в минуту, от

en: Beats per minute, to
ru: Ударов в минуту, до

en: Length (seconds)
ru: Длина (секунды):

en: Length in seconds from %s, to
ru: Длина в секундах от %s, до

en: Change Tempo
ru: Изменить темп

en: Click Removal is designed to remove clicks on audio tracks
ru: Функция «Удаление щелчков» предназначена для удаления треска из аудиозаписей

en: Algorithm not effective on this audio. Nothing changed.
ru: Алгоритм не эффективен на этих аудиоданных. Изменения не выполнены.

en: Selection must be larger than %d samples.
ru: Минимально допустимое количество сэмплов в выделенной области: %d.

en: Threshold (lower is more sensitive):
ru: Порог (чем ниже, тем чувствительней):

en: Threshold
ru: Порог

en: Max Spike Width (higher is more sensitive):
ru: Максимальная ширина пика (чем выше, тем чувствительней)

en: Max Spike Width
ru: Максимальная ширина пика

en: Click Removal
ru: Удаление щелчков

en: Compresses the dynamic range of audio
ru: Сжимает динамический диапазон звука

en: Noise Floor:
ru: Нижний порог шумов:

en: Noise Floor
ru: Нижний порог шумов

en: Ratio:
ru: Соотношение:

en: Ratio
ru: Соотношение

note: i18n-hint: Particularly in percussion, sounds can be regarded as having * an 'attack' phase where the sound builds up and a 'decay' where the * sound dies away.  So this means 'onset duration'.
en: Attack Time:
ru: Длительность атаки:

en: Attack Time
ru: Длительность атаки

en: Release Time:
ru: Длительность затухания:

en: Release Time
ru: Длительность затухания

note: i18n-hint: Make-up, i.e. correct for any reduction, rather than fabricate it.
en: Make-up gain for 0 dB after compressing
ru: Компенсация усиления до 0 дБ после сжатия

en: Compress based on Peaks
ru: Компрессия по пикам

en: Threshold %d dB
ru: Порог: %d дБ

note: i18n-hint: usually leave this as is as dB doesn't get translated
en: %3d dB
ru: %3d дБ

en: Noise Floor %d dB
ru: Нижний порог шумов %d дБ

en: Ratio %.0f to 1
ru: Соотношение %.0f к 1

en: Ratio %.1f to 1
ru: Соотношение %.1f к 1

en: Attack Time %.2f secs
ru: Длительность атаки %.2f сек.

en: %.2f secs
ru: %.2f сек.

en: Release Time %.1f secs
ru: Длительность затухания %.1f сек.

en: %.1f secs
ru: %.1f сек.

en: Compressor
ru: Компрессор

en: You can only measure one track at a time.
ru: Можно измерять только одну дорожку одновременно.

en: Please select an audio track.
ru: Выберите аудиодорожку.

en: Invalid audio selection.
    Please ensure that audio is selected.
ru: Недопустимое выделение.
    Убедитесь, что выбраны аудиоданные.

en: Nothing to measure.
    Please select a section of a track.
ru: Выберите аудиодорожку.

note: i18n-hint: RMS abbreviates root mean square, a certain averaging method
en: Contrast Analyzer, for measuring RMS volume differences between two selections of audio.
ru: Анализатор контраста, служащий для измерения среднеквадратичной разности громкостей между двумя выбранными областями.

en: End
ru: Конец

en: Volume
ru: Громкость

en: &Foreground:
ru: &Передний план:

en: Foreground start time
ru: Время начала фрагмента переднего плана

en: Foreground end time
ru: Время завершения фрагмента переднего плана

en: &Measure selection
ru: &Измерить выделенное

en: &Background:
ru: &Задний план:

en: Background start time
ru: Время начала фрагмента заднего плана

en: Background end time
ru: Время завершения фрагмента заднего плана

en: Mea&sure selection
ru: И&змерить выделенное

en: Result
ru: Результат

en: Co&ntrast Result:
ru: Ре&зультаты измерения:

en: R&eset
ru: &Сбросить

en: &Difference:
ru: &Разница:

en: &Help
ru: &Справка

note: i18n-hint: RMS abbreviates root mean square, a certain averaging method
en: RMS = %s.
ru: Среднее отклонение = %s.

note: i18n-hint: dB abbreviates decibels
en: %s dB
ru: %s дБ

en: zero
ru: нуль

en: indeterminate
ru: неопределённость

note: i18n-hint: dB abbreviates decibels i18n-hint: RMS abbreviates root mean square, a certain averaging method
en: %.2f dB RMS
ru: Среднее отклонение %.2f дБ

note: i18n-hint: dB abbreviates decibels
en: Infinite dB difference
ru: Бесконечная разность дБ

en: Difference is indeterminate.
ru: Разность оказалась неопределённостью.

note: i18n-hint: dB abbreviates decibels i18n-hint: RMS abbreviates root mean square, a certain averaging method
en: Difference = %.2f RMS dB.
ru: Разность составляет %.2f дБ (СКО)

note: i18n-hint: dB abbreviates decibels i18n-hint: RMS abbreviates root mean square, a certain averaging method
en: Difference = infinite RMS dB.
ru: Разность составляет бесконечное число дБ (СКО)

en: Foreground level too high
ru: Уровень переднего плана слишком высок

en: Background level too high
ru: Уровень заднего плана слишком высок

en: Background higher than foreground
ru: Уровень заднего плана выше уровня переднего плана

note: i18n-hint: WCAG abbreviates Web Content Accessibility Guidelines
en: WCAG2 Pass
ru: Тест WCAG2 пройден

note: i18n-hint: WCAG abbreviates Web Content Accessibility Guidelines
en: WCAG2 Fail
ru: Тест WCAG2 не пройден

note: i18n-hint: i.e. difference in loudness at the moment.
en: Current difference
ru: Актуальные различия

en: Measured foreground level
ru: Измеренный уровень переднего плана

en: %.2f dB
ru: %.2f дБ

en: No foreground measured
ru: Передний план не измерен

en: Foreground not yet measured
ru: Уровень переднего плана ещё не измерен

en: Measured background level
ru: Измеренный уровень заднего плана

en: No background measured
ru: Задний план не измерен

en: Background not yet measured
ru: Уровень заднего плана ещё не измерен

en: Export Contrast Result As:
ru: Экспортировать результат измерения контраста как:

note: i18n-hint: WCAG abbreviates Web Content Accessibility Guidelines
en: WCAG 2.0 Success Criteria 1.4.7 Contrast Results
ru: Результаты измерений по критериям успешности 1.4.7 согласно WCAG 2.0

en: Filename = %s.
ru: Имя файла = %s.

en: Foreground
ru: Передний план

en: Time started = %2d hour(s), %2d minute(s), %.2f seconds.
ru: Время начала = %2d ч., %2d мин., %.2f сек.

en: Time ended = %2d hour(s), %2d minute(s), %.2f seconds.
ru: Время завершения = %2d ч., %2d мин., %.2f сек.

en: Background
ru: Задний план

en: Results
ru: Результаты

en: Success Criteria 1.4.7 of WCAG 2.0: Pass
ru: Критерии успешности 1.4.7 по WCAG 2.0: тест пройден

en: Success Criteria 1.4.7 of WCAG 2.0: Fail
ru: Критерии успешности 1.4.7 по WCAG 2.0: тест не пройден

en: Data gathered
ru: Данные собраны

en: Hard Clipping
ru: Жёсткий клиппинг

en: Soft Clipping
ru: Мягкий клиппинг

en: Soft Overdrive
ru: Мягкий овердрайв

en: Medium Overdrive
ru: Средний овердрайв

en: Hard Overdrive
ru: Жёсткий овердрайв

en: Cubic Curve (odd harmonics)
ru: Кубическая кривая (нечётные гармоники)

en: Even Harmonics
ru: Чётные гармоники

en: Expand and Compress
ru: Расширение и сжатие

en: Leveller
ru: Выравниватель

en: Rectifier Distortion
ru: Искажение выпрямителем

en: Hard Limiter 1413
ru: Жёсткий ограничитель 1413

en: Hard clip -12dB, 80% make-up gain
ru: Жёсткая обрезка -12 дБ, компенсация усиления 80%

en: Soft clip -12dB, 80% make-up gain
ru: Мягкая обрезка -12 дБ, компенсация усиления 80%

en: Fuzz Box
ru: Гитарный процессор

en: Walkie-talkie
ru: Рация

en: Blues drive sustain
ru: Мягкий перегруз

en: Light Crunch Overdrive
ru: Средний перегруз

en: Heavy Overdrive
ru: Сильный перегруз

en: 3rd Harmonic (Perfect Fifth)
ru: 3-я гармоника (чистая квинта)

en: Valve Overdrive
ru: Ламповый перегруз

en: 2nd Harmonic (Octave)
ru: 2-я гармоника (октава)

en: Gated Expansion Distortion
ru: Расширение с подавлением

en: Leveller, Light, -70dB noise floor
ru: Выравниватель, лёгкий, нижний порог шумов -70 дБ

en: Leveller, Moderate, -70dB noise floor
ru: Выравниватель, средний, нижний порог шумов -70 дБ

en: Leveller, Heavy, -70dB noise floor
ru: Выравниватель, сильный, нижний порог шумов -70 дБ

en: Leveller, Heavier, -70dB noise floor
ru: Выравниватель, сильнее, нижний порог шумов -70 дБ

en: Leveller, Heaviest, -70dB noise floor
ru: Выравниватель, самый сильный, нижний порог шумов -70 дБ

en: Half-wave Rectifier
ru: Однополупериодный выпрямитель

en: Full-wave Rectifier
ru: Двухполупериодный выпрямитель

en: Full-wave Rectifier (DC blocked)
ru: Двухполупериодный выпрямитель (постоянный ток блокирован)

en: Percussion Limiter
ru: Ограничитель перкуссии

en: Upper Threshold
ru: Верхний порог

en: Parameter 1
ru: Параметр 1

en: Parameter 2
ru: Параметр 2

en: Number of repeats
ru: Количество повторов

en: Waveshaping distortion effect
ru: Искажение формы волны

en: Distortion type:
ru: Тип искажения:

en: DC blocking filter
ru: Фильтр блокировки постоянного тока

en: Threshold controls
ru: Управление пороговыми значениями

en: Parameter controls
ru: Управление параметрами

en: Clipping level
ru: Уровень клиппинга

en: Drive
ru: Напор

en: Make-up Gain
ru: Компенсация усиления

en: Clipping threshold
ru: Порог клиппинга

en: Hardness
ru: Жёсткость

en: Distortion amount
ru: Степень искажения

en: Output level
ru: Выходной уровень

en: Repeat processing
ru: Повторить обработку

en: Harmonic brightness
ru: Гармоническая яркость

en: Levelling fine adjustment
ru: Точная регулировка выравнивания

en: Degree of Levelling
ru: Степень выравнивания

en: dB Limit
ru: Предел дБ

en: Wet level
ru: Уровень с эффектом

en: Residual level
ru: Остаточный уровень

en:  (Not Used):
ru:  (Не используется):

note: i18n-hint: Control range.
en:  (-100 to 0 dB):
ru:  (от -100 до 0 дБ):

note: i18n-hint: Control range.
en:  (-80 to -20 dB):
ru:  (от -80 до -20 дБ):

note: i18n-hint: Control range.
en:  (0 to 100):
ru:  (0 - 100):

note: i18n-hint: Control range.
en:  (0 to 5):
ru:  (0 - 5):

en: Distortion
ru: Искажение

en: Generates dual-tone multi-frequency (DTMF) tones like those produced by the keypad on telephones
ru: Генерирует двухтональные многочастотные (DTMF) сигналы, производимые клавиатурой телефонов

en: DTMF sequence:
ru: DTMF-пследовательность:

en: Amplitude (0-1):
ru: Амплитуда (0-1):

en: Tone/silence ratio:
ru: Отношение сигнал/тишина:

en: Duty cycle:
ru: Цикл активности:

en: Tone duration:
ru: Длительность сигнала:

en: ms
ru: мс

en: Silence duration:
ru: Длительность тишины:

en: %.0f ms
ru: %.0f мс

en: DTMF Tones
ru: DTMF-тон

en: Repeats the selected audio again and again
ru: Повторяет выделенную область снова и снова

en: Requested value exceeds memory capacity.
ru: Требуемое значение выходит за пределы ёмкости памяти.

en: Echo
ru: Эхо

en: Built-in
ru: Встроен

en: Preparing preview
ru: Готовится прослушивание

en: Previewing
ru: Прослушивание

en: Some Command
ru: Та же команда

en: &Manage
ru: Управление

en: Manage presets and options
ru: Менеджер предустановок и параметров

note: i18n-hint: The access key "&P" should be the same in "Stop &Playback" and "Start &Playback"
en: Start &Playback
ru: &Воспроизведение

en: Start and stop playback
ru: Запуск и остановка воспроизведения

en: Preview effect
ru: Прослушивание эффекта

en: &Preview effect
ru: Прослу&шивание эффекта

en: Skip &Backward
ru: Перемотать &назад

en: Skip backward
ru: Перемотать назад

en: Skip &Forward
ru: Перемотать &вперёд

en: Skip forward
ru: Перемотать вперёд

en: Enable
ru: Включить

en: User Presets
ru: Предустановки пользователя

en: Save Preset...
ru: Сохранить предустановку...

en: Delete Preset
ru: Удалить предустановку

en: Defaults
ru: По умолчанию

en: Factory Presets
ru: Заводские предустановки

en: Import...
ru: Импорт...

en: Export...
ru: Экспорт...

en: Options...
ru: Параметры...

en: Type: %s
ru: Тип: %s

en: Name: %s
ru: Имя: %s

en: Version: %s
ru: Версия: %s

en: Vendor: %s
ru: Производитель: %s

en: Description: %s
ru: Описание: %s

en: About
ru: О программе

en: Are you sure you want to delete "%s"?
ru: Вы действительно хотите удалить «%s»?

en: Save Preset
ru: Сохранить предустановку

en: Preset name:
ru: Имя предустановки:

en: You must specify a name
ru: Необходимо задать имя

en: Preset already exists.
    
    Replace?
ru: Предустановка уже существует.
    
    Перезаписать?

note: i18n-hint: The access key "&P" should be the same in "Stop &Playback" and "Start &Playback"
en: Stop &Playback
ru: Остановить &воспроизведение

en: Play
ru: Воспроизвести

en: Select Preset
ru: Выбрать предустановку

en: &Preset:
ru: &Предустановка:

en: Current Settings
ru: Текущие параметры

en: Factory Defaults
ru: Заводские параметры по умолчанию

note: i18n-hint: %s will be the name of the effect which will be * repeated if this menu item is chosen
en: Repeat %s
ru: Повторить %s

en: Applied effect: %s
ru: Применён эффект: %s

en: Applied command: %s
ru: Применена команда: %s

en: Attempting to initialize the following effect failed:
    
    %s
    
    More information may be available in 'Help > Diagnostics > Show Log'
ru: Не удалось выполнить инициализацию следующего эффекта:
    
    %s
    
    Больше информации доступно в меню Справка > Диагностика > Показать журнал

en: Effect failed to initialize
ru: Не удалось инициализировать эффект

en: Attempting to initialize the following command failed:
    
    %s
    
    More information may be available in 'Help > Diagnostics > Show Log'
ru: Не удалось выполнить инициализацию следующей команды:
    
    %s
    
    Больше информации доступно в меню Справка > Диагностика > Показать журнал

en: Command failed to initialize
ru: Не удалось инициализировать команду

en: Effects Rack
ru: Стойка эффектов

en: &Apply
ru: &Применить

en: Latency: 0
ru: Задержка: 0

en: &Bypass
ru: &Обход

en: Active State
ru: Активное состояние

en: Set effect active state
ru: Установить эффект в активное состояние

en: Show/Hide Editor
ru: Показать/скрыть редактор

en: Open/close effect editor
ru: Открыть/закрыть редактор эффектов

en: Move Up
ru: Переместить вверх

en: Move effect up in the rack
ru: Переместить эффект вверх в наборе

en: Move Down
ru: Переместить вниз

en: Move effect down in the rack
ru: Переместить эффект вниз в наборе

en: Favorite
ru: Избранное

en: Mark effect as a favorite
ru: Добавить эффект в избранное

en: Remove effect from the rack
ru: Удалить эффект из стойки

en: Name of the effect
ru: Имя эффекта

en: Latency: %4d
ru: Задержка: %4d

note: i18n-hint: Technical term for a kind of curve.
en: B-spline
ru: B-сплайн

en: Cosine
ru: Синусоида

en: Cubic
ru: Кубическая

en: Adjusts the volume levels of particular frequencies
ru: Регулировка уровня громкости определённых частот

en: 100Hz Rumble
ru: Фон 100 Гц

en: AM Radio
ru: Радио AM

en: Bass Boost
ru: Подъём НЧ

en: Bass Cut
ru: Срез НЧ

en: Low rolloff for speech
ru: Спад НЧ для речи

en: Telephone
ru: Телефон

en: Treble Boost
ru: Подъём ВЧ

en: Treble Cut
ru: Срез ВЧ

en: To use this filter curve in a macro, please choose a new name for it.
    Choose the 'Save/Manage Curves...' button and rename the 'unnamed' curve, then use that one.
ru: Чтобы использовать эту кривую эквалайзера в макросе, выберите для неё новое имя.
    Выберите «Сохранить > Менеджер кривых...», переименуйте кривую «Без имени» и используйте её.

en: Filter Curve needs a different name
ru: Кривой фильтра нужно другое имя

en: To apply Equalization, all selected tracks must have the same sample rate.
ru: Для применения эквалайзера все выбранные дорожки должны иметь одну частоту.

en: Track sample rate is too low for this effect.
ru: Частота дискретизации дорожки слишком низкая для этого эффекта.

en: Effect Unavailable
ru: Эффект недоступен

en: + dB
ru: + дБ

en: Max dB
ru: Макс. дБ

en: %d dB
ru: %d дБ

en: - dB
ru: - дБ

en: Min dB
ru: Мин. дБ

en: %d Hz
ru: %d Гц

en: %g kHz
ru: %g кГц

en: &EQ Type:
ru: Тип &эквалайзера:

en: &Draw
ru: &Отрисовка

en: Draw Curves
ru: Отрисовка кривых

en: &Graphic
ru: &Графический

en: Graphic EQ
ru: Графический эквалайзер

en: Interpolation type
ru: Тип интерполяции

en: Li&near Frequency Scale
ru: &Линейная шкала частот

en: Linear Frequency Scale
ru: Линейная шкала частот

en: Length of &Filter:
ru: &Размер фильтра:

en: Length of Filter
ru: Размер фильтра

en: &Select Curve:
ru: Выбрать кривую:

en: Select Curve
ru: Выбрать кривую

en: S&ave/Manage Curves...
ru: Сохранить/&Менеджер кривых......

en: Fla&tten
ru: С&бросить

en: &Invert
ru: &Инвертировать

en: Show g&rid lines
ru: Показать &сетку

en: Show grid lines
ru: Показать сетку

en: &Processing:
ru: &Обработка:

en: D&efault
ru: По &умолчанию

en: SSE &Threaded
ru: SSE &потоковый

en: AV&X Threaded
ru: AV&X потоковый

en: &Bench
ru: &Площадка

note: i18n-hint: name of the 'unnamed' custom curve
en: unnamed
ru: Без имени

note: i18n-hint: EQ stands for 'Equalization'.
en: Error Loading EQ Curves from file:
    %s
    Error message says:
    %s
ru: Ошибка загрузки кривых эквалайзера из файла:
    %s
    Сообщение об ошибке:
    %s

en: Error Loading EQ Curves
ru: Ошибка загрузки кривых эквалайзера

en: Error Saving Equalization Curves
ru: Ошибка сохранения кривых эквалайзера

en: Requested curve not found, using 'unnamed'
ru: Запрашиваемая кривая не найдена, используется «Без имени»

en: Curve not found
ru: Кривая не найдена

en: Manage Curves List
ru: Менеджер списка кривых

en: Manage Curves
ru: Менеджер кривых

en: &Curves
ru: &Кривые

en: Curve Name
ru: Имя кривой

en: D&elete...
ru: &Удалить...

en: &Get More...
ru: &Получить ещё...

en: De&faults
ru: &По умолчанию

en: Rename 'unnamed' to save a new entry.
    'OK' saves all changes, 'Cancel' doesn't.
ru: Переименуйте «Без имени» для сохранения новой записи.
    OK — сохранить изменения, Отмена — не сохранять.

en: 'unnamed' always stays at the bottom of the list
ru: «Без имени» всегда остаётся внизу списка

en: 'unnamed' is special
ru: У кривой «Без имени» особая роль

en: Rename '%s' to...
ru: Переименовать «%s» в...

en: Rename...
ru: Переименовать...

en: Rename '%s'
ru: Переименовать «%s»

en: Name is the same as the original one
ru: Новое имя совпадает с прежним

en: Same name
ru: Имя не поменялось

en: Overwrite existing curve '%s'?
ru: Перезаписать существующую кривую «%s»?

en: Curve exists
ru: Такая кривая уже есть

en: You cannot delete the 'unnamed' curve.
ru: Нельзя удалить кривую «Без имени».

en: Can't delete 'unnamed'
ru: Не удалось удалить кривую «Без имени»

en: Delete '%s'?
ru: Удалить «%s»?

en: Confirm Deletion
ru: Подтверждение удаления

en: Delete %d items?
ru: Удалить элементы (%d)?

en: You cannot delete the 'unnamed' curve, it is special.
ru: Нельзя удалить кривую «Без имени», она особенная.

en: Choose an EQ curve file
ru: Выберите файл кривой эквалайзера

en: xml files (*.xml;*.XML)|*.xml;*.XML
ru: Файлы xml (*.xml;*.XML)|*.xml;*.XML

en: Export EQ curves as...
ru: Экспорт кривых эквалайзера как...

en: You cannot export 'unnamed' curve, it is special.
ru: Экспорт кривой «Без имени» невозможен, она играет особую роль.

en: Cannot Export 'unnamed'
ru: Не удалось экспортировать кривую «Без имени»

en: %d curves exported to %s
ru: Кривые (%d) экспортированы в %s

en: Curves exported
ru: Кривые экспортированы

en: No curves exported
ru: Кривые не экспортированы

en: Equalization
ru: Эквалайзер

en: Filter Curve
ru: Кривая фильтра

en: Benchmark times:
    Original: %s
    Default Segmented: %s
    Default Threaded: %s
    SSE: %s
    SSE Threaded: %s
ru: Контрольное время:
    Оригинал: %s
    Сегментировано по умолчанию: %s
    Поток по умолчанию: %s
    SSE: %s
    SSE поток: %s

en: Applies a linear fade-in to the selected audio
ru: Применяет линейное нарастание для выделенного фрагмента

en: Applies a linear fade-out to the selected audio
ru: Применяет линейное затухание для выделенного фрагмента

en: Fade In
ru: Нарастание

en: Fade Out
ru: Затухание

en: Creates labels where clipping is detected
ru: Создаёт метки при обнаружении клиппинга

en: Clipping
ru: Клиппинг

en: Start threshold (samples):
ru: Исходный порог (сэмплы):

en: Stop threshold (samples):
ru: Конечный порог (сэмплы):

en: Find Clipping
ru: Поиск клиппинга

en: There is not enough room available to generate the audio
ru: Недостаточно места для создания аудиоданных

en: Flips the audio samples upside-down, reversing their polarity
ru: Переворачивает аудиосэмплы, меняя их полярность

en: Invert
ru: Инвертировать

en: Builtin Effects
ru: Встроенные эффекты

en: Provides builtin effects to Audacity
ru: Обеспечивает выполнение встроенных эффектов в Audacity

en: Unknown built-in effect name
ru: Неизвестное имя встроенного эффекта

en: Pink
ru: Розовый

en: Brownian
ru: Красный

en: Generates one of three different types of noise
ru: Генерирует один из трех видов шума

en: Noise type:
ru: Тип шума:

en: Noise
ru: Шум

en: Removes background noise such as fans, tape noise, or hums
ru: Удаляет фоновый шум (шум ветра, помехи магнитофонной ленты, фон и т.п.)

en: Steps per block are too few for the window types.
ru: Для типов окон слишком мало шагов на блок.

en: Steps per block cannot exceed the window size.
ru: Количество шагов на блок не может превышать размер окна.

en: Median method is not implemented for more than four steps per window.
ru: Метод среднего значения не осуществим для четырёх шагов и более.

en: You must specify the same window size for steps 1 and 2.
ru: Для шагов 1 и 2 необходимо указать один и тот же размер окна.

en: Warning: window types are not the same as for profiling.
ru: Внимание: типы окон не соответствуют типам для профилирования.

en: All noise profile data must have the same sample rate.
ru: Все данные профиля шума должны иметь одну и ту же частоту.

en: The sample rate of the noise profile must match that of the sound to be processed.
ru: Частота дискретизации профиля шума должна совпадать с частотой обрабатываемого звука.

en: Selected noise profile is too short.
ru: Выбранных для анализа шума данных слишком мало.

en: &Noise reduction (dB):
ru: &Подавление шума (дБ):

en: Noise reduction
ru: Подавление шума

en: &Sensitivity:
ru: &Чувствительность:

en: Sensitivity
ru: Чувствительность

en: Attac&k time (secs):
ru: Время &атаки (сек.):

en: Attack time
ru: Время атаки

en: R&elease time (secs):
ru: Время &затухания (сек.)

en: Release time
ru: Время затухания

en: &Frequency smoothing (bands):
ru: &Сглаживание частоты (полосы)

en: Frequency smoothing
ru: Сглаживание частоты

en: Sensiti&vity (dB):
ru: Ч&увствительность (дБ):

en: Old Sensitivity
ru: Старая чувствительность

en: Noise Reduction
ru: Подавление шума

en: Step 1
ru: Шаг 1

en: Select a few seconds of just noise so Audacity knows what to filter out,
    then click Get Noise Profile:
ru: Выделите несколько секунд только шума, чтобы программа знала,
    что фильтровать, и щёлкните «Получить профиль шума»:

en: &Get Noise Profile
ru: Получить профиль шу&ма

en: Step 2
ru: Шаг 2

en: Select all of the audio you want filtered, choose how much noise you want
    filtered out, and then click 'OK' to reduce noise.
ru: Выделите всё аудио, к которому хотите применить фильтр, укажите,
    сколько шума отфильтровать, и щёлкните ОК

en: Noise:
ru: Шум:

en: Re&duce
ru: У&меньшить

en: &Isolate
ru: &Изолировать

en: Resid&ue
ru: Ос&таточный

en: Advanced Settings
ru: Расширенные параметры

en: &Window types
ru: Т&ипы окна

en: Window si&ze
ru: Размер &окна

en: 2048 (default)
ru: 2048 (по умолчанию)

en: S&teps per window
ru: &Шагов на окно

en: 4 (default)
ru: 4 (по-умолчанию)

en: Discrimination &method
ru: &Метод подавления

en: Noise Removal
ru: Удаление шума

en: Removes constant background noise such as fans, tape noise, or hums
ru: Удаляет постоянный фоновый шум (шум ветра, шумы магнитной ленты, фон и т.п.)

en: Select all of the audio you want filtered, choose how much noise you want
    filtered out, and then click 'OK' to remove noise.
ru: Выделите всё аудио, к которому хотите применить фильтр, укажите,
    сколько шума отфильтровать, и щёлкните ОК.

en: Noise re&duction (dB):
ru: Подавление шума (дБ):

en: &Sensitivity (dB):
ru: &Чувствительность (дБ):

en: Fr&equency smoothing (Hz):
ru: С&глаживание частоты (Гц):

en: Attac&k/decay time (secs):
ru: Время &атаки/затухания (сек.):

en: Attack/decay time
ru: Время атаки/затухания

en: Re&move
ru: У&далить

en: Sets the peak amplitude or loudness of one or more tracks
ru: Устанавливает пиковую амплитуду громкости одной или нескольких дорожек

en: Sets the peak amplitude of one or more tracks
ru: Устанавливает пик амплитуды одной или нескольких дорожек

en: Removing DC offset and Normalizing...
ru: Удаление смещения по оси амплитуды и нормировка...

en: Removing DC offset...
ru: Удаление смещения по оси амплитуды...

en: Normalizing without removing DC offset...
ru: Нормализация без удаления DC-смещения...

en: Not doing anything...
ru: Ничего не делать...

en: Analyzing: %s
ru: Анализ: %s

en: Analyzing first track of stereo pair: %s
ru: Анализ первой дорожки стереопары: %s

en: Analyzing second track of stereo pair: %s
ru: Анализ второй дорожки стереопары: %s

en: Processing: %s
ru: Обработка: %s

en: Processing stereo channels independently: %s
ru: Раздельная обработка стереоканалов: %s

en: Processing first track of stereo pair: %s
ru: Обработка первой дорожки стереопары: %s

en: Processing second track of stereo pair: %s
ru: Обработка второй дорожки стереопары: %s

en: Remove DC offset (center on 0.0 vertically)
ru: Убрать смещения по оси амплитуды и выровнять по отметке 0.0

en: Normalize peak amplitude to
ru: Нормализовать пик амплитуды до

en: Normalize loudness to
ru: Нормализовать громкость до

en: Peak amplitude dB
ru: Пик амплитуды дБ

en: Use loudness instead of peak amplitude
ru: Использовать громкость вместо пика амплитуды

en: Normalize stereo channels independently
ru: Нормализовать стереоканалы раздельно

en: Waiting for waveform to finish computing...
ru: Ожидание расчёта сигнала...

en: (Maximum 0dB)
ru: (Максимум 0 дБ)

note: i18n-hint: LUFS is a particular method for measuring loudnesss
en: Loudness LUFS
ru: Громкость LUFS

en: Normalize
ru: Нормализация

en: Paulstretch is only for an extreme time-stretch or "stasis" effect
ru: Радикальное растяжение — только для экстремального растяжения времени или эффекта «бездействия»

note: i18n-hint: This is how many times longer the sound will be, e.g. applying * the effect to a 1-second sample, with the default Stretch Factor of 10.0 * will give an (approximately) 10 second sound
en: Stretch Factor:
ru: Коэффициент растяжения:

en: Time Resolution (seconds):
ru: Масштаб времени (сек.):

en: Audio selection too short to preview.
    
    Try increasing the audio selection to at least %.1f seconds,
    or reducing the 'Time Resolution' to less than %.1f seconds.
ru: Выделенный фрагмент слишком мал для прослушивания
    
    Попробуйте увеличить выделение хотя бы до %.1f сек.,
    или уменьшить «Разрешение по времени» до значения менее %.1f сек.

note: i18n-hint: 'Time Resolution' is the name of a control in the Paulstretch effect.
en: Unable to Preview.
    
    For the current audio selection, the maximum
    'Time Resolution' is %.1f seconds.
ru: Прослушивание невозможно.
    
    Для текущего выделения максимальное
    «Разрешение по времени» составляет %.1f сек.

note: i18n-hint: 'Time Resolution' is the name of a control in the Paulstretch effect.
en: The 'Time Resolution' is too long for the selection.
    
    Try increasing the audio selection to at least %.1f seconds,
    or reducing the 'Time Resolution' to less than %.1f seconds.
ru: Для текущего выделения «Разрешение по времени» слишком велико.
    
    Попробуйте увеличить выделение до хотя бы %.1f сек.
    или уменьшить «Разрешение по времени» до менее чем %.1f сек.

en: Paulstretch
ru: Радикальное растяжение

en: Combines phase-shifted signals with the original signal
ru: Соединяет сдвинутый по фазе сигнал с оригинальным сигналом

en: &Stages:
ru: &Этапы:

en: Stages
ru: Этапы

en: &Dry/Wet:
ru: &Без эффекта/С эффектом:

en: Dry Wet
ru: Без эффекта С эффектом

en: LFO Freq&uency (Hz):
ru: Час&тота НЧ колебаний (Гц):

en: LFO frequency in hertz
ru: Частота НЧ колебаний в герцах

en: LFO Sta&rt Phase (deg.):
ru: Начальная &фаза НЧ колебаний (град.):

en: LFO start phase in degrees
ru: Начальная фаза НЧ колебаний в градусах

en: Dept&h:
ru: &Глубина:

en: Depth in percent
ru: Глубина в процентах

en: Feedbac&k (%):
ru: О&братная связь (%):

en: Feedback in percent
ru: Обратная связь в процентах

en: &Output gain (dB):
ru: &Выходное усиление (дБ):

en: Output gain (dB)
ru: Выходное усиление (дБ)

en: Phaser
ru: Фейзер

en: Sets the peak amplitude of a one or more tracks
ru: Устанавливает пиковую амплитуду одной или нескольких дорожек

en: The Repair effect is intended to be used on very short sections of damaged audio (up to 128 samples).
    
    Zoom in and select a tiny fraction of a second to repair.
ru: Функция восстановления предназначена для коротких участков повреждённого аудио (до 128 сэмплов).
    
    Увеличьте масштаб и выберите небольшой фрагмент для восстановления.

en: Repair works by using audio data outside the selection region.
    
    Please select a region that has audio touching at least one side of it.
    
    The more surrounding audio, the better it performs.
ru: При восстановлении используются аудиоданные вне выбранной области.
    
    Выберите область, по крайней мере с одной стороны от которой имеются аудиоданные.
    
    Чем больше окружающих аудиоданных, тем лучше результат.

en: Repair
ru: Восстановить

en: Repeats the selection the specified number of times
ru: Повторяет выделенную область указанное количество раз

en: Number of repeats to add:
ru: Добавить повторов:

en: Current selection length: dd:hh:mm:ss
ru: Продолжительность выделения: дд:чч:мм:сс

en: New selection length: dd:hh:mm:ss
ru: Новая продолжительность выделения: дд:чч:мм:сс

en: Current selection length: %s
ru: Продолжительность этого выделения: %s

en: New selection length: %s
ru: Новая продолжительность выделения: %s

en: Warning: No repeats.
ru: Внимание: повторов нет.

en: Repeat
ru: Повтор

en: Vocal I
ru: Голос 1

en: Vocal II
ru: Голос 2

en: Bathroom
ru: Ванная

en: Small Room Bright
ru: Маленькая светлая комната

en: Small Room Dark
ru: Маленькая тёмная комната

en: Medium Room
ru: Средняя комната

en: Large Room
ru: Большая комната

en: Church Hall
ru: Церковный зал

en: Cathedral
ru: Храм

en: Adds ambience or a "hall effect"
ru: Добавляет эффект атмосферы или «эффект зала»

en: &Room Size (%):
ru: &Размер комнаты (%)

en: &Pre-delay (ms):
ru: &Предзадержка (мс):

en: Rever&berance (%):
ru: Ревер&берация (%):

en: Da&mping (%):
ru: &Затухание (%):

en: Tone &Low (%):
ru: &Низкий тон (%):

en: Tone &High (%):
ru: &Высокий тон (%):

en: Wet &Gain (dB):
ru: &Усиление с эффектом (дБ):

en: Dr&y Gain (dB):
ru: &Усиление без эффекта (дБ):

en: Stereo Wid&th (%):
ru: Ш&ирина стерео (%):

en: Wet O&nly
ru: &Только с эффектом

en: Reverb
ru: Реверберация

en: Reverses the selected audio
ru: Реверс выбранного аудио

en: Reverse
ru: Реверс

en: SBSMS Time / Pitch Stretch
ru: Время SBSMS / растяжение высоты тона

note: i18n-hint: Butterworth is the name of the person after whom the filter type is named.
en: Butterworth
ru: Баттерворт

note: i18n-hint: Chebyshev is the name of the person after whom the filter type is named.
en: Chebyshev Type I
ru: Чебышев, тип I

note: i18n-hint: Chebyshev is the name of the person after whom the filter type is named.
en: Chebyshev Type II
ru: Чебышев, тип II

en: Lowpass
ru: ФНЧ

en: Highpass
ru: ФВЧ

en: Performs IIR filtering that emulates analog filters
ru: Выполняет IIR-фильтрацию, эмулирующую аналоговые фильтры

en: To apply a filter, all selected tracks must have the same sample rate.
ru: Для применения фильтра все выбранные дорожки должны иметь одну частоту дискретизации.

en: &Filter Type:
ru: Т&ип фильтра:

note: i18n-hint: 'Order' means the complexity of the filter, and is a number between 1 and 10.
en: O&rder:
ru: &Порядок:

en: &Passband Ripple:
ru: &Неравномерность полосы пропускания:

en: Passband Ripple (dB)
ru: Неравномерность полосы пропускания (дБ)

en: &Subtype:
ru: П&одтип:

en: C&utoff:
ru: &Срез:

en: Cutoff (Hz)
ru: Срез (Гц)

en: Minimum S&topband Attenuation:
ru: Минимальное &ослабление полосы пропускания:

en: Minimum S&topband Attenuation (dB)
ru: Минимальное &ослабление полосы пропускания (дБ)

en: Classic Filters
ru: Классические фильтры

en: Align MIDI to Audio
ru: Выровнять MIDI по звуку

en: Frame Period:
ru: Период кадра:

en: Frame Period
ru: Период кадра

en: Window Size:
ru: Размер окна:

en: Window Size
ru: Размер окна

en: Force Final Alignment
ru: Принудительное окончательное выравнивание

en: Ignore Silence at Beginnings and Endings
ru: Игнорировать тишину в начале и конце

en: Silence Threshold:
ru: Порог тишины:

en: Silence Threshold
ru: Порог тишины

note: i18n-hint: The English would be clearer if it had 'Duration' rather than 'Time' This is a NEW experimental effect, and until we have it documented in the user manual we don't have a clear description of what this parameter does. It is OK to leave it in English.
en: Presmooth Time:
ru: Продолжительность предсглаживания:

en: Presmooth Time
ru: Продолжительность предсглаживания

note: i18n-hint: The English would be clearer if it had 'Duration' rather than 'Time' This is a NEW experimental effect, and until we have it documented in the user manual we don't have a clear description of what this parameter does. It is OK to leave it in English.
en: Line Time:
ru: Продолжительность линии:

en: Line Time
ru: Продолжительность линии

note: i18n-hint: The English would be clearer if it had 'Duration' rather than 'Time' This is a NEW experimental effect, and until we have it documented in the user manual we don't have a clear description of what this parameter does. It is OK to leave it in English.
en: Smooth Time:
ru: Продолжительность сглаживания:

en: Smooth Time
ru: Продолжительность сглаживания

en: Use Defaults
ru: Использовать значения по умолчанию

en: Restore Defaults
ru: Восстановить значения по умолчанию

en: Creates audio of zero amplitude
ru: Создаёт звук с нулевой амплитудой

en: Silence
ru: Тишину

en: Converts stereo tracks to mono
ru: Преобразует стереодорожки в моно

en: Stereo To Mono
ru: Стерео в мoно

en: Allows continuous changes to the tempo and/or pitch
ru: Позволяет непрерывно изменять темп и/или высоту тона

en: Initial Tempo Change (%)
ru: Начальное изменение темпа (%)

en: Final Tempo Change (%)
ru: Конечное изменение темпа (%)

en: Initial Pitch Shift
ru: Начальное смещение высоты тона

en: (semitones) [-12 to 12]:
ru: (полутона) [от -12 до 12]:

en: (%) [-50 to 100]:
ru: (%) [от -50 до 100]:

en: Final Pitch Shift
ru: Конечное смещение высоты тона

en: Sliding Stretch
ru: Плавное растяжение

en: Logarithmic
ru: Логарифмическая

en: Sine
ru: Синусоидная

en: Square
ru: Квадратичная

en: Sawtooth
ru: Зубцевидная

en: Square, no alias
ru: Квадратичная со сглаживанием

en: Generates an ascending or descending tone of one of four types
ru: Создаёт восходящий или нисходящий тон одного из четырёх типов

en: Generates a constant frequency tone of one of four types
ru: Создаёт тон постоянной частоты одного из четырёх типов

en: Waveform:
ru: Форма сигнала:

en: Frequency (Hz):
ru: Частота (Гц):

en: Frequency Hertz Start
ru: Частота (Гц): начало

en: Frequency Hertz End
ru: Частота (Гц): конец

en: Amplitude Start
ru: Начало амплитуды

en: Amplitude End
ru: Конец амплитуды

en: Interpolation:
ru: Интерполяция:

en: Chirp
ru: Чирп-сигнал

en: Tone
ru: Тон

en: Truncate Detected Silence
ru: Обрезать найденную тишину

en: Compress Excess Silence
ru: Сжать лишнюю тишину

en: Automatically reduces the length of passages where the volume is below a specified level
ru: Автоматически уменьшает длину участков с громкостью ниже заданного уровня

en: When truncating independently, there may only be one selected audio track in each Sync-Locked Track Group.
ru: При независимой обрезке в каждой синхронизированной группе дорожек может быть выбрана только одна дорожка.

en: Detect Silence
ru: Обнаруживать тишину

en: Truncate to:
ru: Обрезать до:

en: Compress to:
ru: Сжать до:

en: Truncate tracks independently
ru: Обрезать дорожки независимо

en: Truncate Silence
ru: Обрезать тишину

en: VST Effects
ru: Эффекты VST

en: Adds the ability to use VST effects in Audacity.
ru: Добавляет возможность использовать в Audacity эффекты VST.

en: VST plugin registration failed for %s
ru: Ошибка регистрации подключаемого модуля VST для %s

en: Scanning Shell VST
ru: Поиск Shell VST

en: Registering %d of %d: %-64.64s
ru: Регистрация %d из %d: %-64.64s

en: Could not load the library
ru: Не удалось загрузить библиотеку

en: VST Effect Options
ru: Параметры эффектов VST

en: Buffer Size
ru: Размер буфера

en: The buffer size controls the number of samples sent to the effect
ru: Размер буфера определяет количество сэмплов, отправленных на этот эффект

en: on each iteration. Smaller values will cause slower processing and
ru: на каждой итерации. Меньшие значения приведут к медленной обработке.

en: some effects require 8192 samples or less to work properly. However
ru: Некоторые эффекты для работы требуют 8192 сэмпла или менее. Однако

en: most effects can accept large buffers and using them will greatly
ru: большинство эффектов могут принимать большие буферы, и их использование будет значительно

en: reduce processing time.
ru: ускорять обработку.

en: &Buffer Size (8 to 1048576 samples):
ru: &Размер буфера (8 - 1048576 сэмплов):

en: Latency Compensation
ru: Компенсация задержки

en: As part of their processing, some VST effects must delay returning
ru: При обработке некоторые эффекты VST должны задерживать возврат

en: audio to Audacity. When not compensating for this delay, you will
ru: звука в Audacity. Если не компенсировать эту задержку,

en: notice that small silences have been inserted into the audio.
ru: в аудиодорожке появятся небольшие паузы.

en: Enabling this option will provide that compensation, but it may
ru: Эта функция обеспечивает компенсацию, но она может

en: not work for all VST effects.
ru: не работать в некоторых эффектах VST.

en: Enable &compensation
ru: Включить &компенсацию

en: Graphical Mode
ru: Графический режим

en: Most VST effects have a graphical interface for setting parameter values.
ru: Большинство эффектов VST имеют графический интерфейс для настройки параметров.

en:  A basic text-only method is also available.
ru: Доступен также базовый текстовый метод.

en:  Reopen the effect for this to take effect.
ru:  Откройте эффект повторно, чтобы изменения вступили в силу.

en: Enable &graphical interface
ru: &Включить графический интерфейс

en: Audio In: %d, Audio Out: %d
ru: Вход аудио: %d, выход аудио: %d

en: Save VST Preset As:
ru: Сохранить предустановку VST как:

en: Unrecognized file extension.
ru: Неопознанное расширение файла.

en: Error Saving VST Presets
ru: Ошибка сохранения предустановок VST

en: Load VST Preset:
ru: Загрузить предустановку VST:

en: Error Loading VST Presets
ru: Ошибка загрузки предустановок VST

en: Unable to load presets file.
ru: Невозможно загрузить файл предустановок.

en: VST plugin initialization failed
ru: Ошибка инициализации подключаемого модуля VST

en: Effect Settings
ru: Параметры эффекта

en: Unable to allocate memory when loading presets file.
ru: Не удалось выделить память при загрузке файла предустановок.

en: Unable to read presets file.
ru: Не удалось прочитать файл предустановок.

en: Could not open file: "%s"
ru: Не удалось открыть файл: «%s»

en: Error writing to file: "%s"
ru: Ошибка записи в файл: «%s»

en: Error Saving Effect Presets
ru: Ошибка при сохранении предустановок эффектов

en: This parameter file was saved from %s. Continue?
ru: Этот файл параметров был сохранён из %s. Продолжить?

en: Rapid tone quality variations, like that guitar sound so popular in the 1970's
ru: Резкие изменения тембра, например популярный в 70-х звук гитары

en: Dept&h (%):
ru: &Глубина (%):

en: Reso&nance:
ru: Резо&нанс:

en: Resonance
ru: Резонанс

en: Wah Frequency Offse&t (%):
ru: Смещение частоты э&ффекта «вау-вау»(%):

en: Wah frequency offset in percent
ru: Смещение частоты эффекта «вау-вау» в процентах

en: Wahwah
ru: Вау-вау

note: i18n-hint: Audio Unit is the name of an Apple audio software protocol
en: Audio Unit Effects
ru: Эффекты Audio Unit

en: Provides Audio Unit Effects support to Audacity
ru: Обеспечивает поддержку эффектов Audio Unit в Audacity

en: Could not find component
ru: Не удалось найти компонент

en: Could not initialize component
ru: Невозможно инициализировать компонент

en: Audio Unit Effect Options
ru: Параметры эффектов Audio Unit

en: As part of their processing, some Audio Unit effects must delay returning
ru: При обработке некоторые эффекты Audio Unit должны задерживать возврат

en: not work for all Audio Unit effects.
ru: не работать в некоторых эффектах Audio Unit.

en: User Interface
ru: Интерфейс пользователя

en: Select "Full" to use the graphical interface if supplied by the Audio Unit.
ru: Выберите «Полный», чтобы использовать графический интерфейс, предусмотренный Audio Unit.

en:  Select "Generic" to use the system supplied generic interface.
ru:  Выберите «Типовой», чтобы использовать системный интерфейс.

en:  Select "Basic" for a basic text-only interface.
ru:  Выберите «Базовый», чтобы использовать простой текстовый интерфейс.

en: Select &interface
ru: В&ыберите интерфейс

en: Full
ru: Полный

en: Generic
ru: Типовой

en: Basic
ru: Базовый

en: Export Audio Unit Presets
ru: Экспортировать предустановки Audio Unit

en: Presets (may select multiple)
ru: Предустановки (можно выбрать несколько)

en: Preset
ru: Предустановка

en: Import Audio Unit Presets
ru: Импортировать предустановки Audio Unit

en: Location
ru: Расположение

note: i18n-hint: abbreviates "Linux Audio Developer's Simple Plugin API" (Application programming interface)
en: LADSPA Effects
ru: Эффекты LADSPA

en: Provides LADSPA Effects
ru: Обеспечивает поддержку эффектов LADSPA

en: Audacity no longer uses vst-bridge
ru: Audacity больше не использует vst-bridge

en: LADSPA Effect Options
ru: Параметры эффектов LADSPA

en: As part of their processing, some LADSPA effects must delay returning
ru: При обработке некоторые эффекты LADSPA должны задерживать возврат

en: not work for all LADSPA effects.
ru: не работать в некоторых эффектах LADSPA.

en: Effect Output
ru: Вывод эффекта

en: LV2 Effect Settings
ru: Параметры эффекта LV2

en: As part of their processing, some LV2 effects must delay returning
ru: При обработке некоторые эффекты LV2 должны задерживать возврат

en: Enabling this setting will provide that compensation, but it may
ru: Включение этого параметра обеспечит компенсацию, но может

en: not work for all LV2 effects.
ru: не работать в некоторых эффектах LV2.

en: LV2 effects can have a graphical interface for setting parameter values.
ru: Эффекты LV2 могут иметь графический интерфейс для установки параметров.

en: Couldn't instantiate effect
ru: Не удалось создать эффект

en: Generator
ru: Генераторы

en: &Duration:
ru: Д&лительность:

en: LV2 Effects
ru: Эффекты LV2

en: Provides LV2 Effects support to Audacity
ru: Обеспечивает поддержку LV2-эффектов в Audacity

en: Nyquist Effects
ru: Эффекты Nyquist

en: Provides Nyquist Effects support to Audacity
ru: Обеспечивает поддержку эффектов Nyquist в Audacity

en: Applying Nyquist Effect...
ru: Применение эффекта Nyquist...

en: Nyquist Prompt
ru: Панель команд Nyquist

note: i18n-hint: It is acceptable to translate this the same as for "Nyquist Prompt"
en: Nyquist Worker
ru: Панель Nyquist

en: Ill-formed Nyquist plug-in header
ru: Дефектный заголовок подключаемого модуля Nyquist

en: To use 'Spectral effects', enable 'Spectral Selection'
    in the track Spectrogram settings and select the
    frequency range for the effect to act on.
ru: Чтобы использовать эффекты спектра, отметьте пункт
    «Выбор спектра» в окне спектрограммы дорожки и
    выберите диапазон частот, в котором будет работать эффект.

en: error: File "%s" specified in header but not found in plug-in path.
ru: ошибка: файл «%s» указан в заголовке, но не найден по пути размещения подключаемого модуля.

en: Audio selection required.
ru: Необходимо выбрать звуковой фрагмент.

en: Nyquist Error
ru: Ошибка в коде Nyquist

en: Sorry, cannot apply effect on stereo tracks where the tracks don't match.
ru: Эффект невозможно применить к стереодорожкам, в которых отдельные каналы не совпадают по параметрам.

en: Selection too long for Nyquist code.
    Maximum allowed selection is %ld samples
    (about %.1f hours at 44100 Hz sample rate).
ru: Слишком длинное выделение для кода Nyquist.
    Максимально допустимая длина выделенного фрагмента (в сэмплах) — %ld
    (около %.1f ч. при частоте дискретизации 44100 Гц).

en: Debug Output:
ru: Вывод отладки:

note: i18n-hint: An effect "returned" a message.
en: '%s' returned:
    %s
ru: Эффект «%s» вернул сообщение:
    %s

en: Processing complete.
ru: Обработка завершена.

note: i18n-hint: Don't translate ';type tool'.
en: ';type tool' effects cannot return audio from Nyquist.
ru: Эффекты «;type tool» не могут возвращать аудио из Nyquist.

note: i18n-hint: Don't translate ';type tool'.
en: ';type tool' effects cannot return labels from Nyquist.
ru: Эффекты «;type tool» не могут возвращать метки из Nyquist.

note: i18n-hint: "%s" is replaced by name of plug-in.
en: nyx_error returned from %s.
ru: %s вернул nyx_error.

en: plug-in
ru: подключаемый модуль

en: Nyquist returned the value: %f
ru: Nyquist вернул значение: %f

en: Nyquist returned the value: %d
ru: Nyquist вернул значение: %d

en: Nyquist returned too many audio channels.
ru: Nyquist вернул слишком много аудиоканалов.

en: Nyquist returned one audio channel as an array.
ru: Nyquist вернул один звуковой канал в виде массива.

en: Nyquist returned an empty array.
ru: Nyquist вернул пустой массив.

en: Nyquist returned nil audio.
ru: Nyquist вернул нулевые аудиоданные.

en: [Warning: Nyquist returned invalid UTF-8 string, converted here as Latin-1]
ru: [Внимание: Nyquist вернул недопустимую строку UTF-8, преобразованную здесь в Latin-1]

en: This version of Audacity does not support Nyquist plug-in version %ld
ru: Эта версия Audacity не поддерживает подключаемый модуль Nyquist версии %ld

en: Bad Nyquist 'control' type specification: '%s' in plug-in file '%s'.
    Control not created.
ru: Недействительная спецификация Nyquist «control»: «%s» в файле подключаемого модуля «%s».
    Элемент управления не создан.

en: Could not open file
ru: Не удалось открыть файл

en: Your code looks like SAL syntax, but there is no 'return' statement.
    For SAL, use a return statement such as:
    	return *track* * 0.1
    or for LISP, begin with an open parenthesis such as:
    	(mult *track* 0.1)
     .
ru: Ваш код выглядит как написанный в синтаксисе SAL, но в нём нет оператора return.
    Используйте оператор return для SAL
    	(return *track* * 0.1)
    или начинайте с открывающей скобки для LISP
    	(mult *track* 0.1).

en: Error in Nyquist code
ru: Ошибка в коде Nyquist

note: i18n-hint: refers to programming "languages"
en: Could not determine language
ru: Не удалось определить язык

en: "%s" is not a valid file path.
ru: Недопустимый путь к файлу: «%s».

note: i18n-hint: Warning that there is one quotation mark rather than a pair.
en: Mismatched quotes in
    %s
ru: Несоответствие кавычек в
    %s

en: Enter Nyquist Command:
ru: Введите команду Nyquist:

en: &Use legacy (version 3) syntax.
ru: &Использовать устаревший синтаксис (версия 3).

en: &Load
ru: З&агрузить

en: &Save
ru: &Сохранить

en: Current program has been modified.
    Discard changes?
ru: Текущая программа была изменена.
    Сбросить изменения?

en: Nyquist scripts (*.ny)|*.ny|Lisp scripts (*.lsp)|*.lsp|Text files (*.txt)|*.txt|All files|*
ru: Скрипты Nyquist (*.ny)|*.ny|Скрипты Lisp (*.lsp)|*.lsp|Текстовые файлы (*.txt)|*.txt|Все файлы|*

en: File could not be loaded
ru: Не удалось загрузить файл

en: File could not be saved
ru: Не удалось сохранить файл

en: Value range:
    %s to %s
ru: Диапазон значений:
    от %s до %s

en: Value Error
ru: Ошибка значения

en: Invalid wildcard string in 'path' control.'
    Using empty string instead.
ru: Недопустимая подстановочная строка в элементе управления «path».
    Будет использована пустая строка.

en: Select a file
ru: Выберите файл

en: Save file as
ru: Сохранить файл как

en: untitled
ru: без названия

en: Vamp Effects
ru: Эффекты Vamp

en: Provides Vamp Effects support to Audacity
ru: Обеспечивает поддержку эффектов Vamp в Audacity

en: Sorry, Vamp Plug-ins cannot be run on stereo tracks where the individual channels of the track do not match.
ru: Подключаемые модули Vamp не могут применяться к стереодорожкам, в которых отдельные каналы не совпадают по параметрам.

en: Sorry, failed to load Vamp Plug-in.
ru: Не удалось загрузить подключаемый модуль Vamp.

en: Sorry, Vamp Plug-in failed to initialize.
ru: Не удалось инициализировать подключаемый модуль Vamp.

en: Plugin Settings
ru: Параметры подключаемого модуля

en: Program
ru: Программа

en: No format specific options
ru: Для формата нет специальных параметров

en: Export Audio
ru: Экспортировать аудиоданные

en: Edit Metadata Tags
ru: Изменить теги метаданных

en: Exported Tags
ru: Экспортированные теги

en: All selected audio is muted.
ru: Весь выделенный звук приглушён.

en: All audio is muted.
ru: Весь звук приглушён.

en: Unable to export
ru: Невозможно экспортировать

en: Are you sure you want to export the file as "%s"?
ru: Вы действительно хотите экспортировать этот файл как «%s»?

en: You are about to export a %s file with the name "%s".
    
    Normally these files end in ".%s", and some programs will not open files with nonstandard extensions.
    
    Are you sure you want to export the file under this name?
ru: Вы собираетесь экспортировать файл %s с именем «%s».
    
    Обычно имена этих файлов заканчиваются на «.%s», и некоторые программы не смогут открыть файлы с нестандартным расширением.
    
    Вы действительно хотите экспортировать файл с этим именем?

en: Sorry, pathnames longer than 256 characters not supported.
ru: Пути, содержащие более 256 символов, не поддерживаются.

en: You are attempting to overwrite an aliased file that is missing.
                   The file cannot be written because the path is needed to restore the original audio to the project.
                   Choose Help > Diagnostics > Check Dependencies to view the locations of all missing files.
                   If you still wish to export, please choose a different filename or folder.
ru: Вы пытаетесь перезаписать отсутствующий присоединённый файл.
                   Этот файл нельзя записать, так как требуется путь, чтобы восстановить исходный звук в проекте.
                   Выберите Справка > Диагностика > Проверить зависимости, чтобы просмотреть расположение отсутствующих файлов.
                   Если вы всё равно хотите экспортировать, выберите другое имя файла или папку.

en: A file named "%s" already exists. Replace?
ru: Файл с именем «%s» уже существует. Заменить?

en: Your tracks will be mixed down and exported as one mono file.
ru: Дорожки будут сведены и экспортированы как один файл в формате моно.

en: Your tracks will be mixed down and exported as one stereo file.
ru: Дорожки будут сведены и экспортированы как один файл в формате стерео.

en: Your tracks will be mixed down to one exported file according to the encoder settings.
ru: Дорожки будут сведены в один файл в соответствии с параметрами кодировщика.

en: Advanced Mixing Options
ru: Расширенные параметры сведения

en: Format Options
ru: Параметры формата

en: Channel: %2d
ru: Канал: %2d

note: i18n-hint: track name and L abbreviating Left channel
en: %s - L
ru: %s — Слева

note: i18n-hint: track name and R abbreviating Right channel
en: %s - R
ru: %s — Справа

en: Mixer Panel
ru: Панель микшера

en: Output Channels: %2d
ru: Каналы выхода: %2d

en: Show output
ru: Показать вывод

en: Data will be piped to standard in. "%f" uses the file name in the export window.
ru: Данные будут выведены на поток стандартного вывода. «%f» использует имя файла в окне экспорта.

en: Find path to command
ru: Найти путь к команде

en: (external program)
ru: (внешняя программа)

en: Cannot export audio to %s
ru: Невозможно экспортировать данные в %s

en: Export
ru: Экспортировать

en: Exporting the selected audio using command-line encoder
ru: Экспорт выделенного фрагмента через консольный кодировщик

en: Exporting the audio using command-line encoder
ru: Экспорт аудиоданных через консольный кодировщик

en: Command Output
ru: Вывод команды

en: Properly configured FFmpeg is required to proceed.
    You can configure it at Preferences > Libraries.
ru: Необходимо корректно настроить FFmpeg.
    Сделайте это в диалоге «Параметры > Библиотеки».

en: FFmpeg : ERROR - Can't determine format description for file "%s".
ru: Ошибка FFmpeg: не удалось определить описание формата файла «%s».

en: FFmpeg Error
ru: Ошибка FFmpeg

en: FFmpeg : ERROR - Can't allocate output format context.
ru: Ошибка FFmpeg: не удалось выделить контекст выходного формата.

en: FFmpeg : ERROR - Can't add audio stream to output file "%s".
ru: Ошибка FFmpeg: не удалось добавить аудиопоток в выходной файл «%s».

en: FFmpeg : ERROR - Can't open output file "%s" to write. Error code is %d.
ru: Ошибка FFmpeg: не удалось открыть выходной файл «%s» для записи. Код ошибки: %d.

en: FFmpeg : ERROR - Can't write headers to output file "%s". Error code is %d.
ru: Ошибка FFmpeg: не удалось записать заголовки в выходной файл «%s». Код ошибки: %d.

en: FFmpeg cannot find audio codec 0x%x.
    Support for this codec is probably not compiled in.
ru: FFmpeg не удалось найти аудиокодек 0x%x.
    Возможно, поддержка для этого кодека не была включена при компиляции.

en: FFmpeg : ERROR - Can't open audio codec 0x%x.
ru: Ошибка FFmpeg: не удалось открыть аудиокодек 0x%x.

en: FFmpeg : ERROR - Can't allocate buffer to read into from audio FIFO.
ru: Ошибка FFmpeg: не удалось выделить буфер для чтения из буфера FIFO.

en: FFmpeg : ERROR - Could not get sample buffer size
ru: Ошибка FFmpeg: не удалось получить размер буфера сэмплов

en: FFmpeg : ERROR - Could not allocate bytes for samples buffer
ru: Ошибка FFmpeg: не удалось выделить байты для буфера сэмплов

en: FFmpeg : ERROR - Could not setup audio frame
ru: Ошибка FFmpeg: не удалось настроить аудиокадр

en: FFmpeg : ERROR - encoding frame failed
ru: Ошибка FFmpeg: не удалось кодировать кадр

en: FFmpeg : ERROR - Too much remaining data.
ru: Ошибка FFmpeg: слишком много оставшихся данных.

en: FFmpeg : ERROR - Couldn't write last audio frame to output file.
ru: Ошибка FFmpeg: не удалось записать последний аудиокадр в выходной файл.

en: FFmpeg : ERROR - nAudioFrameSizeOut too large.
ru: Ошибка FFmpeg: nAudioFrameSizeOut слишком велик.

en: FFmpeg : ERROR - Can't encode audio frame.
ru: Ошибка FFmpeg: не удалось кодировать аудиокадр.

en: FFmpeg : ERROR - Failed to write audio frame to file.
ru: Ошибка FFmpeg: не удалось записать аудиокадр в файл.

en: Attempted to export %d channels, but maximum number of channels for selected output format is %d
ru: Была попытка экспортировать %d каналов, однако максимальное количество каналов для выбранного выходного формата — %d.

en: Exporting selected audio as %s
ru: Экспорт выделенного аудио в %s

en: Exporting the audio as %s
ru: Экспорт аудиоданных в %s

en: Invalid sample rate
ru: Недопустимая частота дискретизации

en: Resample
ru: Изменить частоту дискретизации

en: The project sample rate (%d) is not supported by the current output
    file format.
ru: Частота дискретизации проекта (%d) не поддерживается текущим форматом
    генерируемого файла.

en: The project sample rate (%d) and bit rate (%d kbps) combination is not
    supported by the current output file format.
ru: Комбинация частоты дискретизации (%d) и битрейта (%d Кбит/с), используемых
    в проекте, не поддерживается текущим форматом генерируемого файла.

en: You may resample to one of the rates below.
ru: Частоту дискретизации можно преобразовать в одну из указанных ниже.

en: Sample Rates
ru: Частоты дискретизации

note: i18n-hint: abbreviates thousands of bits per second
en: %i kbps
ru: %i кбит/с

en: Bit Rate:
ru: Битрейт:

en: Quality (kbps):
ru: Качество (кбит/c):

en: %.2f kbps
ru: %.2f кбит/с

en: Open custom FFmpeg format options
ru: Открыть настраиваемые параметры формата FFmpeg

en: Error Saving FFmpeg Presets
ru: Ошибка при сохранении предустановок FFmpeg

en: Overwrite preset '%s'?
ru: Перезаписать предустановку «%s»?

en: Confirm Overwrite
ru: Подтверждение перезаписи

en: Please select format before saving a profile
ru: Выберите формат перед сохранением профиля

en: Please select codec before saving a profile
ru: Выберите кодек перед сохранением профиля

en: Preset '%s' does not exist.
ru: Предустановка «%s» не существует.

en: Replace preset '%s'?
ru: Заменить предустановку «%s»?

en: Main
ru: Основной

en: M4A (AAC) Files (FFmpeg)
ru: Файлы M4A (AAC) (FFmpeg)

en: AC3 Files (FFmpeg)
ru: Файлы AC3 (FFmpeg)

en: AMR (narrow band) Files (FFmpeg)
ru: Файлы AMR (узкополосные) (FFmpeg)

en: WMA (version 2) Files (FFmpeg)
ru: Файлы WMA версии 2 (FFmpeg)

en: Custom FFmpeg Export
ru: Настраиваемые параметры экспорта FFmpeg

en: Estimate
ru: Оценка

en: 2-level
ru: 2-уровневый

en: 4-level
ru: 4-уровневый

en: 8-level
ru: 8-уровневый

en: Full search
ru: Полный поиск

en: Log search
ru: Логарифмический поиск

en: Configure custom FFmpeg options
ru: Настроить параметры FFmpeg

en: Preset:
ru: Предустановка:

en: Load Preset
ru: Загрузить предустановку

en: Import Presets
ru: Импортировать предустановки

en: Export Presets
ru: Экспортировать предустановки

en: Codec:
ru: Кодек:

en: Not all formats and codecs are compatible. Nor are all option combinations compatible with all codecs.
ru: Не все форматы и комбинации параметров совместимы со всеми кодеками.

en: Show All Formats
ru: Показать все форматы

en: Show All Codecs
ru: Показать все кодеки

en: General Options
ru: Общие параметры

en: Language:
ru: Язык:

en: ISO 639 3-letter language code
    Optional
    empty - automatic
ru: Трёхбуквенный код языка по ISO 639
    Необязательный параметр
    Если значение не указано, оно выбирается автоматически

en: Bit Reservoir
ru: Буфер битов

en: Tag:
ru: Тег:

en: Codec tag (FOURCC)
    Optional
    empty - automatic
ru: Тег кодека (FOURCC)
    Необязательный параметр
    Если значение не указано, оно выбирается автоматически

en: Bit Rate (bits/second) - influences the resulting file size and quality
    Some codecs may only accept specific values (128k, 192k, 256k etc)
    0 - automatic
    Recommended - 192000
ru: Битрейт (бит/сек.) влияет на размер и качество полученного файла.
    В некоторых кодеках можно использовать только определённые значения (128k, 192k, 256k и т. д.)
    0 — автоматически
    Рекомендуется — 192000

en: Quality:
ru: Качество:

en: Overall quality, used differently by different codecs
    Required for vorbis
    0 - automatic
    -1 - off (use bitrate instead)
ru: Общее качество, по-разному используется разными кодеками
    Обязательно для vorbis
    0 — автоматически
    -1 — выкл. (использовать битрейт)

en: Sample Rate:
ru: Частота дискретизации:

en: Sample rate (Hz)
    0 - don't change sample rate
ru: Частота дискретизации (Гц)
    0 — не менять частоту дискретизации

en: Cutoff:
ru: Срез:

en: Audio cutoff bandwidth (Hz)
    Optional
    0 - automatic
ru: Полоса пропускания среза аудио (Гц)
    Необязательный параметр
    0 — автоматически

en: Profile:
ru: Профиль:

en: AAC Profile
    Low Complexity - default
    Most players won't play anything other than LC
ru: Профиль AAC
    Низкая сложность — по умолчанию
    Большинство проигрывателей воспроизводит только LC

en: FLAC options
ru: Параметры FLAC

en: Compression:
ru: Сжатие:

en: Compression level
    Required for FLAC
    -1 - automatic
    min - 0 (fast encoding, large output file)
    max - 10 (slow encoding, small output file)
ru: Уровень сжатия
    Обязательно для FLAC
    -1 — автоматически
    мин. — 0 (быстро, большой конечный файл)
    макс. — 10 (медленно, небольшой конечный файл)

en: Frame:
ru: Кадр:

en: Frame size
    Optional
    0 - default
    min - 16
    max - 65535
ru: Размер кадра
    Необязательный параметр
    0 — по умолчанию
    мин. — 16
    макс. — 65535

en: LPC coefficients precision
    Optional
    0 - default
    min - 1
    max - 15
ru: Точность коэффициентов LPC
    Необязательный параметр
    0 — по умолчанию
    мин. - 1
    макс. - 15

en: PdO Method:
ru: Метод порядка прогнозирования:

en: Prediction Order Method
    Estimate - fastest, lower compression
    Log search - slowest, best compression
    Full search - default
ru: Метод порядка прогнозирования
    Оценка — самый быстрый, низкое сжатие
    Логарифмический поиск — самый медленный, лучшее сжатие
    Полный поиск — по умолчанию

en: Min. PdO
ru: Мин. порядок прогнозирования

en: Minimal prediction order
    Optional
    -1 - default
    min - 0
    max - 32 (with LPC) or 4 (without LPC)
ru: Минимальный порядок прогнозирования
    Необязательный параметр
    -1 — по умолчанию
    мин. — 0
    макс. — 32 (с LPC) или 4 (без LPC)

en: Max. PdO
ru: Макс. порядок прогнозирования

en: Maximal prediction order
    Optional
    -1 - default
    min - 0
    max - 32 (with LPC) or 4 (without LPC)
ru: Максимальный порядок прогнозирования
    Необязательный параметр
    -1 — по умолчанию
    мин. — 0
    макс. — 32 (с LPC) или 4 (без LPC)

en: Min. PtO
ru: Мин. порядок разделов

en: Minimal partition order
    Optional
    -1 - default
    min - 0
    max - 8
ru: Минимальный порядок разделов
    Необязательный параметр
    -1 — по умолчанию
    мин. — 0
    макс. — 8

en: Max. PtO
ru: Макс. порядок разделов

en: Maximal partition order
    Optional
    -1 - default
    min - 0
    max - 8
ru: Максимальный порядок разделов
    Необязательный параметр
    -1 — по умолчанию
    мин. — 0
    макс. — 8

note: i18n-hint:  Abbreviates "Linear Predictive Coding", but this text needs to be kept very short
en: Use LPC
ru: Использовать LPC

en: MPEG container options
ru: Параметры контейнера MPEG

note: i18n-hint: 'mux' is short for multiplexor, a device that selects between several inputs 'Mux Rate' is a parameter that has some bearing on compression ratio for MPEG it has a hard to predict effect on the degree of compression
en: Mux Rate:
ru: Частота мультиплексирования:

en: Maximum bit rate of the multiplexed stream
    Optional
    0 - default
ru: Максимальный битрейт мультиплексированного потока
    Необязательный параметр
    0 — по умолчанию

note: i18n-hint: 'Packet Size' is a parameter that has some bearing on compression ratio for MPEG compression.  It measures how big a chunk of audio is compressed in one piece.
en: Packet Size:
ru: Размер пакета:

en: Packet size
    Optional
    0 - default
ru: Размер пакета
    Необязательный параметр
    0 — по умолчанию

en: You can't delete a preset without name
ru: Нельзя удалить предустановку без имени

en: Delete preset '%s'?
ru: Удалить предустановку «%s»?

en: You can't save a preset without a name
ru: Нельзя сохранить предустановку без имени

en: Select xml file with presets to import
ru: Выберите файл XML с предустановками для импорта

en: XML files (*.xml)|*.xml|All files|*
ru: Файлы XML (*.xml;*.XML)|Все файлы|*

en: No presets to export
ru: Нет предустановок для экспорта

en: Select xml file to export presets into
ru: Выберите файл XML, в который будут экспортированы предустановки

en: Format %s is not compatible with codec %s.
ru: Формат %s несовместим с кодеком %s.

en: Incompatible format and codec
ru: Формат несовместим с кодеком

en: Failed to guess format
ru: Не удалось определить формат

en: Failed to find the codec
ru: Не удалось найти кодек

en: 0 (fastest)
ru: 0 (быстрее всего)

en: 8 (best)
ru: 8 (лучший)

en: 16 bit
ru: 16 бит

en: 24 bit
ru: 24 бит

en: Level:
ru: Уровень:

en: Bit depth:
ru: Разрядность:

en: FLAC Files
ru: Файлы FLAC

en: FLAC export couldn't open %s
ru: При экспорте в FLAC не удалось открыть %s

en: FLAC encoder failed to initialize
    Status: %d
ru: Не удалось инициализировать кодировщик FLAC
    Статус: %d

en: Exporting the selected audio as FLAC
ru: Выделенный фрагмент экспортируется в файл FLAC

en: Exporting the audio as FLAC
ru: Аудиоданные экспортируются в FLAC

en: MP2 Files
ru: Файлы MP2

en: Cannot export MP2 with this sample rate and bit rate
ru: Невозможен экспорт MP2 с этой частотой дискретизации и битрейтом

en: Unable to open target file for writing
ru: Невозможно открыть конечный файл для записи

en: Exporting selected audio at %ld kbps
ru: Выделенный фрагмент экспортируется при %ld Кбит/с

en: Exporting the audio at %ld kbps
ru: Аудиоданные экспортируются при %ld кбит/с

en: %d kbps
ru: %d кбит/с

en: %s kbps (Best Quality)
ru: %s кбит/c (наилучшее качество)

en: %s kbps
ru: %s кбит/c

en: %s kbps (Smaller files)
ru: %s кбит/c (наименьшие файлы)

en: Fast
ru: Быстро

en: Standard
ru: Как обычно

note: i18n-hint: Slightly humorous - as in use an insane precision with MP3.
en: Insane, 320 kbps
ru: Чрезмерно, 320 кбит/с

en: Extreme, 220-260 kbps
ru: Очень высоко, 220-260 кбит/с

en: Standard, 170-210 kbps
ru: Стандартно, 170-210 кбит/с

en: Medium, 145-185 kbps
ru: Средне, 145-185 кбит/с

en: Bit Rate Mode:
ru: Режим битрейта:

en: Variable
ru: Переменный

en: Average
ru: Средний

en: Constant
ru: Постоянный

note: i18n-hint: meaning accuracy in reproduction of sounds
en: Quality
ru: Качество

en: Variable Speed:
ru: Переменная скорость:

en: Channel Mode:
ru: Режим каналов:

en: Joint Stereo
ru: Сведённое стерео

en: Stereo
ru: Стерео

en: Force export to mono
ru: Принудительный экспорт в моно

note: i18n-hint: LAME is the name of an MP3 converter and should not be translated
en: Locate LAME
ru: Указать расположение LAME

en: Audacity needs the file %s to create MP3s.
ru: Audacity требуется файл %s для записи файлов MP3.

en: Location of %s:
ru: Расположение %s:

note: i18n-hint: There is a  button to the right of the arrow.
en: To find %s, click here -->
ru: Чтобы найти %s, щёлкните здесь -->

note: i18n-hint: There is a  button to the right of the arrow.
en: To get a free copy of LAME, click here -->
ru: Чтобы бесплатно скачать LAME, щёлкните здесь -->

note: i18n-hint: It's asking for the location of a file, for * example, "Where is lame_enc.dll?" - you could translate * "Where would I find the file %s" instead if you want.
en: Where is %s?
ru: Где находится %s?

en: You are linking to lame_enc.dll v%d.%d. This version is not compatible with Audacity %d.%d.%d.
    Please download the latest version of 'LAME for Audacity'.
ru: Вы ссылаетесь на lame_enc.dll v%d.%d. Эта версия несовместима с Audacity %d.%d.%d.
    Загрузите последнюю версию библиотеки «LAME для Audacity».

en: Only lame_enc.dll|lame_enc.dll|Dynamically Linked Libraries (*.dll)|*.dll|All Files|*
ru: Тоько lame_enc.dll|lame_enc.dll|Динамически связанные библиотеки (*.dll)|*.dll|Все файлы|*

en: Only libmp3lame64bit.dylib|libmp3lame64bit.dylib|Dynamic Libraries (*.dylib)|*.dylib|All Files (*)|*
ru: Только libmp3lame64bit.dylib|libmp3lame64bit.dylib|Динамические библиотеки (*.dylib)|*.dylib|Все файлы (*)|*

en: Only libmp3lame.dylib|libmp3lame.dylib|Dynamic Libraries (*.dylib)|*.dylib|All Files (*)|*
ru: Только libmp3lame.dylib|libmp3lame.dylib|Динамические библиотеки (*.dylib)|*.dylib|dll|Все файлы|*

en: Only libmp3lame.so.0|libmp3lame.so.0|Primary Shared Object files (*.so)|*.so|Extended Libraries (*.so*)|*.so*|All Files (*)|*
ru: Только libmp3lame.so.0|libmp3lame.so.0|Первичные динамически загружаемые библиотеки (*.so)|*.so|Расширенные библиотеки (*.so*)|*.so*|Все файлы (*)|*

en: MP3 Files
ru: Файлы MP3

en: Could not open MP3 encoding library!
ru: Не удалось открыть библиотеку для экспорта в MP3.

en: Could not initialize MP3 encoding library!
ru: Не удалось инициализировать библиотеку для экспорта в MP3.

en: Not a valid or supported MP3 encoding library!
ru: Это нерабочая или неподдерживаемая библиотека сжатия в MP3.

en: Unable to initialize MP3 stream
ru: Не удалось инициализировать поток MP3

en: Exporting selected audio with %s preset
ru: Экспорт выделенного фрагмента с предустановкой %s

en: Exporting the audio with %s preset
ru: Экспорт аудиоданных с предустановкой %s

en: Exporting selected audio with VBR quality %s
ru: Экспорт выделенного фрагмента с переменным битрейтом, качество %s

en: Exporting the audio with VBR quality %s
ru: Экспорт аудиоданных с переменным битрейтом, качество %s

en: Exporting selected audio at %d Kbps
ru: Экспорт выделенного фрагмента с качеством %d кбит/с

en: Exporting the audio at %d Kbps
ru: Экспорт аудиоданных с качеством %d кбит/с

en: Error %ld returned from MP3 encoder
ru: Кодировщик MP3 вернул ошибку %ld

en: The project sample rate (%d) is not supported by the MP3
    file format.
ru: Частота дискретизации проекта (%d) не поддерживается
    форматом MP3.

en: The project sample rate (%d) and bit rate (%d kbps) combination is not
    supported by the MP3 file format.
ru: Комбинация частоты дискретизации (%d) и битрейта (%d кбит/с) в проекте не поддерживается
    форматом MP3.

en: MP3 export library not found
ru: Библиотека для экспорта в MP3 не найдена

en: (Built-in)
ru: (Встроено)

en: Export Multiple
ru: Экспорт в несколько файлов

en: Cannot Export Multiple
ru: Не удаётся экспортировать в несколько файлов

en: You have no unmuted Audio Tracks and no applicable 
    labels, so you cannot export to separate audio files.
ru: У вас нет аудиодорожек с включённым звуком и нет применимых
    меток, поэтому экспорт в отдельные аудиофайлы невозможен.

en: Export files to:
ru: Экспортировать файлы в:

en: Folder:
ru: Папка:

en: Create
ru: Создать

en: Options:
ru: Параметры:

en: Split files based on:
ru: Разделение файлов по принципу:

en: Include audio before first label
ru: Включить аудиоданные перед первой меткой

en: First file name:
ru: Имя первого файла:

en: First file name
ru: Имя первого файла

en: Name files:
ru: Именование файлов:

en: Using Label/Track Name
ru: Используется метка/имя дорожки

en: Numbering before Label/Track Name
ru: Нумерация перед меткой/именем дорожки

en: Numbering after File name prefix
ru: Нумерация после префикса имени файла

en: File name prefix:
ru: Префикс имени файла:

en: File name prefix
ru: Префикс имени файла

en: Overwrite existing files
ru: Перезаписать существующие файлы

en: "%s" successfully created.
ru: «%s» успешно создан.

en: Choose a location to save the exported files
ru: Выберите каталог для экспортируемых файлов

en: Successfully exported the following %lld file(s).
ru: Успешно экспортированы следующие файлы (%lld).

en: Something went wrong after exporting the following %lld file(s).
ru: После экспорта следующих файлов (%lld) произошла неизвестная ошибка.

en: Export canceled after exporting the following %lld file(s).
ru: Экспорт отменён после экспортирования следующих файлов (%lld).

en: Export stopped after exporting the following %lld file(s).
ru: Экспорт остановлен после экспортирования следующих файлов (%lld).

en: Something went really wrong after exporting the following %lld file(s).
ru: После экспорта следующих файлов (%lld) произошла серьёзная ошибка.

en: "%s" doesn't exist.
    
    Would you like to create it?
ru: «%s» не существует.
    
    Создать?

note: i18n-hint: The second %s gives some letters that can't be used.
en: Label or track "%s" is not a legal file name. You cannot use any of: %s
    Use...
ru: Имя метки или дорожки «%s» не является допустимым. Нельзя использовать следующее: %s
     Использовать...

note: i18n-hint: The second %s gives a letter that can't be used.
en: Label or track "%s" is not a legal file name. You cannot use "%s".
    Use...
ru: Имя метки или дорожки «%s» не является допустимым. Нельзя использовать «%s».
    Использовать...

en: Save As...
ru: Сохранить как...

en: Ogg Vorbis Files
ru: Файлы Ogg Vorbis

en: Unable to export - rate or quality problem
ru: Экспорт невозможен — проблема с битрейтом или качеством

en: Unable to export - problem with metadata
ru: Экспорт невозможен — проблема с метаданными

en: Unable to export - problem initialising
ru: Экспорт невозможен — проблема инициализации

en: Unable to export - problem creating stream
ru: Экспорт невозможен — проблема создания потока

en: Unable to export - problem with packets
ru: Экспорт невозможен — проблема с пакетами

en: Unable to export - problem with file
ru: Экспорт невозможен — проблема с файлом

en: Exporting the selected audio as Ogg Vorbis
ru: Выделенный фрагмент экспортируется в файл Ogg Vorbis

en: Exporting the audio as Ogg Vorbis
ru: Аудиоданные экспортируются в файл Ogg Vorbis

en: AIFF (Apple) signed 16-bit PCM
ru: AIFF (Apple) со знаком 16-бит PCM

en: WAV (Microsoft) signed 16-bit PCM
ru: WAV (Microsoft) со знаком 16-бит PCM

en: WAV (Microsoft) signed 24-bit PCM
ru: WAV (Microsoft) со знаком 24-бит PCM

en: WAV (Microsoft) 32-bit float PCM
ru: WAV (Microsoft) 32-бит с плавающей запятой PCM

en: Header:
ru: Заголовок:

en: Encoding:
ru: Кодирование:

en: Other uncompressed files
ru: Прочие несжатые файлы

en: You have attempted to Export a WAV or AIFF file which would be greater than 4GB.
    Audacity cannot do this, the Export was abandoned.
ru: Вы попытались экспортировать файл WAV или AIFF размером более 4 ГБ.
    Audacity не может этого сделать, экспорт был остановлен.

en: Error Exporting
ru: Ошибка экспортирования

en: Your exported WAV file has been truncated as Audacity cannot export WAV
    files bigger than 4GB.
ru: Экспортированный WAV-файл был усечён: Audacity не может экспортировать
    WAV-файлы размером более 4 ГБ.

en: GSM 6.10 requires mono
ru: GSM 6.10 требуется моно

en: WAVEX and GSM 6.10 formats are not compatible
ru: Форматы WAVEX и GSM 6.10 несовместимы

en: Cannot export audio in this format.
ru: Невозможно экспортировать аудиоданные в этом формате.

en: Exporting the selected audio as %s
ru: Выделенные аудиоданные экспортируются в %s

note: i18n-hint: %s will be the error message from libsndfile, which * is usually something unhelpful (and untranslated) like "system * error"
en: Error while writing %s file (disk full?).
    Libsndfile says "%s"
ru: Ошибка при записи файла %s (возможно, диск заполнен).
    Сообщение Libsndfile: «%s»

en: "%s" 
    is a MIDI file, not an audio file. 
    Audacity cannot open this type of file for playing, but you can
    edit it by clicking File > Import > MIDI.
ru: «%s» 
    является файлом MIDI, а не звуковым файлом. 
    Audacity не может воспроизводить такие файлы,
    но вы можете изменить их. Для этого выберите
    Файл > Импорт > MIDI.

en: Select stream(s) to import
ru: Выберите потоки для импорта

en: This version of Audacity was not compiled with %s support.
ru: Эта версия Audacity была скомпилирована без поддержки %s.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is an audio CD track. 
    Audacity cannot open audio CDs directly. 
    Extract (rip) the CD tracks to an audio format that 
    Audacity can import, such as WAV or AIFF.
ru: «%s» является дорожкой звукового CD. 
    Audacity не может открыть её напрямую. 
    Конвертируйте звуковые дорожки в формат, поддерживаемый
    Audacity, например WAV или AIFF.

en: "%s" is a playlist file. 
    Audacity cannot open this file because it only contains links to other files. 
    You may be able to open it in a text editor and download the actual audio files.
ru: «%s» — это файл списка воспроизведения.
    Audacity не может открыть этот файл, так как он содержит только ссылки на другие файлы.
    Попробуйте открыть его в текстовом редакторе и загрузить сами звуковые файлы.

en: "%s" is a Windows Media Audio file. 
    Audacity cannot open this type of file due to patent restrictions. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
ru: «%s» — это файл Windows Media Audio. 
    Audacity не может открыть файл этого формата из-за
    патентных ограничений. Следует сначала преобразовать его
    в поддерживаемый формат, например WAV или AIFF.

en: "%s" is an Advanced Audio Coding file.
    Without the optional FFmpeg library, Audacity cannot open this type of file.
    Otherwise, you need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
ru: «%s» — это файл Advanced Audio Coding.
    Audacity не сможет открыть этот файл без дополнительной библиотеки FFmpeg.
    Кроме того, вы можете преобразовать его в поддерживаемый формат, например WAV или AIFF.

en: "%s" is an encrypted audio file. 
    These typically are from an online music store. 
    Audacity cannot open this type of file due to the encryption. 
    Try recording the file into Audacity, or burn it to audio CD then 
    extract the CD track to a supported audio format such as WAV or AIFF.
ru: «%s» — это зашифрованный звуковой файл.
    Такие файлы обычно распространяются в музыкальных интернет-магазинах.
    Audacity не может открыть файл этого формата, поскольку он зашифрован.
    Попробуйте записать этот файл в Audacity или записать его на звуковой CD, а затем
    преобразовать дорожку CD в поддерживаемый формат, например WAV или AIFF.

en: "%s" is a RealPlayer media file. 
    Audacity cannot open this proprietary format. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
ru: «%s» — это медиафайл RealPlayer. 
    Audacity не может открыть файл этого формата. Вам нужно сначала
    преобразовать его в поддерживаемый формат, например WAV или AIFF.

en: "%s" is a notes-based file, not an audio file. 
    Audacity cannot open this type of file. 
    Try converting it to an audio file such as WAV or AIFF and 
    then import it, or record it into Audacity.
ru: «%s» — это файл нотной записи, а не звуковой файл.
    Audacity не может открывать файлы этого формата.
    Попробуйте преобразовать его в звуковой файл, например WAV или AIFF, 
    а затем импортировать его или записать его в Audacity.

en: "%s" is a Musepack audio file. 
    Audacity cannot open this type of file. 
    If you think it might be an mp3 file, rename it to end with ".mp3" 
    and try importing it again. Otherwise you need to convert it to a supported audio 
    format, such as WAV or AIFF.
ru: «%s» — это аудиофайл Musepack. 
    Audacity не может открыть файл этого формата. 
    Если вы считаете, что это может быть файл MP3, попробуйте поменять его расширение на .mp3 
    и повторите попытку. Если это не помогло, вам придётся сначала преобразовать его 
    в поддерживаемый формат, например WAV или AIFF.

en: "%s" is a Wavpack audio file. 
    Audacity cannot open this type of file. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
ru: «%s» — это аудиофайл Wavpack. 
    Audacity не может открыть файл этого формата. Нужно сначала
    преобразовать его в поддерживаемый аудиоформат, например WAV или AIFF.

en: "%s" is a Dolby Digital audio file. 
    Audacity cannot currently open this type of file. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
ru: «%s» — это файл Dolby Digutal. 
    Audacity не может открыть файл этого формата. Надо сначала
    преобразовать его в поддерживаемый аудиоформат, например WAV или AIFF.

en: "%s" is an Ogg Speex audio file. 
    Audacity cannot currently open this type of file. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
ru: «%s» — это файл Ogg Speex.
    Audacity не может открыть файл этого формата. Нужно сначала
    преобразовать его в поддерживаемый формат, например WAV или AIFF.

en: "%s" is a video file. 
    Audacity cannot currently open this type of file. 
    You need to extract the audio to a supported format, such as WAV or AIFF.
ru: «%s» — это видеофайл.
    Audacity не может открыть файл этого формата. Нужно сначала
    преобразовать его в поддерживаемый формат, например WAV или AIFF.

en: "%s" is an Audacity Project file. 
    Use the 'File > Open' command to open Audacity Projects.
ru: «%s» — это файл проекта Audacity.
    Чтобы открывать проекты Audacity, используйте команду «Файл > Открыть».

en: File "%s" not found.
ru: Файл «%s» не найден.

en: Audacity did not recognize the type of the file '%s'.
    Try installing FFmpeg. For uncompressed files, also try File > Import > Raw Data.
ru: Программа не распознала формат файла «%s».
    Попробуйте установить FFmpeg. Для несжатых файлов попробуйте выбрать «Файл > Импорт > Необработанные данные».

en: Audacity recognized the type of the file '%s'.
    Importers supposedly supporting such files are:
    %s,
    but none of them understood this file format.
ru: Тип файла распознан как «%s».
    Такие файлы поддерживаются следующими программами импорта:
    %s.
    Однако ни одна из этих программ не распознала этот формат.

en: Importing %s
ru: Импорт %s

en: FFmpeg-compatible files
ru: Совместимые с FFmpeg файлы

en: Index[%02x] Codec[%s], Language[%s], Bitrate[%s], Channels[%d], Duration[%d]
ru: Индекс[%02x] Кодек[%s], Язык[%s], Битрейт[%s], Каналы[%d], Длительность[%d]

en: FLAC files
ru: Файлы FLAC

en: GStreamer-compatible files
ru: Совместимые с GStreamer файлы

en: Unable to add decoder to pipeline
ru: Невозможно добавить декодер в конвейер

en: GStreamer Importer
ru: Мастер импорта GStreamer

en: Unable to set stream state to paused.
ru: Не удалось перевести состояние потока в состояние паузы.

en: File doesn't contain any audio streams.
ru: Файл не содержит аудиопотоков.

en: Unable to import file, state change failed.
ru: Невозможно импортировать файл: не удалось изменить состояние.

en: GStreamer Error: %s
ru: Ошибка GStreamer: %s

en: List of Files in basic text format
ru: Список файлов в обычном текстовом формате

note: i18n-hint: You do not need to translate "LOF"
en: Invalid window offset in LOF file.
ru: Некорректный временной сдвиг для окна в файле LOF

note: i18n-hint: You do not need to translate "LOF"
en: LOF Error
ru: Ошибка в LOF

note: i18n-hint: You do not need to translate "LOF"
en: Invalid duration in LOF file.
ru: Недопустимая длительность в LOF-файле.

en: MIDI tracks cannot be offset individually, only audio files can be.
ru: Невозможно задать сдвиг для отдельных дорожек MIDI. Это можно сделать только для аудиофайлов.

note: i18n-hint: You do not need to translate "LOF"
en: Invalid track offset in LOF file.
ru: Недопустимый временной сдвиг для дорожки в файле LOF.

en: Imported MIDI from '%s'
ru: Импортирован файл MIDI из «%s»

en: Import MIDI
ru: Импортировать файл MIDI

en: Could not open file %s: Filename too short.
ru: Не удалось открыть файл %s: слишком короткое имя.

en: Could not open file %s: Incorrect filetype.
ru: Не удалось открыть файл %s: неверный тип файла.

en: Could not open file %s.
ru: Не удалось открыть файл %s.

en: MP3 files
ru: Файлы MP3

en: Ogg Vorbis files
ru: Файлы Ogg Vorbis

en: Media read error
ru: Ошибка чтения данных

en: Not an Ogg Vorbis file
ru: Это не файл Ogg Vorbis

en: Vorbis version mismatch
ru: Несоответствие версий Vorbis

en: Invalid Vorbis bitstream header
ru: Ошибочный заголовок потока Vorbis

en: Internal logic fault
ru: Внутренняя логическая ошибка

en: WAV, AIFF, and other uncompressed types
ru: WAV, AIFF и другие типы несжатых данных

en: When importing uncompressed audio files you can either copy them into the project, or read them directly from their current location (without copying).
ru: При импорте несжатых аудиофайлов можно копировать их в проект или читать их непосредственно из их текущего расположения (без копирования).

en: Your current preference is set to copy in.
ru: В настоящий момент выбрано копирование.

en: Your current preference is set to read directly.
ru: В настоящий момент выбрано прямое чтение.

en: Reading the files directly allows you to play or edit them almost immediately. This is less safe than copying in, because you must retain the files with their original names in their original locations.
    Help > Diagnostics > Check Dependencies will show the original names and locations of any files that you are reading directly.
    
    How do you want to import the current file(s)?
ru: Чтение файлов напрямую позволяет воспроизводить или редактировать их почти сразу. Это менее безопасно, чем копирование в проект, так как требуется сохранять оригинальные файлы в их исходном расположении.
    Выберите «Справка > Диагностика > Проверить зависимости», чтобы увидеть исходные имена и расположение всех файлов, которые в данный момент читаются напрямую.
    
    Как импортировать текущие файлы?

en: Choose an import method
ru: Выберите метод импорта

en: Make a &copy of the files before editing (safer)
ru: Сделать &копию файлов перед редактированием (безопаснее)

en: Read the files &directly from the original (faster)
ru: Прочитать файлы напрямую (быстрее)

en: Don't &warn again and always use my choice above
ru: Запомнить &выбор и больше не спрашивать

en: QuickTime files
ru: Файлы QuickTime

en: Unable to start QuickTime extraction
ru: Не удалось запустить извлечение QuickTime

en: Unable to set QuickTime render quality
ru: Не удалось установить качество рендеринга QuickTime

en: Unable to set QuickTime discrete channels property
ru: Невозможно установить свойство дискретных каналов QuickTime

en: Unable to get QuickTime sample size property
ru: Невозможно получить свойство размера сэмпла QuickTime

en: Unable to retrieve stream description
ru: Не удалось получить описание потока

en: Unable to get fill buffer
ru: Невозможно получить буфер заполнения

note: i18n-hint: 'Raw' means 'unprocessed' here and should usually be tanslated.
en: Import Raw
ru: Импорт необработанных данных

en: Import Raw Data
ru: Импорт необработанных данных

note: i18n-hint: Refers to byte-order.  Don't translate "endianness" if you don't know the correct technical word.
en: No endianness
ru: Без учёта порядка байтов

note: i18n-hint: Refers to byte-order.  Don't translate this if you don't know the correct technical word.
en: Little-endian
ru: Прямой порядок байтов

note: i18n-hint: Refers to byte-order.  Don't translate this if you don't know the correct technical word.
en: Big-endian
ru: Обратный порядок байтов

note: i18n-hint: Refers to byte-order.  Don't translate "endianness" if you don't know the correct technical word.
en: Default endianness
ru: Стандартный байтовый порядок

en: 1 Channel (Mono)
ru: 1 канал (моно)

en: 2 Channels (Stereo)
ru: 2 канала (стерео)

en: %d Channels
ru: Каналов: %d

en: Byte order:
ru: Байтовый порядок:

en: Channels:
ru: Каналы:

note: i18n-hint: (noun)
en: Start offset:
ru: Начальное смещение:

en: Amount to import:
ru: Импортируемое количество:

note: i18n-hint: (noun)
en: Sample rate:
ru: Частота дискретизации:

en: &Import
ru: &Импорт

en: Bad data size
ru: Недопустимый размер данных

note: i18n-hint: given the name of a track, specify its left channel
en: %s left
ru: %s левый

note: i18n-hint: given the name of a track, specify its right channel
en: %s right
ru: %s правый

en: %s %d of %d clip %s | %s %d of %d clips %s
ru[0]: %s %d из %d фрагмента %s
ru[1]: %s %d из %d фрагментов %s
ru[2]: %s %d из %d фрагментов %s

en: start
ru: начало

en: end
ru: конец

en: %s %d and %s %d of %d clip %s | %s %d and %s %d of %d clips %s
ru[0]: %s %d и %s %d из %d фрагмента %s
ru[1]: %s %d и %s %d из %d фрагментов %s
ru[2]: %s %d и %s %d из %d фрагментов %s

en: %d of %d clip %s | %d of %d clips %s
ru[0]: %d из %d фрагмента %s
ru[1]: %d из %d фрагментов %s
ru[2]: %d из %d фрагментов %s

en: Time shifted clips to the right
ru: Фрагменты сдвинуты по времени вправо

en: Time shifted clips to the left
ru: Фрагменты сдвинуты по времени влево

en: Time-Shift
ru: Сдвиг по времени

en: clip not moved
ru: фрагмент не перемещён

en: Clip B&oundaries
ru: &Границы фрагмента

en: Pre&vious Clip Boundary to Cursor
ru: От п&редыдущей границы фрагмента до курсора

en: Cursor to Ne&xt Clip Boundary
ru: От курсора до с&ледующей границы фрагмента

en: Previo&us Clip
ru: П&редыдущий фрагмент

en: Select Previous Clip
ru: Выбрать предыдущий фрагмент

en: N&ext Clip
ru: С&ледующий фрагмент

en: Select Next Clip
ru: Выбрать следующий фрагмент

en: Pre&vious Clip Boundary
ru: Границу п&редыдущего фрагмента

en: Cursor to Prev Clip Boundary
ru: От курсора до границы предыдущего фрагмента

en: Ne&xt Clip Boundary
ru: Граница с&ледующего фрагмента

en: Cursor to Next Clip Boundary
ru: От курсора до границы следующего фрагмента

en: Clip L&eft
ru: Фрагмент с&лева

en: Clip Rig&ht
ru: Фрагмент с&права

en: Pasted text from the clipboard
ru: Вставка текста из буфера обмена

en: Pasted from the clipboard
ru: Вставка из буфера обмена

en: Nothing to undo
ru: Нет действий для отмены

en: Nothing to redo
ru: Нет действий для возврата

en: Cut to the clipboard
ru: Вырезать в буфер обмена

en: Deleted %.2f seconds at t=%.2f
ru: Удалено %.2f сек. с отметки t=%.2f

en: Delete
ru: Удалить

en: Pasting one type of track into another is not allowed.
ru: Вставка данных дорожки одного типа в дорожку другого типа невозможна.

en: Copying stereo audio into a mono track is not allowed.
ru: Копирование стереозвука в монофонические дорожки невозможно.

en: Duplicated
ru: Дублирован

en: Duplicate
ru: Продублировать

en: Split-cut to the clipboard
ru: Вырезать в буфер обмена с разделением

en: Split Cut
ru: Вырезать с разделением

en: Split-deleted %.2f seconds at t=%.2f
ru: Удалено с разделением %.2f сек. с отметки t=%.2f

en: Split Delete
ru: Удалить с разделением

en: Silenced selected tracks for %.2f seconds at %.2f
ru: В выбранные дорожки добавлена тишина на %.2f сек. с отметки %.2f

en: Trim selected audio tracks from %.2f seconds to %.2f seconds
ru: Обрезать выделенные дорожки с %.2f сек. до %.2f сек.

en: Trim Audio
ru: Обрезать

en: Split
ru: Разделить

en: Split to new track
ru: Разделить в новую дорожку

en: Split New
ru: Разделить в новую дорожку

en: Joined %.2f seconds at t=%.2f
ru: Объединено %.2f сек. начиная с t=%.2f

en: Join
ru: Объединить

en: Detached %.2f seconds at t=%.2f
ru: Отделены %.2f сек. начиная с t=%.2f

en: Detach
ru: Отделить

en: Metadata Tags
ru: Теги метаданных

en: &Edit
ru: &Правка

note: i18n-hint: (verb)
en: Cu&t
ru: Выре&зать

en: &Delete
ru: &Удалить

note: i18n-hint: (verb)
en: &Copy
ru: &Копировать

note: i18n-hint: (verb)
en: &Paste
ru: &Вставить

note: i18n-hint: (verb)
en: Duplic&ate
ru: &Продублировать

en: R&emove Special
ru: Специальное у&даление

note: i18n-hint: (verb) Do a special kind of cut
en: Spl&it Cut
ru: В&ырезать с разделением

note: i18n-hint: (verb) Do a special kind of DELETE
en: Split D&elete
ru: &Удалить с разделением

note: i18n-hint: (verb)
en: Silence Audi&o
ru: Заполнить ти&шиной

note: i18n-hint: (verb)
en: Tri&m Audio
ru: Обреза&ть

note: i18n-hint: (verb) It's an item on a menu.
en: Sp&lit
ru: Раз&делить

en: Split Ne&w
ru: Разделить в &новую дорожку

note: i18n-hint: (verb)
en: &Join
ru: &Объединить

en: Detac&h at Silences
ru: Раз&делить по тишине

en: &Metadata...
ru: Ме&таданные...

en: Pre&ferences...
ru: &Параметры…

en: &Delete Key
ru: Клавиша &Удалить

en: Delete Key&2
ru: Клавиша Удалить&2

en: Ext&ra
ru: Допол&нительно

en: Mi&xer
ru: &Микшер

en: Ad&just Playback Volume...
ru: Из&менить громкость воспроизведения…

en: &Increase Playback Volume
ru: У&величить громкость воспроизведения

en: &Decrease Playback Volume
ru: У&меньшить громкость воспроизведения

en: Adj&ust Recording Volume...
ru: Из&менить громкости записи...

en: I&ncrease Recording Volume
ru: Уве&личить громкость записи

en: D&ecrease Recording Volume
ru: У&меньшить громкость записи

en: De&vice
ru: У&стройство

en: Change &Recording Device...
ru: Изменить устройство &записи...

en: Change &Playback Device...
ru: Изменить устройство &воспроизведения...

en: Change Audio &Host...
ru: Изменить метод выво&да звука...

en: Change Recording Cha&nnels...
ru: Изменить &каналы записи...

en: &Full Screen (on/off)
ru: &Во весь экран (вкл/выкл)

en: Export Selected Audio
ru: Экспортировать выделенный фрагмент

en: There are no label tracks to export.
ru: Экспортируемых дорожек для пометок нет.

en: Please select only one Note Track at a time.
ru: За один раз можно выбрать только одну дорожку нот.

en: Please select a Note Track.
ru: Выберите дорожку нот.

en: Export MIDI As:
ru: Экспортировать MIDI как:

en: MIDI file (*.mid)|*.mid|Allegro file (*.gro)|*.gro
ru: Файлы MIDI (*.mid)|*.mid|Файлы Allegro (*.gro)|*.gro

en: You have selected a filename with an unrecognized file extension.
    Do you want to continue?
ru: Вы выбрали имя файла с неизвестным расширением.
    Продолжить?

en: Export MIDI
ru: Экспортировать MIDI

en: Imported labels from '%s'
ru: Импортированы метки из «%s»

en: Import Labels
ru: Импортировать метки

en: Select a MIDI file
ru: Выбрать файл MIDI

en: MIDI and Allegro files (*.mid;*.midi;*.gro)|*.mid;*.midi;*.gro|MIDI files (*.mid;*.midi)|*.mid;*.midi|Allegro files (*.gro)|*.gro|All files|*
ru: Файлы MIDI и Allegro (*.mid;*.midi;*.gro)|*.mid;*.midi;*.gro|Файлы MIDI (*.mid;*.midi)|*.mid;*.midi|Файлы Allegro (*.gro)|*.gro|Все файлы|*

en: Select any uncompressed audio file
ru: Выберите любой несжатый аудиофайл

en: All files|*
ru: Все файлы|*

en: &Dangerous Reset...
ru: &Опасный сброс...

note: i18n-hint: This is the name of the menu item on Mac OS X only
en: Open Recent
ru: Открыть недавние

note: i18n-hint: This is the name of the menu item on Windows and Linux
en: Recent &Files
ru: &Недавние файлы

en: &Save Project
ru: Со&хранить проект

en: Save Project &As...
ru: Сохранить проект &как...

en: Save Lossless Copy of Project...
ru: Сохранить копию проекта без потерь...

en: &Save Compressed Copy of Project...
ru: &Сохранить сжатую копию проекта...

en: &Export
ru: &Экспортировать

en: Export as MP&3
ru: Экпортировать в MP&3

en: Export as &WAV
ru: Экспортировать в &WAV

en: Export as &OGG
ru: Экспортировать в &OGG

en: &Export Audio...
ru: &Экспортировать аудиоданные...

en: Expo&rt Selected Audio...
ru: Экспо&ртировать выделенный фрагмент...

en: Export &Labels...
ru: Экспортировать &метки…

en: Export &Multiple...
ru: Экспортировать в &несколько файлов...

en: Export MI&DI...
ru: Экспортировать MI&DI...

en: &Audio...
ru: &Звуковой файл...

en: &Labels...
ru: &Метки...

en: &Raw Data...
ru: &Необработанные данные…

en: Pa&ge Setup...
ru: &Параметры страницы...

note: i18n-hint: (verb) It's item on a menu.
en: &Print...
ru: П&ечать...

note: i18n-hint: (verb) It's item on a menu.
en: E&xit
ru: В&ыход

en: Save %s
ru: Сохранить %s

en: Unable to save %s
ru: Не удалось сохранить %s

en: Do you have these problems?
ru: Возникли ли у вас такие проблемы?

en: Fix
ru: Исправить

en: Quick Fixes
ru: Быстрое исправление

en: Nothing to do
ru: Нет возможных действий

en: No quick, easily fixed problems were found
ru: Не найдено проблем, которые можно быстро устранить

en: Clocks on the Tracks
ru: Часы на дорожках

en: Can't select precisely
ru: Не удаётся точно выбрать элементы

en: Recording stops and starts
ru: Запись останавливается и запускается

en: Fixed
ru: Исправлено

en: Audio Device Info
ru: Информация о звуковом устройстве

en: MIDI Device Info
ru: Информация об устройстве MIDI

en: &Quick Fix...
ru: &Быстрое исправление...

en: &Getting Started
ru: &Начало работы

en: Audacity &Manual
ru: Ру&ководство по Audacity

en: &Quick Help...
ru: &Краткая справка...

en: &Manual...
ru: &Руководство...

en: &Diagnostics
ru: &Диагностика

en: Au&dio Device Info...
ru: Ин&формация о звуковом устройстве...

en: &MIDI Device Info...
ru: &Информация об устройстве MIDI...

en: Show &Log...
ru: Показать &журнал...

en: &Generate Support Data...
ru: &Создать данные поддержки...

en: Chec&k Dependencies...
ru: П&роверить зависимости...

en: &Check for Updates...
ru: П&роверить обновления...

en: Added label
ru: Метка добавлена

en: Paste Text to New Label
ru: Текст вставлен в новую метку

note: i18n-hint: (verb) past tense.  Audacity has just cut the labeled audio regions.
en: Cut labeled audio regions to clipboard
ru: Области звука с метками вырезаны в буфер

note: i18n-hint: (verb)
en: Cut Labeled Audio
ru: Вырезан фрагмент с метками

note: i18n-hint: (verb) Audacity has just deleted the labeled audio regions
en: Deleted labeled audio regions
ru: Удалены области звука с метками

note: i18n-hint: (verb)
en: Delete Labeled Audio
ru: Удалены аудиоданные с метками

note: i18n-hint: (verb) Audacity has just split cut the labeled audio regions
en: Split Cut labeled audio regions to clipboard
ru: Области звука с метками вырезаны с разделением в буфер

note: i18n-hint: (verb) Do a special kind of cut on the labels
en: Split Cut Labeled Audio
ru: Звук с метками вырезан с разделением

note: i18n-hint: (verb) Audacity has just done a special kind of DELETE on the labeled audio regions
en: Split Deleted labeled audio regions
ru: Области звука с метками удалены с разделением

note: i18n-hint: (verb) Do a special kind of DELETE on labeled audio regions
en: Split Delete Labeled Audio
ru: Звук с метками удалён с разделением

note: i18n-hint: (verb)
en: Silenced labeled audio regions
ru: Области звука с метками заполнены тишиной

note: i18n-hint: (verb)
en: Silence Labeled Audio
ru: Звук с метками заполнен тишиной

en: Copied labeled audio regions to clipboard
ru: Области звука с метками скопированы в буфер

note: i18n-hint: (verb)
en: Copy Labeled Audio
ru: Звук с метками скопирован в буфер

note: i18n-hint: (verb) past tense.  Audacity has just split the labeled audio (a point or a region)
en: Split labeled audio (points or regions)
ru: Разделён звук с метками (точки или области)

note: i18n-hint: (verb)
en: Split Labeled Audio
ru: Разделён звук с метками

note: i18n-hint: (verb) Audacity has just joined the labeled audio (points or regions)
en: Joined labeled audio (points or regions)
ru: Объединён звук с метками (точки или области)

note: i18n-hint: (verb)
en: Join Labeled Audio
ru: Объединён звук с метками

note: i18n-hint: (verb) Audacity has just detached the labeled audio regions. This message appears in history and tells you about something Audacity has done.
en: Detached labeled audio regions
ru: Отделены области звука с метками

note: i18n-hint: (verb)
en: Detach Labeled Audio
ru: Отделён звук с метками

en: &Labels
ru: &Метки

en: &Edit Labels...
ru: &Изменить метки...

en: Add Label at &Selection
ru: Доба&вить метку в выделение

en: Add Label at &Playback Position
ru: &Добавить метку в позицию воспроизведения

en: Paste Te&xt to New Label
ru: Вставить те&кст в новую метку

en: &Type to Create a Label (on/off)
ru: &Создать метку вводом с клавиатуры (вкл/выкл)

en: La&beled Audio
ru: Звук &с метками

note: i18n-hint: (verb)
en: &Cut
ru: Выре&зать

en: Label Cut
ru: Метка: вырезать

en: Label Delete
ru: Метка: удалить

note: i18n-hint: (verb) A special way to cut out a piece of audio
en: &Split Cut
ru: Вырезать с ра&зделением

en: Label Split Cut
ru: Метка: вырезать с разделением

en: Sp&lit Delete
ru: Удалить с ра&зделением

en: Label Split Delete
ru: Метка: удалить с разделением

en: Silence &Audio
ru: Заполнить &тишиной

en: Label Silence
ru: Метка: тишина

note: i18n-hint: (verb)
en: Co&py
ru: Ко&пировать

en: Label Copy
ru: Метка: копировать

note: i18n-hint: (verb)
en: Spli&t
ru: &Разделить

en: Label Split
ru: Метка: разделить

en: Label Join
ru: Метка: объединить

en: Move Backward Through Active Windows
ru: Переместиться назад по активным окнам

en: Move Forward Through Active Windows
ru: Переместиться вперёд по активным окнам

en: F&ocus
ru: Ф&окус

en: Move &Backward from Toolbars to Tracks
ru: Перейти &назад от панелей к дорожкам

en: Move F&orward from Toolbars to Tracks
ru: Перейти &вперёд от панелей к дорожкам

en: Move Focus to &Previous Track
ru: Переместить фокус на пр&едыдущую дорожку

en: Move Focus to &Next Track
ru: Переместить фокус на &следующую дорожку

en: Move Focus to &First Track
ru: Переместить фокус на &первую дорожку

en: Move Focus to &Last Track
ru: Переместить фокус на п&оследнюю дорожку

en: Move Focus to P&revious and Select
ru: Переместить фокус на пред&ыдущую дорожку и выделить

en: Move Focus to N&ext and Select
ru: Переместить фокус на след&ующую дорожку и выделить

en: &Toggle Focused Track
ru: &Переключить сфокусированную дорожку

en: Toggle Focuse&d Track
ru: Переключить сф&окусированную дорожку

en: Contrast Analysis (WCAG 2 compliance)
ru: Анализ контраста (на совместимость с WCAG 2)

en: Frequency Analysis
ru: Частотный анализ

en: Uncategorized
ru: Без категории

en: Unknown
ru: Неизвестно

en: Plug-in %d to %d
ru: Подключаемые модули %d до %d

en: &Generate
ru: &Создать

en: Add / Remove Plug-ins...
ru: Добавить/удалить подключаемые модули…

en: Repeat Last Effect
ru: Повторить последний эффект

en: Effe&ct
ru: Эффек&ты

en: &Analyze
ru: &Анализ

en: Contrast...
ru: Контраст...

en: Plot Spectrum...
ru: Построить график спектра...

en: T&ools
ru: И&нструменты

en: &Macros...
ru: &Макросы...

en: &Apply Macro
ru: &Применить макрос

en: Palette...
ru: Панель макросов...

en: &Screenshot...
ru: &Снимок экрана...

en: &Run Benchmark...
ru: &Запустить тест производительности...

en: Simulate Recording Errors
ru: Имитировать ошибки записи

en: Detect Upstream Dropouts
ru: Обнаруживать провалы на предшествующих этапах

note: i18n-hint: Scriptables are commands normally used from Python, Perl etc.
en: Script&ables I
ru: Скр&ипты I

en: Select Time...
ru: Выбрать время...

en: Select Frequencies...
ru: Выбрать частоты...

en: Select Tracks...
ru: Выбрать дорожки...

en: Set Track Status...
ru: Задать статус дорожки...

en: Set Track Audio...
ru: Задать звук дорожки...

en: Set Track Visuals...
ru: Задать визуализацию дорожки...

en: Get Preference...
ru: Получить параметр...

en: Set Preference...
ru: Задать параметр...

en: Set Clip...
ru: Задать фрагмент...

en: Set Envelope...
ru: Задать огибающую...

en: Set Label...
ru: Задать метку...

en: Set Project...
ru: Задать проект...

en: Scripta&bles II
ru: Скри&пты II

en: Set Track...
ru: Задать дорожку...

en: Get Info...
ru: Получить информацию...

en: Message...
ru: Сообщение...

en: Help...
ru: Справка...

en: Open Project...
ru: Открыть проект...

en: Save Project...
ru: Сохранить проект...

en: Move Mouse...
ru: Переместить мышь...

en: Compare Audio...
ru: Сравнить звук...

note: i18n-hint: Screenshot in the help menu has a much bigger dialog.
en: Screenshot (short format)...
ru: Снимок экрана (короткий формат)...

en: Set Left Selection Boundary
ru: Задать левую границу выделения

en: Position
ru: Положение

en: Set Right Selection Boundary
ru: Задать правую границу выделения

note: i18n-hint: (verb) It's an item on a menu.
en: &Select
ru: &Выделить

en: &None
ru: &Снять выделение

en: Select None
ru: Отмена выделения

en: &Tracks
ru: Дорож&ки

en: In All &Tracks
ru: Во всех &дорожках

en: In All &Sync-Locked Tracks
ru: Во всех си&нхронизированных дорожках

en: Select Sync-Locked
ru: Выбрать синхронизированные

en: R&egion
ru: &Область

en: &Left at Playback Position
ru: &Слева от позиции воспроизведения

en: Set Selection Left at Play Position
ru: Установить выделение слева от позиции воспроизведения

en: &Right at Playback Position
ru: С&права от позиции воспроизведения

en: Set Selection Right at Play Position
ru: Установить выделение справа от позиции воспроизведения

en: Track &Start to Cursor
ru: От &начала дорожки до курсора

en: Select Track Start to Cursor
ru: Выбрать от начала дорожки до курсора

en: Cursor to Track &End
ru: От &курсора до конца дорожки

en: Select Cursor to Track End
ru: Выбрать от курсора до конца дорожки

en: Track Start to En&d
ru: От на&чала дорожки до конца

en: Select Track Start to End
ru: Выбрать от на&чала дорожки до конца

en: S&tore Selection
ru: С&охранить выделение

en: Retrieve Selectio&n
ru: Восстановить &выделение

en: S&pectral
ru: С&пектр

en: To&ggle Spectral Selection
ru: Пере&ключить выбор спектра

en: Next &Higher Peak Frequency
ru: Следующий пик более &высокой частоты

en: Next &Lower Peak Frequency
ru: Следующий пик более &низкой частоты

en: Cursor to Stored &Cursor Position
ru: От &курсора до сохранённой позиции курсора

en: Select Cursor to Stored
ru: Выбрать от курсора до сохранённой позиции

en: Store Cursor Pos&ition
ru: Сохран&ить позицию курсора

en: At &Zero Crossings
ru: На &нулевых отметках

en: Select Zero Crossing
ru: Выбрать точку перехода через ноль

en: &Selection
ru: &Выделение

en: Snap-To &Off
ru: Выключить &прикрепление

en: Snap-To &Nearest
ru: Прикрепить к &ближайшему

en: Snap-To &Prior
ru: Прикрепить к &предыдущему

en: Selection to &Start
ru: Выделение до &начала

en: Selection to En&d
ru: Выделение до &конца

en: Selection Extend &Left
ru: Развернуть выделение в&лево

en: Selection Extend &Right
ru: Развернуть выделение в&право

en: Set (or Extend) Le&ft Selection
ru: Установить/расширить выделение с&лева

en: Set (or Extend) Rig&ht Selection
ru: Установить/расширить выделение с&права

en: Selection Contract L&eft
ru: Сузить выделение с&лева

en: Selection Contract R&ight
ru: Сузить выделение с&права

en: &Cursor to
ru: &Переместить курсор

en: Selection Star&t
ru: В начало &выделения

en: Cursor to Selection Start
ru: Курсор в начало выделения

en: Selection En&d
ru: В &конец выделения

en: Cursor to Selection End
ru: Курсор в конец выделения

en: Track &Start
ru: В &начало дорожки

en: Cursor to Track Start
ru: Курсор в начало дорожки

en: Track &End
ru: В &конец дорожки

en: Cursor to Track End
ru: Курсор в конец дорожки

en: &Project Start
ru: В на&чало проекта

en: Cursor to Project Start
ru: Курсор в начало проекта

en: Project E&nd
ru: В ко&нец проекта

en: Cursor to Project End
ru: Курсор в конец проекта

en: &Cursor
ru: &Курсор

en: Cursor &Left
ru: Курсор в&лево

en: Cursor &Right
ru: Курсор в&право

en: Cursor Sh&ort Jump Left
ru: Короткий перевод курсора в&лево

en: Cursor Shor&t Jump Right
ru: Короткий перевод курсора в&право

en: Cursor Long J&ump Left
ru: Длинный &перевод курсора влево

en: Cursor Long Ju&mp Right
ru: Длинный пе&ревод курсора вправо

en: See&k
ru: &Поиск

en: Short Seek &Left During Playback
ru: Короткий поиск в&лево при воспроизведении

en: Short Seek &Right During Playback
ru: Короткий поиск в&право при воспроизведении

en: Long Seek Le&ft During Playback
ru: Длинный поиск &влево при воспроизведении

en: Long Seek Rig&ht During Playback
ru: Длинный поиск вп&раво при воспроизведении

en: &Toolbars
ru: &Панели инструментов

note: i18n-hint: (verb)
en: Reset Toolb&ars
ru: Сбросить &панели инструментов

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar with the big buttons on it (play record etc)
en: &Transport Toolbar
ru: Панель &транспорта

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows a toolbar that has some tools in it
en: T&ools Toolbar
ru: Панель и&нструментов

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar with the recording level meters
en: &Recording Meter Toolbar
ru: Панель уровня &записи

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar with the playback level meter
en: &Playback Meter Toolbar
ru: Панель уровня &воспроизведения

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar with the mixer
en: Mi&xer Toolbar
ru: Панель &микшера

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar for editing
en: &Edit Toolbar
ru: Панель &редактирования

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar for transcription (currently just vary play speed)
en: Pla&y-at-Speed Toolbar
ru: Панель &скорости воспроизведения

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar that enables Scrub or Seek playback and Scrub Ruler
en: Scru&b Toolbar
ru: Панель cкра&ббинга

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar that manages devices
en: &Device Toolbar
ru: Панель &устройств

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar for selecting a time range of audio
en: &Selection Toolbar
ru: Панель &выделения

en: Spe&ctral Selection Toolbar
ru: Панель &выделения спектра

en: &Selection Tool
ru: Инструмент &выделения

en: &Envelope Tool
ru: Инструмент &огибающей

en: &Draw Tool
ru: Инструмент &рисования

en: &Zoom Tool
ru: Инструмент &масштаба

en: &Time Shift Tool
ru: Инструмент с&двига по времени

en: &Multi Tool
ru: &Универсальный инструмент

en: &Previous Tool
ru: &Предыдущий инструмент

en: &Next Tool
ru: &Следующий инструмент

en: Rendered all audio in track '%s'
ru: Все дорожки сведены в «%s»

note: i18n-hint: Convert the audio into a more usable form, so apply * panning and amplification and write to some external file.
en: Render
ru: Обработать

en: Mixed and rendered %d tracks into one new stereo track
ru: Дорожки (&d) сведены и преобразованы в одну новую стереодорожку

en: Mixed and rendered %d tracks into one new mono track
ru: Дорожки (&d) сведены и преобразованы в одну новую монодорожку

en: Panned audio track(s)
ru: Панорамированные аудиодорожки

en: Pan Track
ru: Панорамировать дорожку

en: Start to &Zero
ru: От начала до &нулевой отметки

en: Start to &Cursor/Selection Start
ru: От начала до &курсора/начала выделения

en: Start to Selection &End
ru: От начала до &конца выделения

en: End to Cu&rsor/Selection Start
ru: От &конца до позиция курсора/начала выделения

en: End to Selection En&d
ru: От к&онца до конца выделения

note: i18n-hint: In this and similar messages describing editing actions, the starting or ending points of tracks are re-"aligned" to other times, and the time selection may be "moved" too.  The first noun -- "start" in this example -- is the object of a verb (not of an implied preposition "from").
en: Aligned/Moved start to zero
ru: Начало выровнено/перемещено на ноль

en: Aligned start to zero
ru: Начало выровнено по нулю

en: Align/Move Start
ru: Выровнять/переместить начало

en: Align Start
ru: Выровнять начало

en: Aligned/Moved start to cursor/selection start
ru: Начало выровнено/перемещено на позицию курсора/начало выделения

en: Aligned start to cursor/selection start
ru: Начало выровнено по позиции курсора/началу выделения

en: Aligned/Moved start to selection end
ru: Начало выровнено/перемещено на конец выделения

en: Aligned start to selection end
ru: Начало выровнено по концу выделения

en: Aligned/Moved end to cursor/selection start
ru: Конец выровнен/перемещён на позицию курсора/начало выделения

en: Aligned end to cursor/selection start
ru: Конец выровнен по позиции курсора/началу выделения

en: Align/Move End
ru: Выровнять/переместить конец

en: Align End
ru: Выровнять конец

en: Aligned/Moved end to selection end
ru: Конец выровнен/перемещён на конец выделения

en: Aligned end to selection end
ru: Конец выровнен по концу выделения

en: Aligned/Moved end to end
ru: Конец выровнен/перемещён на конец

en: Aligned end to end
ru: Конец выровнен по концу

en: Align/Move End to End
ru: Выровнять/переместить конец на конец

en: Align End to End
ru: Выровнять конец по концу

en: Aligned/Moved together
ru: Выровнены/перемещены вместе

en: Aligned together
ru: Выровнены вместе

en: Align/Move Together
ru: Выровнять/переместить вместе

en: Align Together
ru: Выровнять вместе

en: Synchronize MIDI with Audio
ru: Синхронизировать MIDI с аудио

en: Synchronizing MIDI and Audio Tracks
ru: Синхронизация MIDI и аудиодорожек

en: Adjusted gain
ru: Скорректировано усиление

en: Adjusted Pan
ru: Скорректирована панорама

en: Created new audio track
ru: Создана новая аудиодорожка

en: New Track
ru: Новая дорожка

en: Created new stereo audio track
ru: Создана новая стереодорожка

en: Created new label track
ru: Создана новая дорожка меток

en: This version of Audacity only allows one time track for each project window.
ru: Эта версия Audacity поддерживает только одну дорожку времени на каждое окно проекта.

en: Created new time track
ru: Создан новая дорожка времени

en: New sample rate (Hz):
ru: Новая частота дискретизации (Гц):

en: The entered value is invalid
ru: Введённое значение недопустимо

en: Resampling track %d
ru: Изменение частоты дискретизации дорожки %d

en: Resampled audio track(s)
ru: Изменена частота дискретизации дорожек

en: Resample Track
ru: Изменить частоту дискретизации дорожки

en: Please select at least one audio track and one MIDI track.
ru: Выберите хотя бы одну аудиодорожку и одну дорожку MIDI.

en: Alignment completed: MIDI from %.2f to %.2f secs, Audio from %.2f to %.2f secs.
ru: Выравнивание завершено: MIDI от %.2f до %.2f сек., аудио от %.2f до %.2f сек.

en: Sync MIDI with Audio
ru: Синхронизировать MIDI с аудио

en: Alignment error: input too short: MIDI from %.2f to %.2f secs, Audio from %.2f to %.2f secs.
ru: Ошибка выравнивания: входных данных слишком мало. MIDI от %.2f до %.2f сек., аудио от %.2f до %.2f сек.

en: Internal error reported by alignment process.
ru: Процесс выравнивания сообщил о внутренней ошибке.

en: Tracks sorted by time
ru: Дорожки сортированы по времени

en: Sort by Time
ru: Сортировать по времени

en: Tracks sorted by name
ru: Дорожки сортированы по имени

en: Sort by Name
ru: Сортировать по имени

en: Can't delete track with active audio
ru: Невозможно удалить дорожку с активным звуком

en: Add &New
ru: &Добавить

en: &Mono Track
ru: &Монодорожку

en: &Stereo Track
ru: &Стереодорожку

en: &Label Track
ru: Дорожку &меток

en: &Time Track
ru: Дорожку &времени

en: Mi&x
ru: &Сведение

en: Mix Stereo Down to &Mono
ru: Свести стерео в &моно

en: Mi&x and Render
ru: Свести и &обработать

en: Mix and Render to Ne&w Track
ru: Свести и обработать в &новую дорожку

en: &Resample...
ru: &Изменить частоту дискретизации...

en: Remo&ve Tracks
ru: &Удалить дорожки

en: M&ute/Unmute
ru: &Включить/выключить звук

en: &Mute All Tracks
ru: В&ыключить звук всех дорожек

en: &Unmute All Tracks
ru: Включить &звук всех дорожек

en: &Pan
ru: &Панорамировать

en: &Left
ru: В&лево

en: Pan Left
ru: Панорамировать влево

en: &Right
ru: В&право

en: Pan Right
ru: Панорамировать вправо

en: &Center
ru: В &центр

en: Pan Center
ru: Панорамировать в центр

en: &Align Tracks
ru: В&ыровнять дорожки

en: &Align End to End
ru: &Выровнять конец по концу

en: Align &Together
ru: Выровнять &вместе

en: &Move Selection with Tracks (on/off)
ru: &Перемещать выделение с дорожками (вкл/выкл)

en: Move Sele&ction and Tracks
ru: Перемещать вы&деление с дорожками

en: S&ort Tracks
ru: С&ортировать дорожками

en: By &Start Time
ru: По времени &начала

en: By &Name
ru: По и&мени

en: Sync-&Lock Tracks (on/off)
ru: Син&хронизация дорожек (вкл/выкл)

en: &Track
ru: &Дорожка

en: Change P&an on Focused Track...
ru: Изменить па&нораму активной дорожки...

en: Pan &Left on Focused Track
ru: Панорамирование в&лево для активной дорожки

en: Pan &Right on Focused Track
ru: Панорамирование в&право для активной дорожки

en: Change Gai&n on Focused Track...
ru: Изменить &усиление активной дорожки...

en: &Increase Gain on Focused Track
ru: У&величить усиление активной дорожки

en: &Decrease Gain on Focused Track
ru: У&меньшить усиление активной дорожки

en: Op&en Menu on Focused Track...
ru: От&крыть меню активной дорожки...

en: M&ute/Unmute Focused Track
ru: Выключить/включить &звук активной дорожки

en: &Solo/Unsolo Focused Track
ru: Включить/выключить &соло активной дорожки

en: &Close Focused Track
ru: &Закрыть активную дорожку

en: Move Focused Track U&p
ru: Переместить активную дорожку &выше

en: Move Focused Track Do&wn
ru: Переместить активную дорожку &ниже

en: Move Focused Track to T&op
ru: Переместить активную дорожку вв&ерх

en: Move Focused Track to &Bottom
ru: Переместить активную дорожку вн&из

en: no label track
ru: нет дорожки меток

en: no label track at or below focused track
ru: нет дорожки меток около активной дорожки

en: no labels in label track
ru: в дорожке меток нет меток

en: Timer Recording cannot be used with more than one open project.
    
    Please close any additional projects and try again.
ru: Таймер записи нельзя использовать сразу в нескольких открытых проектах.
    
    Закройте остальные проекты и повторите попытку.

en: Timer Recording cannot be used while you have unsaved changes.
    
    Please save or close this project and try again.
ru: Таймер записи нельзя использовать при наличии несохранённых изменений.
    
    Сохраните проект или закройте его, после чего повторите попытку.

en: Please select in a mono track.
ru: Выберите в монофонической дорожке.

en: Please select in a stereo track.
ru: Выберите в стереофонической дорожке.

en: Please select at least %d channels.
ru: Нужно выбрать каналов: %d.

en: Please select a time within a clip.
ru: Выберите время внутри фрагмента.

note: i18n-hint: 'Transport' is the name given to the set of controls that play, record, pause etc.
en: Tra&nsport
ru: Тра&нспорт

en: Pl&aying
ru: Воспр&оизведение

note: i18n-hint: (verb) Start or Stop audio playback
en: Pl&ay/Stop
ru: &Старт/стоп

en: Play/Stop and &Set Cursor
ru: Играть/остановить и &установить курсор

en: &Loop Play
ru: Воспроизвести в цикле

en: &Pause
ru: &Приостановить

en: &Recording
ru: &Запись

note: i18n-hint: (verb)
en: &Record
ru: &Записать

en: &Append Record
ru: &Дописать в конец

en: Record &New Track
ru: Записать &новую дорожку

en: &Timer Record...
ru: &Таймер записи

en: Punch and Rol&l Record
ru: &Запись с перезаписью

en: Pla&y Region
ru: Об&ласть воспроизведения

en: &Lock
ru: &Блокировать

en: &Unlock
ru: &Разблокировать

en: R&escan Audio Devices
ru: &Повторить поиск звуковых устройств

en: Transport &Options
ru: &Параметры транспорта

en: Sound Activation Le&vel...
ru: Уровень громкости для акти&вации (дБ)...

en: Sound A&ctivated Recording (on/off)
ru: Акти&вация записи по сигналу (вкл/выкл)

en: Pinned Play/Record &Head (on/off)
ru: Закреплённый &маркер записи/воспроизведения

en: &Overdub (on/off)
ru: &Наложение (вкл/выкл)

en: So&ftware Playthrough (on/off)
ru: Про&граммное сквозное воспроизведение (вкл/выкл)

en: A&utomated Recording Level Adjustment (on/off)
ru: А&втоматическая настройка уровня записи (вкл/выкл)

en: T&ransport
ru: &Транспорт

note: i18n-hint: (verb) Start playing audio
en: Pl&ay
ru: Воспро%извести

note: i18n-hint: (verb) Stop playing audio
en: Sto&p
ru: О&становить

en: Play &One Second
ru: &Воспроизвести 1 сек.

en: Play to &Selection
ru: В&оспроизвести выделение

en: Play &Before Selection Start
ru: &Воспроизвести до начала выделения

en: Play Af&ter Selection Start
ru: Во&спроизвести от начала выделения

en: Play Be&fore Selection End
ru: Вос&произвести до конца выделения

en: Play Aft&er Selection End
ru: Восп&роизвести от конца выделения

en: Play Before a&nd After Selection Start
ru: Воспроизвести &до и после начала выделения

en: Play Before an&d After Selection End
ru: Воспроизвести д&о и после конца выделения

en: Play C&ut Preview
ru: Про&слушать результат вырезания

en: &Play-at-Speed
ru: &Воспроизведение на скорости

note: i18n-hint: 'Normal Play-at-Speed' doesn't loop or cut preview.
en: Normal Pl&ay-at-Speed
ru: Обычное в&оспроизведение на &скорости

en: &Loop Play-at-Speed
ru: Ц&икличное воспроизведение на скорости

en: Play C&ut Preview-at-Speed
ru: Прослушать результат выре&зания на скорости

en: Ad&just Playback Speed...
ru: Из&менить скорость воспроизведения...

en: &Increase Playback Speed
ru: У&величить скорость воспроизведения

en: &Decrease Playback Speed
ru: У&меньшить скорость воспроизведения

en: Move to &Previous Label
ru: Переместить на &предыдущую метку

en: Move to &Next Label
ru: Переместить на &следующую метку

en: &View
ru: &Вид

note: i18n-hint: Standard Macintosh Window menu item:  Make (the current * window) full sized
en: &Zoom
ru: &Масштаб

en: Zoom &In
ru: П&риблизить

en: Zoom &Normal
ru: &Обычный масштаб

en: Zoom &Out
ru: От&далить

en: &Zoom to Selection
ru: Масштаб по &выделению

en: Zoom &Toggle
ru: Переключить &масштаб

en: Advanced &Vertical Zooming
ru: Расширенное масштабирование по &вертикали

en: T&rack Size
ru: Ра&змер дорожки

en: &Fit to Width
ru: &Вписать по ширине

en: Fit to &Height
ru: Вписать по вы&соте

en: &Collapse All Tracks
ru: &Свернуть все дорожки

en: E&xpand Collapsed Tracks
ru: &Развернуть все свёрнутые дорожки

en: Sk&ip to
ru: &Перейти к

en: Selection Sta&rt
ru: &Началу выделения

en: Skip to Selection Start
ru: Перейти к началу выделения

en: Skip to Selection End
ru: Перейти к концу выделения

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the various editing steps that have been taken.
en: &History...
ru: &История изменений...

en: &Karaoke...
ru: &Караоке...

en: &Mixer Board...
ru: &Микшер...

en: &Extra Menus (on/off)
ru: &Дополнительные меню (вкл/выкл)

en: &Show Clipping (on/off)
ru: &Показать клиппинг (вкл/выкл)

en: Show Effects Rack
ru: Показать стойку эффектов

en: &Window
ru: &Окно

note: i18n-hint: Standard Macintosh Window menu item:  Make (the current * window) shrink to an icon on the dock
en: &Minimize
ru: &Свернуть

note: i18n-hint: Standard Macintosh Window menu item:  Make all project * windows un-hidden
en: &Bring All to Front
ru: Всё на &передний план

note: i18n-hint: Shrink all project windows to icons on the Macintosh tooldock
en: Minimize All Projects
ru: Свернуть все проекты

en: Import complete. Calculating waveform
ru: Импорт завершён. Вычисляется форма сигнала

en: Decoding Waveform
ru: Декодирование формы м

en: %s %2.0f%% complete. Click to change task focal point.
ru: %s %2.0f%% завершено. Щёлкните, чтобы указать другую область обработки.

en: Batch
ru: Пакетная обработка

en: Preferences for Batch
ru: Параметры пакетной обработки

en: Behaviors
ru: Поведение

en: &Don't apply effects in batch mode
ru: &Не применять эффекты в пакетном режиме

en: Devices
ru: Устройства

en: Preferences for Device
ru: Параметры для устройства

note: i18n-hint: refers to Audacity's user interface settings
en: Interface
ru: Интерфейс

note: i18n-hint: (noun)
en: &Host:
ru: Метод &вывода звука:

en: Using:
ru: Используется:

en: Playback
ru: Воспроизведение

en: &Device:
ru: &Устройство:

en: Recording
ru: Запись

en: De&vice:
ru: У&стройство:

en: Cha&nnels:
ru: Ка&налы:

en: Latency
ru: Задержка

en: &Buffer length:
ru: &Длина буфера:

en: milliseconds
ru: мс

en: &Latency compensation:
ru: &Компенсация задержки:

en: No audio interfaces
ru: Нет звуковых устройств

en: No devices found
ru: Устройства не обнаружены

en: 1 (Mono)
ru: 1 (моно)

en: 2 (Stereo)
ru: 2 (стерео)

note: i18n-hint:  Directories, also called folders, in computer file systems
en: Directories
ru: Каталоги

en: Preferences for Directories
ru: Параметры каталогов

en: Temporary files directory
ru: Каталог временных файлов

en: &Location:
ru: Рас&положение:

en: Free Space:
ru: Свободное место:

en: C&hoose...
ru: &Выбрать...

en: Audio cache
ru: Кэш аудиоданных

en: Play and/or record using &RAM (useful for slow drives)
ru: &Воспроизводить и/или записывать через RAM (при медленных жёстких дисках)

en: Mi&nimum Free Memory (MB):
ru: &Минимум свободной памяти (МБ):

en: If the available system memory falls below this value, audio will no longer
    be cached in memory and will be written to disk.
ru: Если доступное количество свободной виртуальной памяти ниже этого значения,
    звук вместо кэширования в памяти будет записываться на жёсткий диск.

en: Choose a location to place the temporary directory
ru: Выберите расположение каталога для хранения временных файлов

en: unavailable - above location doesn't exist
ru: недоступно: указанное выше расположение не существует

en: Directory %s is not suitable (at risk of being cleaned out)
ru: Каталог %s не подходит (есть риск его автоматической очистки)

en: Directory %s does not exist. Create it?
ru: Каталог %s не существует. Создать его?

en: New Temporary Directory
ru: Новый каталог для временных файлов

en: Directory %s is not writable
ru: У вас нет прав на запись в каталог %s

en: Changes to temporary directory will not take effect until Audacity is restarted
ru: Изменения в каталоге для временных файлов вступят в силу только после перезапуска Audacity

en: Temp Directory Update
ru: Обновление каталога для временных файлов

en: Preferences for Effects
ru: Параметры эффектов

en: Enable Effects
ru: Включить эффекты

en: Effect Options
ru: Параметры эффектов

en: Sorted by Effect Name
ru: По имени эффекта

en: Sorted by Publisher and Effect Name
ru: По разработчику и имени эффекта

en: Sorted by Type and Effect Name
ru: По типу и имени эффекта

en: Grouped by Publisher
ru: По разработчику

en: Grouped by Type
ru: По типу

en: S&ort or Group:
ru: С&ортировка или группировка:

en: &Maximum effects per group (0 to disable):
ru: &Максимальное количество эффектов в группе (0 — отключить):

en: Plugin Options
ru: Параметры подключаемого модуля

en: Check for updated plugins when Audacity starts
ru: Проверять наличие обновлений подключаемых модулей при запуске Audacity

en: Rescan plugins next time Audacity is started
ru: Повторить сканирование подключаемых модулей при следующем запуске Audacity

en: Instruction Set
ru: Набор инструкций

en: &Use SSE/SSE2/.../AVX
ru: Использовать SSE/SSE2/.../AVX

note: i18n-hint:  Title of dialog governing "Extended", or "advanced," * audio file import options
en: Extended Import
ru: Расширенные параметры импорта

en: Preferences for ExtImport
ru: Параметры ExtImport

en: A&ttempt to use filter in OpenFile dialog first
ru: Сначала попытаться ис&пользовать фильтр в диалоге открытия файла

en: Rules to choose import filters
ru: Правила выбора фильтров импорта

en: File extensions
ru: Расширения файлов

en: Mime-types
ru: Типы MIME

en: Importer order
ru: Порядок импорта

en: Move rule &up
ru: &Поднять правило

en: Move rule &down
ru: Опу&стить правило

en: Move f&ilter up
ru: &Под&нять фильтр

en: Move &filter down
ru: О&пуcтить фильтр

en: &Add new rule
ru: &Добавить правило

en: De&lete selected rule
ru: &Удалить выбранное правило

en: Unused filters:
ru: Неиспользуемые фильтры:

en: There are space characters (spaces, newlines, tabs or linefeeds) in one of the items. They are likely to break the pattern matching. Unless you know what you are doing, it is recommended to trim spaces. Do you want Audacity to trim spaces for you?
ru: В одном из элементов обнаружены пробелы, табуляторы или переводыстроки. Это может привести к сбоям при сопоставлении с образцом. Рекомендуется удалить эти специальные символы.Сделать это автоматически?

en: Spaces detected
ru: Обнаружены пробелы

en: Do you really want to delete selected rule?
ru: Удалить выбранное правило?

en: Rule deletion confirmation
ru: Подтверждение удаления правила

en: Ext Import
ru: Расш. импорт

en: Preferences for GUI
ru: Параметры пользовательского интерфейса

en: -36 dB (shallow range for high-amplitude editing)
ru: -36 дБ (не для правки сигнала с большой амплитудой)

en: -48 dB (PCM range of 8 bit samples)
ru: -48 дБ (диапазон PCM для 8-битных выборок)

en: -60 dB (PCM range of 10 bit samples)
ru: -60 dB (диапазон PCM для 10-битных выборок)

en: -72 dB (PCM range of 12 bit samples)
ru: -72 дБ (диапазон PCM для 12-битных выборок)

en: -84 dB (PCM range of 14 bit samples)
ru: -84 дБ (диапазон PCM для 14-битных выборок)

en: -96 dB (PCM range of 16 bit samples)
ru: -96 дБ (диапазон PCM для 16-битных выборок)

en: -120 dB (approximate limit of human hearing)
ru: -120 дБ (предел слышимости человеческого уха)

en: -145 dB (PCM range of 24 bit samples)
ru: -145 дБ (диапазон PCM для 24-битных выборок)

en: Local
ru: Локально

en: From Internet
ru: Из Интернета

note: i18n-hint: describing the "classic" or traditional appearance of older versions of Audacity
en: Classic
ru: Классика

note: i18n-hint: Light meaning opposite of dark
en: Light
ru: Светлая

en: Dark
ru: Тёмная

note: i18n-hint: greater difference between foreground and background colors
en: High Contrast
ru: Высокий контраст

note: i18n-hint: user defined
en: Custom
ru: Пользовательская

en: Display
ru: Отображение

en: &Language:
ru: &Язык:

en: Location of &Manual:
ru: &Расположение руководства:

en: Th&eme:
ru: Те&ма:

en: Meter dB &range:
ru: &Диапазон измерений (дБ):

en: Show 'How to Get &Help' at launch
ru: При запуске показывать окно «Как получить &справку»

en: Show e&xtra menus
ru: Показывать &дополнительные меню

en: Show alternative &styling (Mac vs PC)
ru: Использовать альтернативный &стиль (Mac или ПК)

en: &Beep on completion of longer activities
ru: Звуковой сигнал по завершении &длительных действий

en: Re&tain labels if selection snaps to a label
ru: Со&хранять метки, если выделение привязано к метке

en: B&lend system and Audacity theme
ru: О&бъединить системную тему и тему Audacity

note: i18n-hint: RTL stands for 'Right to Left'
en: Use mostly Left-to-Right layouts in RTL languages
ru: В языках RTL в основном использовать макеты слева направо

en: Language "%s" is unknown
ru: Язык «%s» не определён

en: Master Gain Control
ru: Общий регулятор громкости

en: GUI
ru: Пользовательский интерфейс

en: Import / Export
ru: Импорт/экспорт

en: Preferences for ImportExport
ru: Параметры импорта/экспорта

en: When importing audio files
ru: При импорте аудиофайлов

en: &Copy uncompressed files into the project (safer)
ru: &Копировать несжатые файлы в проект (безопаснее)

en: &Read uncompressed files from original location (faster)
ru: &Читать несжатые файлы из оригинального расположения (быстрее)

en: When exporting tracks to an audio file
ru: При экспорте дорожек в аудиофайл

en: &Mix down to Stereo or Mono
ru: &Сводить в стерео или моно

en: &Use Advanced Mixing Options
ru: &Расширенные параметры сведения

en: S&how Metadata Tags editor before export
ru: Показывать редактор тегов &метаданных перед экспортом

note: i18n-hint 'blank space' is space on the tracks with no audio in it
en: &Ignore blank space at the beginning
ru: &Игнорировать пустое пространство в начале

en: Exported Allegro (.gro) files save time as:
ru: Файлы экспорта Allegro (.gro) сохраняют время в:

en: &Seconds
ru: &Секундах

en: &Beats
ru: &Долях

en: IMPORT EXPORT
ru: ИМПОРТ ЭКСПОРТ

note: i18n-hint: as in computer keyboard (not musical!)
en: Keyboard
ru: Клавиатура

en: Preferences for KeyConfig
ru: Параметры KeyConfig

en: Keyboard preferences currently unavailable.
ru: Параметры клавиатуры в данный момент недоступны.

en: Open a new project to modify keyboard shortcuts.
ru: Создайте новый проект, чтобы изменить сочетания клавиш.

en: &Hotkey:
ru: Сочетание клавиш:

en: Key Bindings
ru: Сочетания клавиш

en: View by:
ru: Вид:

en: &Tree
ru: &Дерево

en: View by tree
ru: Дерево

en: &Name
ru: &Имя

en: View by name
ru: По имени

en: &Key
ru: &Клавиша

en: View by key
ru: По клавише

en: Searc&h:
ru: На&йти:

en: Bindings
ru: Комбинации

en: Short cut
ru: Комбинация

note: i18n-hint: (verb)
en: &Set
ru: &Установить

en: Note: Pressing Cmd+Q will quit. All other keys are valid.
ru: Примечание: нажатие комбинации клавиш «Cmd+Q» приведёт к завершению работы программы. Все остальные комбинации действительны.

en: &Import...
ru: &Импорт...

en: &Defaults
ru: &По умолчанию

en: Select an XML file containing Audacity keyboard shortcuts...
ru: Выберите файл XML с сочетаниями клавиш Audacity...

en: Error Importing Keyboard Shortcuts
ru: Ошибка загрузки сочетаний клавиш

en: Export Keyboard Shortcuts As:
ru: Экспортировать сочетания клавиш как:

en: Error Exporting Keyboard Shortcuts
ru: Ошибка экспорта сочетаний клавиш

en: You may not assign a key to this entry
ru: Для этого элемента нельзя назначить сочетание клавиш

en: You must select a binding before assigning a shortcut
ru: Перед назначением ярлыка надо выбрать комбинацию

en: %s - %s
ru: %s — %s

en: The keyboard shortcut '%s' is already assigned to:
    
    	'%s'
    
    Click OK to assign the shortcut to
    
    	'%s'
    
    instead. Otherwise, click Cancel.
ru: Сочетание клавиш «%s» уже назначено:
    
    	«%s»
    
    Щёлкните ОК, чтобы вместо этого выполнять следующее действие:
    
    	«%s».
    
    В противном случае щёлкните «Отмена».

en: Key Config
ru: Конфигурация клавиш

en: Preferences for Library
ru: Параметры библиотеки

en: LAME MP3 Export Library
ru: Библиотека экспорта LAME MP3

en: MP3 Library Version:
ru: Версия библиотеки MP3:

en: LAME MP3 Library:
ru: Библиотека LAME MP3:

en: &Locate...
ru: &Найти...

en: &Download
ru: &Загрузить

en: FFmpeg Import/Export Library
ru: Библиотека импорта/экспорта FFmpeg

en: FFmpeg Library Version:
ru: Версия библиотеки FFmpeg:

en: No compatible FFmpeg library was found
ru: Совместимая библиотека FFmpeg не найдена

en: FFmpeg Library:
ru: Библиотека FFmpeg:

en: Loca&te...
ru: Н&айти...

en: Dow&nload
ru: За&грузить

en: Allow &background on-demand loading
ru: Разрешить &фоновую загрузку по требованию

en: Audacity has automatically detected valid FFmpeg libraries.
    Do you still want to locate them manually?
ru: Программа уже обнаружила действительные библиотеки FFMpeg.
    Вы действительно хотите выбрать их вручную?

en: Library
ru: Библиотека

note: i18n-hint: untranslatable acronym for "Musical Instrument Device Interface"
en: MIDI Devices
ru: Устройства MIDI

en: Preferences for MidiIO
ru: Параметры MidiIO

en: Using: PortMidi
ru: Используется: PortMidi

en: MIDI Synth L&atency (ms):
ru: Задер&жка синтезатора MIDI (мс):

en: No MIDI interfaces
ru: Нет устройств MIDI

en: The MIDI Synthesizer Latency must be an integer
ru: Задержка синтезатора MIDI должна быть целым числом

en: Midi IO
ru: Ввод-вывод MIDI

en: Modules
ru: Модули

en: Preferences for Module
ru: Параметры модуля

en: These are experimental modules. Enable them only if you've read the Audacity Manual
    and know what you are doing.
ru: Это экспериментальные модули. Их следует включать только после изучения руководства
    Audacity и только в случае, если вы уверены в своих действиях.

en: 'Ask' means Audacity will ask if you want to load the module each time it starts.
ru: «Запрос» — Audacity будет запрашивать каждый раз при загрузке модуля.

en: 'Failed' means Audacity thinks the module is broken and won't run it.
ru: «Неудачно» — Audacity считает модуль нерабочим; запуск невозможен.

en: 'New' means no choice has been made yet.
ru: «Новый» — ещё не выбран ни один вариант.

en: Changes to these settings only take effect when Audacity starts up.
ru: Изменения этих параметров вступят в силу только после перезапуска.

en: Ask
ru: Запрос

en: Failed
ru: Неудачно

en: No modules were found
ru: Модули не найдены

en: Module
ru: Модуль

en: Mouse
ru: Мышь

en: Preferences for Mouse
ru: Параметры мыши

en: Mouse Bindings (default values, not configurable)
ru: Привязки клавиш для мыши (значения по умолчанию, неизменяемые)

en: Tool
ru: Инструмент

en: Command Action
ru: Действие команды

en: Buttons
ru: Кнопки

en: Left-Click
ru: Щелчок левой кнопкой

en: Set Selection Point
ru: Задать точку выделения

en: Left-Drag
ru: Перетаскивание левой кнопкой

en: Set Selection Range
ru: Задать область выделения

en: Shift-Left-Click
ru: Shift+щелчок левой кнопкой

en: Extend Selection Range
ru: Расширить область выделения

en: Left-Double-Click
ru: Двойной щелчок левой кнопкой

en: Select Clip or Entire Track
ru: Выделить клип или целую дорожку

en: Wheel-Rotate
ru: Колёсико мыши

en: Change scrub speed
ru: Изменить скорость скраббинга

en: Zoom in on Point
ru: Увеличить в точке

en: Zoom in on a Range
ru: Увеличить на области

en: same as right-drag
ru: так же, как перетаскивание правой кнопкой

en: Right-Click
ru: Щелчок правой кнопкой

en: Zoom out one step
ru: Уменьшить на один шаг

en: Right-Drag
ru: Перетаскивание правой кнопкой

en: same as left-drag
ru: так же, как перетаскивание левой кнопкой

en: Shift-Drag
ru: Shift+перетаскивание

en: Zoom out on a Range
ru: Уменьшить на области

en: Middle-Click
ru: Щелчок средней кнопкой

en: Zoom default
ru: Масштаб по умолчанию

en: Move clip left/right or between tracks
ru: Переместить клип влево/вправо или между дорожками

en: Shift-Left-Drag
ru: Shift+перетаскивание левой кнопкой

en: Move all clips in track left/right
ru: Переместить все клипы в дорожке влево/вправо

en: -Left-Drag
ru: -перетаскивание левой кнопкой

en: Move clip up/down between tracks
ru: Переместить клип вверх/вниз между дорожками

note: i18n-hint: The envelope is a curve that controls the audio loudness.
en: Envelope
ru: Огибающая

en: Change Amplification Envelope
ru: Изменить огибающую усиления

en: Pencil
ru: Карандаш

en: Change Sample
ru: Изменить сэмпл

en: Alt-Left-Click
ru: Alt+щелчок левой кнопкой

en: Smooth at Sample
ru: Сгладить сэмпл

en: Change Several Samples
ru: Изменить несколько сэмплов

en: Change ONE Sample only
ru: Изменить только ОДИН сэмпл

en: Multi
ru: Универсальный

en: same as select tool
ru: так же, как инструмент выделения

en: same as zoom tool
ru: так же, как инструмент масштабирования

en: Any
ru: Любой

en: Scroll tracks up or down
ru: Прокрутить дорожки вверх или вниз

en: Shift-Wheel-Rotate
ru: Shift+колёсико

en: Scroll waveform
ru: Прокрутка формы сигнала

en: -Wheel-Rotate
ru: -колёсико мыши

en: Zoom waveform in or out
ru: Увеличить/уменьшить форму сигнала

en: -Shift-Wheel-Rotate
ru: -Shift-колёсико мыши

en: Vertical Scale Waveform (dB) range
ru: Вертикальный диапазон формы сигнала (дБ)

en: Preferences for Playback
ru: Параметры воспроизведения

en: Effects Preview
ru: Прослушивание эффектов

en: &Length:
ru: &Длина:

note: i18n-hint: (noun) this is a preview of the cut
en: Cut Preview
ru: Прослушивание вырезанной области

en: &Before cut region:
ru: &Перед вырезаемой областью:

en: &After cut region:
ru: После &вырезаемой области:

en: Seek Time when playing
ru: Интервал поиска при воспроизведении

en: &Short period:
ru: &Короткий период:

en: Lo&ng period:
ru: &Длинный период:

en: &Vari-Speed Play
ru: Воспроизведение с &переменной скоростью

en: &Micro-fades
ru: &Микроизменения громкости

en: Always scrub un&pinned
ru: Всегда &откреплять при скраббинге

en: Audacity Preferences
ru: Параметры Audacity

en: Category
ru: Категория

en: Preferences:
ru: Параметры:

note: i18n-hint: (noun) i.e Audacity projects.
en: Projects
ru: Проекты

en: Preferences for Projects
ru: Параметры проектов

en: When saving a project that depends on other audio files
ru: При сохранении проекта с внешними файлами

en: &Copy all audio into project (safest)
ru: &Копировать все аудиоданные в проект (безопасно)

en: Do &not copy any audio
ru: &Не копировать аудиоданные

en: As&k
ru: &Спросить

en: 16-bit
ru: 16 бит

en: 24-bit
ru: 24 бита

en: Preferences for Quality
ru: Параметры качества

en: Other...
ru: Другое...

en: Sampling
ru: Сэмплирование

en: Default Sample &Rate:
ru: &Частота дискретизации по умолчанию:

en: Default Sample &Format:
ru: &Формат сканирования по умолчанию:

en: Real-time Conversion
ru: Преобразование в реальном времени

en: Sample Rate Con&verter:
ru: &Преобразование частоты дискретизации:

note: i18n-hint: technical term for randomization to reduce undesirable resampling artifacts
en: &Dither:
ru: &Подмешивание шума:

en: High-quality Conversion
ru: Высококачественное преобразование

en: Sample Rate Conver&ter:
ru: Преобразование частоты &дискретизации:

note: i18n-hint: technical term for randomization to reduce undesirable resampling artifacts
en: Dit&her:
ru: Подмешивание &шума:

en: Preferences for Recording
ru: Параметры записи

en: Play &other tracks while recording (overdub)
ru: Воспроизводить &другие дорожки во время записи (наложение)

en: Use &hardware to play other tracks
ru: Использовать &аппаратные средства для воспроизведения других дорожек

en: &Software playthrough of input
ru: &Программное сквозное воспроизведение входных данных

en: Record on a new track
ru: Записать на &новую дорожку

note: i18n-hint: Dropout is a loss of a short sequence audio sample data from the recording
en: Detect dropouts
ru: Обнаруживать провалы

en: Sound Activated Recording
ru: Запись с активацией по уровню громкости

en: Le&vel (dB):
ru: Уро&вень (дБ):

en: Name newly recorded tracks
ru: Именование вновь записанных дорожек

en: With:
ru: Включить:

en: Custom Track &Name
ru: Пользовательское &имя дорожки

en: Custom name text
ru: Задать имя

en: &Track Number
ru: &Номер дорожки

en: System &Date
ru: &Системная дата

en: System T&ime
ru: Системное &время

en: Automated Recording Level Adjustment
ru: Автоматическая регулировка уровня записи

en: Enable Automated Recording Level Adjustment.
ru: Включить автокоррекцию уровня записи.

note: i18n-hint: Desired maximum (peak) volume for sound
en: Target Peak:
ru: Целевой пик:

en: Within:
ru: В границах:

en: Analysis Time:
ru: Время анализа:

en: milliseconds (time of one analysis)
ru: мс (время одного анализа)

en: Number of consecutive analysis:
ru: Число последовательных анализов:

en: 0 means endless
ru: 0 — бесконечность

en: Punch and Roll Recording
ru: Запись с перезаписью

en: Pre-ro&ll:
ru: &Опережение:

en: Cross&fade:
ru: &Переход:

note: i18n-hint: The name of a frequency scale in psychoacoustics
en: Mel
ru: Мел

note: i18n-hint: The name of a frequency scale in psychoacoustics, named for Heinrich Barkhausen
en: Bark
ru: Барк

note: i18n-hint: The name of a frequency scale in psychoacoustics, abbreviates Equivalent Rectangular Bandwidth
en: ERB
ru: Эквивалентная прямоугольная полоса пропускания (ERB)

note: i18n-hint: Time units, that is Period = 1 / Frequency
en: Period
ru: Период

en: Frequencies
ru: Частоты

note: i18n-hint: the Reassignment algorithm for spectrograms
en: Reassignment
ru: Переназначение

note: i18n-hint: EAC abbreviates "Enhanced Autocorrelation"
en: Pitch (EAC)
ru: Высота тона (EAC)

en: Maximum frequency must be 100 Hz or above
ru: Максимальная частота должна быть 100 Гц или выше

en: Minimum frequency must be at least 0 Hz
ru: Минимальная частота должна быть не менее 0 Гц

en: Minimum frequency must be less than maximum frequency
ru: Минимальная частота должна быть меньше максимальной

en: The range must be at least 1 dB
ru: Диапазон должен быть не менее 1 дБ

en: The frequency gain cannot be negative
ru: Усиление частоты не должно быть отрицательной величиной

en: The frequency gain must be no more than 60 dB/dec
ru: Усиление частоты должно быть не более 60 дБ/дек

en: Spectrogram Settings
ru: Параметры спектрограммы

en: Spectrograms
ru: Спектрограммы

en: Preferences for Spectrum
ru: Параметры спектра

note: i18n-hint: use is a verb
en: &Use Preferences
ru: &Использовать параметры

en: S&cale
ru: &Шкала

en: Mi&n Frequency (Hz):
ru: Ми&н. частота (Гц):

en: Ma&x Frequency (Hz):
ru: Ма&кс. частота (Гц):

en: Colors
ru: Цвета

en: &Gain (dB):
ru: &Усиление (дБ):

en: &Range (dB):
ru: &Диапазон (дБ):

en: High &boost (dB/dec):
ru: &Крутизна подъёма ВЧ (дБ/дек):

en: Gra&yscale
ru: Оттенки &серого

en: Algorithm
ru: Алгоритм

en: A&lgorithm
ru: А&лгоритм

en: Window &size:
ru: Размер &окна:

en: 8 - most wideband
ru: 8 - самый широкополосный

en: 1024 - default
ru: 1024 — по умолчанию

en: 32768 - most narrowband
ru: 32768 — самый узкополосный

en: Window &type:
ru: &Тип окна:

en: &Zero padding factor
ru: &Коэффициент заполнения нулями

en: Ena&ble Spectral Selection
ru: Вклю&чить выделение спектра

en: Show a grid along the &Y-axis
ru: &Показывать сетку вдоль оси Y

note: i18n-hint: FFT stands for Fast Fourier Transform and probably shouldn't be translated
en: FFT Find Notes
ru: FFT-поиск нот

en: Minimum Amplitude (dB):
ru: Минимальная амплитуда (дБ)

en: Max. Number of Notes (1..128):
ru: Макс. число нот (1..128):

en: &Find Notes
ru: &Поиск нот

en: &Quantize Notes
ru: &Квантизация нот

en: Global settings
ru: Глобальные параметры

en: Ena&ble spectral selection
ru: Вклю&чить выделение спектра

en: The maximum frequency must be an integer
ru: Максимальная частота должна быть целым числом

en: The minimum frequency must be an integer
ru: Минимальная частота должна быть целым числом

en: The gain must be an integer
ru: Усиление должно быть целым числом

en: The range must be a positive integer
ru: Диапазон должен быть положительным целым числом

en: The frequency gain must be an integer
ru: Прирост частоты должен быть целым числом

en: The minimum amplitude (dB) must be an integer
ru: Минимальная амплитуда (дБ) должна быть целым числом

en: The maximum number of notes must be an integer
ru: Максимальное количество нот должно быть целым числом

en: The maximum number of notes must be in the range 1..128
ru: Максимальное количество нот должно быть в диапазоне 1..128

note: i18n-hint: A theme is a consistent visual style across an application's graphical user interface, including choices of colors, and similarity of images such as those on button controls.  Audacity can load and save alternative themes.
en: Theme
ru: Тема

en: Preferences for Theme
ru: Параметры темы

en: Info
ru: Информация

en: Themability is an experimental feature.
    
    To try it out, click "Save Theme Cache" then find and modify the images and colors in
    ImageCacheVxx.png using an image editor such as the Gimp.
    
    Click "Load Theme Cache" to load the changed images and colors back into Audacity.
    
    (Only the Transport Toolbar and the colors on the wavetrack are currently affected, even
    though the image file shows other icons too.)
ru: Возможность использования альтернативных тем оформления является экспериментальной функцией.
    
    Чтобы её опробовать, щёлкните по кнопке «Сохранить кэш темы», а затем найдите
    и измените все изображения и цвета в файлах ImageCacheVxx.png с помощью редактора изображений, например Gimp.
    
    Щёлкните по кнопке «Загрузить кэш темы», чтобы загрузить изменённые изображения и цвета обратно в Audacity.
    
    (В настоящее время можно изменять только кнопки транспорта и цвета звуковой дорожки,
    хотя файл изображений показывает и другие значки.)

en: This is a debug version of Audacity, with an extra button, 'Output Sourcery'. This will save a
    C version of the image cache that can be compiled in as a default.
ru: Это отладочная версия Audacity с дополнительной кнопкой «Output Sourcery». Здесь хранится
    версия графического кэша на С, которую можно собрать для использования по умолчанию.

en: Saving and loading individual theme files uses a separate file for each image, but is
    otherwise the same idea.
ru: Сохранение и загрузка отдельных файлов тем подразумевает использование
    отдельного файла для каждого изображения, но в остальном идея та же.

note: i18n-hint: && in here is an escape character to get a single & on screen, * so keep it as is
en: Theme Cache - Images && Color
ru: Кэш темы: рисунки &и цвет

en: Save Theme Cache
ru: Сохранить кэш темы

en: Load Theme Cache
ru: Загрузить кэш темы

en: Individual Theme Files
ru: Отдельные файлы темы

en: Save Files
ru: Сохранить файлы

en: Load Files
ru: Загрузить файлы

note: i18n-hint: i.e. the behaviors of tracks
en: Tracks Behaviors
ru: Поведение дорожек

en: Preferences for TracksBehaviors
ru: Параметры поведения дорожек

en: Simple
ru: Простая

en: Multi-track
ru: Несколько дорожек

en: &Select all audio, if selection required
ru: &Если требуется выбор, выбрать всё аудио

note: i18n-hint: Cut-lines are lines that can expand to show the cut audio.
en: Enable cut &lines
ru: Показывать &линии выреза

en: Enable &dragging selection edges
ru: Разрешить &перетаскивание границ выделения

en: Editing a clip can &move other clips
ru: &Правка клипа может перемещать другие клипы

en: "Move track focus" c&ycles repeatedly through tracks
ru: &Фокус перемещается по дорожкам циклически

en: &Type to create a label
ru: &Метка создаётся при начале ввода

en: Use dialog for the &name of a new label
ru: Показывать диалог для создания име&ни новой метки

en: Enable scrolling left of &zero
ru: Разрешить прокрутку влево от &нуля

en: Advanced &vertical zooming
ru: Расширенное масштабирование по &вертикали

en: Solo &Button:
ru: Кнопка &соло:

en: Waveform (dB)
ru: Форма сигнала (дБ)

en: Connect dots
ru: Соединить точки

en: Stem plot
ru: Первичный график

en: Fit to Width
ru: Вписать по ширине

en: Zoom to Selection
ru: Масштаб по выделению

en: Zoom Default
ru: Масштаб по умолчанию

en: Minutes
ru: Минуты

en: Seconds
ru: Секунды

en: 5ths of Seconds
ru: 1/5-я секунды

en: 10ths of Seconds
ru: 1/10-я секунды

en: 20ths of Seconds
ru: 1/20-я секунды

en: 50ths of Seconds
ru: 1/50-я секунды

en: 100ths of Seconds
ru: 1/100-я секунды

en: 500ths of Seconds
ru: 1/500-я секунды

en: MilliSeconds
ru: Миллисекунды

en: Samples
ru: Сэмплы

en: 4 Pixels per Sample
ru: 4 пикселя на сэмпл

en: Max Zoom
ru: Максимальный масштаб

en: Preferences for Tracks
ru: Параметры дорожек

en: Auto-&fit track height
ru: Автоподгонка дорожек по &высоте

en: Sho&w audio track name as overlay
ru: Показывать &имя дорожки как наложение

en: Use &half-wave display when collapsed
ru: Отображать полу&волну в свёрнутом виде

en: &Pinned Recording/Playback head
ru: &Прикреплённый маркер записи/воспроизведения

en: A&uto-scroll if head unpinned
ru: А&втоматическая прокрутка, если маркер не закреплён

en: Pinned &head position
ru: Позиция &закреплённого маркера

en: Default &view mode:
ru: &Вид по умолчанию:

en: Display &samples:
ru: Отображать &сэмплы:

en: Default audio track &name:
ru: Имя &дорожки по умолчанию:

note: i18n-hint: The default name for an audio track.
en: Audio Track
ru: Аудиодорожка

en: Zoom Toggle
ru: Переключить масштаб

en: Preset 1:
ru: Предустановка 1:

en: Preset 2:
ru: Предустановка 2:

en: Warnings
ru: Предупреждения

en: Preferences for Warnings
ru: Параметры предупреждений

en: Show Warnings/Prompts for
ru: Показывать предупреждения и запросы при

en: Saving &projects
ru: &Сохранении проектов

en: Saving &empty project
ru: Сохранении &пустых проектов

en: &Low disk space at launch or new project
ru: &Отсутствии места на диске при запуске или создании проекта

en: Mixing down to &mono during export
ru: Сведении в &моно при экспорте

en: Mixing down to &stereo during export
ru: Сведении &в стерео при экспорте

en: Mixing down on export (&Custom FFmpeg or external program)
ru: Сведении при экспорте (через &FFmpeg или внешнюю программу)

en: &Importing uncompressed audio files
ru: &Импорте несжатых аудиофайлов

note: i18n-hint: A waveform is a visual representation of vibration
en: Waveforms
ru: Формы сигнала

en: Preferences for Waveforms
ru: Параметры формы сигнала

en: Waveform dB &range
ru: Диапазон &формы сигнала в дБ

en: Playing
ru: Воспроизводится

en: Stopped
ru: Остановлено

en: Paused
ru: Приостановлено

en: Pause
ru: Пауза

en: Skip to Start
ru: Перейти к началу

en: Skip to End
ru: Перейти к концу

en: Loop Play
ru: Цикличное восп&роизведение

en: Record New Track
ru: Записать новую дорожку

en: Append Record
ru: Дописать в конец

en: Select to End
ru: Выделить до конца

en: Select to Start
ru: Выделить до начала

note: i18n-hint: (noun) It's the device used for playback.
en: Playback Device
ru: Устройство воспроизведения

note: i18n-hint: (noun) It's the device used for recording.
en: Recording Device
ru: Устройство записи

en: Audio Host
ru: Метод вывода звука

en: Recording Channels
ru: Каналы записи

en: 1 (Mono) Recording Channel
ru: 1 канал записи (моно)

en: 2 (Stereo) Recording Channels
ru: 2 канала записи (стерео)

en: Select Recording Device
ru: Выберите устройство записи

en: Select Playback Device
ru: Выберите устройство воспроизведения

en: Select Audio Host
ru: Выберите метод вывода звука

en: Select Recording Channels
ru: Выберите каналы записи

en: Device information is not available.
ru: Информация об устройстве недоступна.

en: Cut selection
ru: Вырезать выделение

en: Copy selection
ru: Копировать выделение

en: Trim audio outside selection
ru: Удалить звук за пределами выделенного

en: Silence audio selection
ru: Заполнить выделение тишиной

en: Sync-Lock Tracks
ru: Синхронизировать дорожки

en: Zoom In
ru: Увеличить

en: Zoom Out
ru: Уменьшить

en: Fit selection to width
ru: Вписать выделение по ширине

en: Fit project to width
ru: Вписать проект по ширине

en: Open Effects Rack
ru: Открыть панель эффектов

en: Combined Meter
ru: Комбинированный индикатор

en: Recording Meter
ru: Индикатор записи

en: Playback Meter
ru: Индикатор воспроизведения

note: i18n-hint: (noun) The meter that shows the loudness of the audio being recorded. This is the name used in screen reader software, where having 'Meter' first apparently is helpful to partially sighted people.
en: Meter-Record
ru: Индикатор — запись

note: i18n-hint: (noun) The meter that shows the loudness of the audio playing. This is the name used in screen reader software, where having 'Meter' first apparently is helpful to partially sighted people.
en: Meter-Play
ru: Индикатитор — воспроизведение

en: Playback Level
ru: Уровень воспроизведения

en: Recording Level
ru: Уровень записи

en: Recording Volume
ru: Громкость записи

en: Playback Volume
ru: Громкость воспроизведения

en: Recording Volume: %.2f
ru: Уровень записи: %.2f

en: Recording Volume (Unavailable; use system mixer.)
ru: Уровень записи (недоступно; используйте системный микшер)

en: Playback Volume: %s (emulated)
ru: Громкость воспроизведения: %s (эмуляция)

en: Playback Volume: %s
ru: Громкость воспроизведения: %s

en: Playback Volume (Unavailable; use system mixer.)
ru: Громкость воспроизведения (недоступно; используйте системный микшер)

en: Seek
ru: Поиск

en: Scrub Ruler
ru: Линейка скраббинга

en: Scrubbing
ru: Скраббинг

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips
en: Stop Scrubbing
ru: Остановить скраббинг

en: Start Scrubbing
ru: Начать скраббинг

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips
en: Stop Seeking
ru: Остановить поиск

en: Start Seeking
ru: Начать поиск

en: Hide Scrub Ruler
ru: Скрыть линейку скраббинга

en: Show Scrub Ruler
ru: Показать линейку скраббинга

en: Project Rate (Hz)
ru: Частота проекта (Гц)

en: Snap-To
ru: Привязать

en: Audio Position
ru: Позиция аудио

en: Start and End of Selection
ru: Начало и конец выделения

en: Start and Length of Selection
ru: Начало и длительность выделения

en: Length and End of Selection
ru: Длительность и конец выделения

en: Length and Center of Selection
ru: Длительность и середина выделения

en: Show
ru: Показать

en: Snap To
ru: Привязать

en: Length
ru: Длительность

en: Center
ru: Центр

en: Snap Clicks/Selections to %s
ru: Привязать клики/выделенные области к %s

note: i18n-hint: %s is replaced e.g by 'Length', to indicate that it will be calculated from other parameters.
en: %s - driven
ru: Определяется параметром: %s

note: i18n-hint: %s1 is replaced e.g by 'Length', %s2 e.g by 'Center'.
en: Selection %s. %s won't change.
ru: %s выделенной области. %s не изменится.

en: Center frequency and Width
ru: Центральная частота и ширина

en: Low and High Frequencies
ru: НЧ и ВЧ

en: Center Frequency
ru: Центральная частота

en: Bandwidth
ru: Пропускная способность

note: i18n-hint: %s will be replaced by the name of the kind of toolbar.
en: Audacity %s Toolbar
ru: Панель %s Audacity

en: Click and drag to resize toolbar
ru: Щёлкните и перетащите, чтобы изменить размер панели

en: ToolDock
ru: Док инструментов

en: Selection Tool
ru: Инструмент выделения

en: Envelope Tool
ru: Инструмент огибающей

en: Time Shift Tool
ru: Инструмент сдвига по времени

en: Zoom Tool
ru: Инструмент масштаба

en: Draw Tool
ru: Инструмент рисования

en: Multi Tool
ru: Универсальный инструмент

en: Slide Tool
ru: Инструмент перемещения

en: Play at selected speed
ru: Воспроизвести с выбранной скоростью

en: Playback Speed
ru: Скорость воспроизведения

en: Looped-Play-at-Speed
ru: Цикличное воспроизведение на скорости

en: Drag one or more label boundaries.
ru: Перетащите одну или несколько границ меток.

en: Drag label boundary.
ru: Перетащите границу метки.

en: Modified Label
ru: Изменённая метка

en: Label Edit
ru: Правка метки

en: Click to edit label text
ru: Щёлкните, чтобы изменить текст метки

en: &Font...
ru: &Шрифт...

note: i18n-hint: (noun) This is the font for the label track.
en: Label Track Font
ru: Шрифт дорожки меток

note: i18n-hint: (noun) The name of the typeface
en: Face name
ru: Шрифт

note: i18n-hint: (noun) The size of the typeface
en: Face size
ru: Кегль

en: &Delete Label
ru: &Удалить метку

en: Deleted Label
ru: Удалена метка

en: Edited labels
ru: Изменены метки

en: New label
ru: Новая метка

en: Up &Octave
ru: Октавой &выше

en: Down Octa&ve
ru: Октавой &ниже

en: Click to vertically zoom in. Shift-click to zoom out. Drag to specify a zoom region.
ru: Щёлкните для увеличения по вертикали. Щёлкните, удерживая Shift, для отдаления. Используйте перетаскивание, чтобы указать область масштабирования.

en: Right-click for menu.
ru: Щёлкните правой кнопкой, чтобы увидеть меню.

en: Zoom Reset	Shift-Right-Click
ru: Сбросить масштаб	Shift-щелчок правой кнопкой мыши

en: Zoom In	Left-Click/Left-Drag
ru: Увеличить масштаб	Щелчок левой кнопкой мыши/перетащить влево

en: Zoom Out	Shift-Left-Click
ru: Уменьшить	Shift-щелчок левой кнопкой мыши

en: Click and drag to stretch selected region.
ru: Щёлкните и перетащите для растяжения выделенной области.

note: i18n-hint: (noun) The track that is used for MIDI notes which can be dragged to change their duration.
en: Stretch Note Track
ru: Растянуть дорожку нот

note: i18n-hint: In the history list, indicates a MIDI note has been dragged to change its duration (stretch it). Using either past or present tense is fine here.  If unsure, go for whichever is shorter.
en: Stretch
ru: Растянуть

en: Left-Click to expand, Right-Click to remove
ru: Щёлкните левой кнопкой мыши, чтобы расширить, правой — чтобы удалить

en: Left-Click to merge clips
ru: Щёлкните левой кнопкой мыши, чтобы объединить клипы

en: Merged Clips
ru: Объединены клипы

en: Merge
ru: Объединить

en: Expanded Cut Line
ru: Расширена линия выреза

en: Expand
ru: Расширить

en: Removed Cut Line
ru: Удалена линия выреза

en: Click and drag to edit the samples
ru: Щёлкните и перетащите, чтобы изменить сэмплы

en: To use Draw, zoom in further until you can see the individual samples.
ru: Чтобы использовать рисование, приближайте сигнал до тех пор, пока не увидите отдельные сэмплы.

en: Moved Samples
ru: Перемещены сэмплы

en: Sample Edit
ru: Правка сэмпла

en: Zoom Reset
ru: Сбросить масштаб

en: Zoom to Fit	Shift-Right-Click
ru: Вписать в окно	Shift-щелчок правой кнопкой мыши

en: Instrument %i
ru: Инструмент %i

en: Changed '%s' to %s
ru: «%s» изменено на %s

en: WaveColor Change
ru: Изменить цвет волны

en: Format Change
ru: Изменить формат

en: 8000 Hz
ru: 8000 Гц

en: 11025 Hz
ru: 11025 Гц

en: 16000 Hz
ru: 16000 Гц

en: 22050 Hz
ru: 22050 Гц

en: 44100 Hz
ru: 44100 Гц

en: 48000 Hz
ru: 48000 Гц

en: 88200 Hz
ru: 88200 Гц

en: 96000 Hz
ru: 96000 Гц

en: 176400 Hz
ru: 176400 Гц

en: 192000 Hz
ru: 192000 Гц

en: 352800 Hz
ru: 352800 Гц

en: 384000 Hz
ru: 384000 Гц

en: &Other...
ru: &Другое...

en: Changed '%s' to %s Hz
ru: «%s» изменено на %s Гц

en: Rate Change
ru: Изменить частоту

en: Set Rate
ru: Задать рейтинг

en: Wa&veform
ru: &Форма сигнала

en: &Waveform (dB)
ru: &Форма сигнала (дБ)

en: &Spectrogram
ru: &Спектрограмма

en: S&pectrogram Settings...
ru: Параметры с&пектрограммы...

en: Ma&ke Stereo Track
ru: Соз&дать стереодорожку

en: Swap Stereo &Channels
ru: По&менять местами стереоканалы

en: Spl&it Stereo Track
ru: Раздел&ить стереодорожку

en: Split Stereo to Mo&no
ru: Разделить стереодорожку в мo&но

en: &Wave Color
ru: &Цвет волны

en: &Format
ru: &Формат

en: Rat&e
ru: &Частота дискретизации

en: To change Spectrogram Settings, stop any
    playing or recording first.
ru: Чтобы изменить параметры спектрограммы,
    остановите воспроизведение или запись.

en: Stop the Audio First
ru: Сначала остановите воспроизведение

en: Mono
ru: Моно

en: Left Channel
ru: Левый канал

en: Right Channel
ru: Правый канал

en: Channel
ru: Канал

en: Made '%s' a stereo track
ru: Дорожка «%s» сделана стереофонической

en: Make Stereo
ru: Сделать стереофонической

en: Swapped Channels in '%s'
ru: Каналы поменяны местами в «%s»

en: Swap Channels
ru: Поменять местами каналы

en: Split stereo track '%s'
ru: Разделить стереодорожку «%s»

en: Split Stereo to Mono '%s'
ru: Разделить стереодорожку в мoно «%s»

en: Split to Mono
ru: Разделить на моно

en: Stereo, %dHz
ru: Стерео, %d Гц

en: Mono, %dHz
ru: Моно, %d Гц

en: Left, %dHz
ru: Левый, %d Гц

en: Right, %dHz
ru: Правый, %d Гц

en: Zoom x1/2
ru: Масштаб х1/2

en: Zoom x2
ru: Масштаб х2

en: Half Wave
ru: Полуволна

en: Change lower speed limit (%) to:
ru: Изменить нижний предел скорости (%) до:

en: Lower speed limit
ru: Предел понижения скорости

en: Change upper speed limit (%) to:
ru: Изменить верхний предел скорости (%) до:

en: Upper speed limit
ru: Предел повышения скорости

en: Set range to '%ld' - '%ld'
ru: Задать диапазон «%ld»−«%ld»

note: i18n-hint: (verb)
en: Set Range
ru: Задать диапазон

en: Set time track display to linear
ru: Сделать масштаб отображения дорожки времени линейным

en: Set Display
ru: Задать отображение

en: Set time track display to logarithmic
ru: Сделать масштаб отображения дорожки времени логарифмическим

en: Set time track interpolation to linear
ru: Установить линейную интерполяцию дорожки времени

en: Set Interpolation
ru: Задать интерполяцию

en: Set time track interpolation to logarithmic
ru: Установить логарифмическую интерполяцию дорожки времени

en: &Linear scale
ru: &Линейная шкала

en: L&ogarithmic scale
ru: Л&огарифмическая шкала

en: &Range...
ru: &Диапазон...

en: Logarithmic &Interpolation
ru: Логарифмическая &интерполяция

en: &Name...
ru: &Имя...

en: Move Track &Up
ru: Переместить дорожку &вверх

en: Move Track &Down
ru: Переместить дорожку вн&из

en: Move Track to &Top
ru: Переместить дорожку на &первое место

en: Move Track to &Bottom
ru: Переместить дорожку на по&следнее место

en: Set Track Name
ru: Задать имя дорожки

en: Renamed '%s' to '%s'
ru: Имя «%s» изменено на «%s»

en: Name Change
ru: Переименование

en: Click and drag to warp playback time
ru: Щёлкните и перетащите, чтобы изменить время воспроизведения

en: Click and drag to edit the amplitude envelope
ru: Щёлкните и перетащите, чтобы изменить огибающую амплитуды

note: i18n-hint: (verb) Audacity has just adjusted the envelope .
en: Adjusted envelope.
ru: Изменена огибающая.

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips, ...
en: &Scrub
ru: &Скраббинг

en: Seeking
ru: Поиск

en: Scrub &Ruler
ru: &Линейка скраббинга

en: Playing at Speed
ru: Воспроизведение на скорости

en: Move mouse pointer to Seek
ru: Переместите указатель мыши, чтобы выполнить поиск

en: Move mouse pointer to Scrub
ru: Переместите указатель мыши, чтобы выполнить скраббинг

en: Scru&bbing
ru: Скра&ббинг

en: Click and drag to move left selection boundary.
ru: Щёлкните и перетащите для перемещения левой границы выделения.

en: Click and drag to move right selection boundary.
ru: Щёлкните и перетащите для перемещения правой границы выделения.

en: Click and drag to move bottom selection frequency.
ru: Щёлкните и перетащите для перемещения нижней частоты выделения.

en: Click and drag to move top selection frequency.
ru: Щёлкните и перетащите для перемещения верхней частоты выделения.

en: Click and drag to move center selection frequency to a spectral peak.
ru: Щёлкните и перетащите для установки центральной частоты выделения на спектральный пик.

en: Click and drag to move center selection frequency.
ru: Щёлкните и перетащите для перемещения центральной частоты выделения.

en: Click and drag to adjust frequency bandwidth.
ru: Щёлкните и перетащите для регулировки полосы частот.

note: i18n-hint: These are the names of a menu and a command in that menu
en: Edit, Preferences...
ru: Правка, Параметры...

en: Multi-Tool Mode: %s for Mouse and Keyboard Preferences.
ru: Режим универсального инструмента: нажмите %s, чтобы открыть параметры мыши и клавиатуры.

en: Click and drag to set frequency bandwidth.
ru: Щёлкните и перетащите для установки полосы частот.

en: Click and drag to select audio
ru: Щёлкните и перетащите, чтобы выделить область

note: i18n-hint: "Snapping" means automatic alignment of selection edges to any nearby label or clip boundaries
en: (snapping)
ru: (привязка)

en: Click and drag to move a track in time
ru: Щёлкните и перетащите для перемещения дорожки во времени

en: Moved clips to another track
ru: Клипы перемещены в другую дорожку

en: Time shifted tracks/clips right %.02f seconds
ru: Дорожки/клипы сдвинуты вправо на %.02f сек.

en: Time shifted tracks/clips left %.02f seconds
ru: Дорожки/клипы сдвинуты влево на %.02f сек.

en: Collapse
ru: Свернуть

en: Command+Click to Unselect
ru: Command+щелчок, чтобы снять выделение

en: Select track
ru: Выбрать дорожку

en: Ctrl+Click to Unselect
ru: Ctrl+щелчок, чтобы снять выделение

en: Open menu...
ru: Открыть меню...

note: i18n-hint: Command names a modifier key on Macintosh keyboards
en: Command-Click
ru: Command+щелчок

note: i18n-hint: Ctrl names a modifier key on Windows or Linux keyboards
en: Ctrl-Click
ru: Ctrl+щелчок

en: %s to select or deselect track. Drag up or down to change track order.
ru: Нажмите %s, чтобы выбрать или отменить выбор дорожки. Перетащите вверх/вниз, чтобы изменить порядок дорожек.

en: %s to select or deselect track.
ru: Нажмите %s, чтобы выбрать или отменить выбор дорожки.

note: i18n-hint: will substitute name of track for %s
en: Moved '%s' up
ru: Дорожка «%s» перемещена вверх

en: Moved '%s' down
ru: Дорожка «%s» перемещена вниз

en: Move Track
ru: Переместить дорожку

en: Click to Zoom In, Shift-Click to Zoom Out
ru: Щелчок для увеличения, Shift+щелчок для уменьшения

en: Drag to Zoom Into Region, Right-Click to Zoom Out
ru: Перетащите для увеличения в области, щёлкните правой кнопкой мыши для уменьшения

en: Left=Zoom In, Right=Zoom Out, Middle=Normal
ru: Левая=Приблизить, Правая=Отдалить, Средняя=Обычный вид

en:  (disabled)
ru:  (отключено)

en: Press
ru: Нажмите

en: Button
ru: Кнопка

note: i18n-hint: One-letter abbreviation for Left, in the Pan slider i18n-hint: One-letter abbreviation for Left, in VU Meter
en: L
ru: Л

note: i18n-hint: One-letter abbreviation for Right, in the Pan slider i18n-hint: One-letter abbreviation for Right, in VU Meter
en: R
ru: П

note: i18n-hint: Stereo pan setting
en: %.0f%% Left
ru: %.0f%% левый

note: i18n-hint: Stereo pan setting
en: %.0f%% Right
ru: %.0f%% правый

en: &Clear
ru: О&чистить

note: i18n-hint: A 'Grabber' is a region you can click and drag on It's used to drag a track around (when in multi-tool mode) rather than requiring that you use the drag tool.  It's shown as a series of horizontal bumps
en: Grabber
ru: Захват

en: Empty
ru: Пусто

en: Forwards
ru: Вперёд

en: Backwards
ru: Назад

en: Help on the Internet
ru: Справка в Интернете

en: Menu
ru: Меню

en: Click to Start Monitoring
ru: Щёлкните, чтобы включить мониторинг

en: Click for Monitoring
ru: Щёлкните, чтобы включить мониторинг

en: Click to Start
ru: Щёлкните, чтобы начать

en: Click
ru: Щелчок

en: Stop Monitoring
ru: Остановить мониторинг

en: Start Monitoring
ru: Начать мониторинг

en: Recording Meter Options
ru: Параметры индикатора записи

en: Playback Meter Options
ru: Параметры индикатора воспроизведения

en: Refresh Rate
ru: Частота обновления

en: Higher refresh rates make the meter show more frequent
    changes. A rate of 30 per second or less should prevent
    the meter affecting audio quality on slower machines.
ru: Более высокие частоты повышают частоту обновления индикатора.
    Обновление с частотой 30 раз в секунду и менее должна предотвратить
    ухудшение качества звука на слабых машинах.

en: Meter refresh rate per second [1-100]:
ru: Частота обновления индикатора в секундах [1-100]:

en: Meter refresh rate per second [1-100]
ru: Частота обновления индикатора в секундах [1-100]

en: Meter Style
ru: Стиль индикатора

en: Gradient
ru: Градиент

en: RMS
ru: Среднее отклонение

en: Meter Type
ru: Тип индикатора

en: Orientation
ru: Ориентация

en: Automatic
ru: Автоматически

en: Horizontal
ru: Горизонтально

en: Vertical
ru: Вертикально

en:  Monitoring
ru:  Мониторинг

en:  Active
ru:  Активен

en:  Peak %2.f dB
ru:  Пик %2.f дБ

en:  Peak %.2f
ru:  Пик %.2f

en:  Clipped
ru:  Обрезано

en: Show Log for Details
ru: Просмотреть журнал

en: Please select an action
ru: Выберите действие

note: i18n-hint: Format string for displaying time in seconds. Change the comma * in the middle to the 1000s separator for your locale, and the 'seconds' * on the end to the word for seconds. Don't change the numbers.
en: 01000,01000 seconds
ru: 01000 01000 секунд

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, minutes * and seconds
en: hh:mm:ss
ru: чч:мм:сс

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes and * seconds. Change the 'h' to the abbreviation for hours, 'm' to the * abbreviation for minutes and 's' to the abbreviation for seconds. Don't * change the numbers unless there aren't 60 seconds in a minute in your * locale
en: 0100 h 060 m 060 s
ru: 0100 ч 060 м 060 с

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in days, hours, * minutes and seconds
en: dd:hh:mm:ss
ru: дд:чч:мм:сс

note: i18n-hint: Format string for displaying time in days, hours, minutes and * seconds. Change the 'days' to the word for days, 'h' to the abbreviation * for hours, 'm' to the abbreviation for minutes and 's' to the * abbreviation for seconds. Don't change the numbers unless there aren't * 24 hours in a
en: 0100 days 024 h 060 m 060 s
ru: 0100 дней 024 ч 060 м 060 с

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, * minutes, seconds and hundredths of a second (1/100 second)
en: hh:mm:ss + hundredths
ru: чч:мм:сс + сотые

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and hundredths of a second. Change the 'h' to the abbreviation for hours, * 'm' to the abbreviation for minutes and 's' to the abbreviation for seconds * (the hundredths are shown as decimal seconds) . Don't change the numbers
en: 0100 h 060 m 060.0100 s
ru: 0100 ч 060 м 060.0100 с

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, * minutes, seconds and milliseconds (1/1000 second)
en: hh:mm:ss + milliseconds
ru: чч:мм:сс + мс

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and milliseconds. Change the 'h' to the abbreviation for hours, 'm' to the * abbreviation for minutes and 's' to the abbreviation for seconds (the * milliseconds are shown as decimal seconds) . Don't change the numbers * unles
en: 0100 h 060 m 060.01000 s
ru: 0100 ч 060 м 060.01000 с

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, * minutes, seconds and samples (at the current project sample rate)
en: hh:mm:ss + samples
ru: чч:мм:сс + сэмплы

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and samples. Change the 'h' to the abbreviation for hours, 'm' to the * abbreviation for minutes, 's' to the abbreviation for seconds and * translate samples . Don't change the numbers * unless there aren't 60 seconds in a min
en: 0100 h 060 m 060 s+.# samples
ru: 0100 ч 060 м 060 с+.# сэмплов

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in samples (at the * current project sample rate).  For example the number of a sample at 1 * second into a recording at 44.1KHz would be 44,100.
en: samples
ru: сэмплы

note: i18n-hint: Format string for displaying time in samples (lots of samples). * Change the ',' to the 1000s separator for your locale, and translate * samples. If 1000s aren't a base multiple for your number system, then you * can change the numbers to an appropriate one, and put a 0 on the front
en: 01000,01000,01000 samples|#
ru: 01000,01000,01000 сэмплов|#

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, minutes, * seconds and frames at 24 frames per second (commonly used for films)
en: hh:mm:ss + film frames (24 fps)
ru: чч:мм:сс + кинокадры (24 кадра/сек.)

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and frames at 24 frames per second. Change the 'h' to the abbreviation * for hours, 'm' to the abbreviation for minutes, 's' to the abbreviation * for seconds and translate 'frames' . Don't change the numbers * unless there ar
en: 0100 h 060 m 060 s+.24 frames
ru: 0100 ч 060 м 060 с+.24 кадра

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in frames (lots of * frames) at 24 frames per second (commonly used for films)
en: film frames (24 fps)
ru: кинокадры (24 кадра/сек.)

note: i18n-hint: Format string for displaying time in frames at 24 frames per * second. Change the comma * in the middle to the 1000s separator for your locale, * translate 'frames' and leave the rest alone
en: 01000,01000 frames|24
ru: 01000 01000 кадров|24

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, minutes, * seconds and frames at NTSC TV drop-frame rate (used for American / * Japanese TV, and very odd)
en: hh:mm:ss + NTSC drop frames
ru: чч:мм:сс + NTSC выпадание кадров

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and frames with NTSC drop frames. Change the 'h' to the abbreviation * for hours, 'm' to the abbreviation for minutes, 's' to the abbreviation * for seconds and translate 'frames'. Leave the |N alone, it's important!
en: 0100 h 060 m 060 s+.30 frames|N
ru: 0100 ч 060 м 060 с+.30 кадров|N

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, minutes, * seconds and frames at NTSC TV non-drop-frame rate (used for American / * Japanese TV, and doesn't quite match wall time
en: hh:mm:ss + NTSC non-drop frames
ru: чч:мм:сс + NTSC невыпадание кадров

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and frames with NTSC drop frames. Change the 'h' to the abbreviation * for hours, 'm' to the abbreviation for minutes, 's' to the abbreviation * for seconds and translate 'frames'. Leave the | .999000999 alone, * the whole thi
en: 0100 h 060 m 060 s+.030 frames| .999000999
ru: 0100 ч 060 м 060 с+.030 кадров| .999000999

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in frames at NTSC * TV frame rate (used for American / Japanese TV
en: NTSC frames
ru: кадры NTSC

note: i18n-hint: Format string for displaying time in frames with NTSC frames. * Change the comma * in the middle to the 1000s separator for your locale, * translate 'frames' and leave the rest alone. That really is the frame * rate!
en: 01000,01000 frames|29.97002997
ru: 01000 01000 кадры|29.97002997

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, minutes, * seconds and frames at PAL TV frame rate (used for European TV)
en: hh:mm:ss + PAL frames (25 fps)
ru: чч:мм:сс + кадры PAL (24 кадра/сек.)

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and frames with PAL TV frames. Change the 'h' to the abbreviation * for hours, 'm' to the abbreviation for minutes, 's' to the abbreviation * for seconds and translate 'frames'. Nice simple time code!
en: 0100 h 060 m 060 s+.25 frames
ru: 0100 ч 060 м 060 с+.25 кадров

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in frames at PAL * TV frame rate (used for European TV)
en: PAL frames (25 fps)
ru: кадры PAL (25 кадров/сек.)

note: i18n-hint: Format string for displaying time in frames with NTSC frames. * Change the comma * in the middle to the 1000s separator for your locale, * translate 'frames' and leave the rest alone.
en: 01000,01000 frames|25
ru: 01000 01000 кадры|25

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, minutes, * seconds and frames at CD Audio frame rate (75 frames per second)
en: hh:mm:ss + CDDA frames (75 fps)
ru: чч:мм:сс + кадры CDDA (75 кадров/сек.)

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and frames with CD Audio frames. Change the 'h' to the abbreviation * for hours, 'm' to the abbreviation for minutes, 's' to the abbreviation * for seconds and translate 'frames'.
en: 0100 h 060 m 060 s+.75 frames
ru: 0100 ч 060 м 060 с+.75 кадров

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in frames at CD * Audio frame rate (75 frames per second)
en: CDDA frames (75 fps)
ru: кадры CDDA (75 кадров/сек.)

note: i18n-hint: Format string for displaying time in frames with CD Audio * frames. Change the comma * in the middle to the 1000s separator for your locale, * translate 'frames' and leave the rest alone
en: 01000,01000 frames|75
ru: 01000 01000 кадры|75

note: i18n-hint: Format string for displaying frequency in hertz. Change * the decimal point for your locale. Don't change the numbers.
en: 0100000.0100 Hz
ru: 0100000,0100 Гц

en: kHz
ru: кГц

note: i18n-hint: Format string for displaying frequency in kilohertz. Change * the decimal point for your locale. Don't change the numbers.
en: 01000.01000 kHz|0.001
ru: 01000.01000 кГц|0.001

note: i18n-hint: Name of display format that shows log of frequency * in octaves
en: octaves
ru: октавы

note: i18n-hint: Format string for displaying log of frequency in octaves. * Change the decimal points for your locale. Don't change the numbers. Scale factor is 1 / ln (2)
en: 100.01000 octaves|1.442695041
ru: 100,01000 октав|1,442695041

note: i18n-hint: Name of display format that shows log of frequency * in semitones and cents
en: semitones + cents
ru: полутона + центы

note: i18n-hint: Format string for displaying log of frequency in semitones * and cents. * Change the decimal points for your locale. Don't change the numbers. Scale factor is 12 / ln (2)
en: 1000 semitones .0100 cents|17.312340491
ru: 1000 полутонов ,0100 центов|17,312340491

note: i18n-hint: Name of display format that shows log of frequency * in decades
en: decades
ru: декады

note: i18n-hint: Format string for displaying log of frequency in decades. * Change the decimal points for your locale. Don't change the numbers. Scale factor is 1 / ln (10)
en: 10.01000 decades|0.434294482
ru: 10,01000 декад|0,434294482

en: (Use context menu to change format.)
ru: (Для изменения формата используйте контекстное меню.)

en: centiseconds
ru: сотые доли секунды

en: hundredths of
ru: сотые

en: thousandths of
ru: тысячные

en: Elapsed Time:
ru: Затрачено времени:

en: Remaining Time:
ru: Осталось:

en: Cancel
ru: Отмена

en: Are you sure you wish to cancel?
ru: Вы действительно хотите отменить?

en: Confirm Cancel
ru: Подтверждение отмены

en: Are you sure you wish to stop?
ru: Вы действительно хотите остановить?

en: Confirm Stop
ru: Подтверждение остановки

en: Are you sure you wish to close?
ru: Вы действительно хотите закрыть?

en: Confirm Close
ru: Подтверждение закрытия

en: Don't show this warning again
ru: Больше это не показывать

en: Infinity
ru: Бесконечность

en: -Infinity
ru: -Бесконечность

en: Validation error
ru: Ошибка проверки

en: Empty value
ru: Пустое значение

en: Malformed number
ru: Неправильно сформированное число

en: Not in range %d to %d
ru: Не в диапазоне от %d до %d

en: Value overflow
ru: Переполнение значения

en: Too many decimal digits
ru: Слишком много десятичных цифр

en: Value not in range: %s to %s
ru: Значение не в диапазоне %s−%s

en: Value must not be less than %s
ru: Значение не должно быть меньше %s

en: Value must not be greather than %s
ru: Значение не должно быть больше %s

en: Dialog
ru: Диалог

en: Select a directory
ru: Выбрать каталог

en: Directory Dialog
ru: Диалог каталога

en: File Dialog
ru: Диалог файла

en: Error: %hs at line %lu
ru: Ошибка: %hs в строке %lu

en: Could not load file: "%s"
ru: Не удалось загрузить файл: «%s»

en: Silence Finder
ru: Средство поиска тишины

en: Finding silence...
ru: Поиск тишины...

en: Released under terms of the GNU General Public License version 2
ru: Опубликовано на условиях GNU General Public License версии 2

en: Treat audio below this level as silence [ -dB]
ru: Считать звук ниже этого уровня тишиной [- дБ]

en: Minimum duration of silence [seconds]
ru: Минимальная длительность тишины (секунды)

en: Label placement [seconds before silence ends]
ru: Размещение метки [секунды до окончания тишины]

en: No silences found. Try reducing the silence~%level and minimum silence duration.
ru: Тишина не найдена. Попробуйте уменьшить уровень тишины и её минимальную продолжительность.

en: Sound Finder
ru: Средство поиска звука

en: Finding sound...
ru: Поиск звука...

en: Minimum duration of silence between sounds [seconds]
ru: Минимальная длительность тишины между звуками [секунды]

en: Label starting point [seconds before sound starts]
ru: Точка начала метки [секунд до начала звука]

en: Label ending point [seconds after sound ends]
ru: Точка конца метки [секунд после окончания звука]

en: Add a label at the end of the track? [No=0, Yes=1]
ru: Добавить метку в конце дорожки? [Нет=0, Да=1]

en: No sounds found. Try reducing the silence~%level and minimum silence duration.
ru: Звуки не найдены. Попробуйте уменьшить уровень тишины и её минимальную продолжительность.

en: [End]
ru: [Конец]

en: Spectral edit multi tool
ru: Универсальный инструмент для изменения спектра

en: Filtering...
ru: Фильтрация...

en: ~aPlease select frequencies.
ru: ~aВыберите частоты.

en: ~aBandwidth is zero (the upper and lower~%~
                           frequencies are both ~a Hz).~%~
                           Please select a frequency range.
ru: ~aПолоса пропускания равна нулю (и верхняя и нижняя~%~
                           частоты равны ~a Гц).~%~
                           Выберите диапазон частот.

en: ~aNotch filter parameters cannot be applied.~%~
                          Try increasing the low frequency bound~%~
                          or reduce the filter 'Width'.
ru: ~aПараметры режекторного фильтра применить нельзя.~%~
                          Попробуйте увеличить предел низких частот~%~
                          или уменьшите ширину фильтра.

en: Error.~%
ru: Ошибка.~%

en: Spectral edit parametric EQ
ru: Правка спектра параметрическим эквалайзером

en: Gain (dB)
ru: Усиление (дБ)

en: ~aLow frequency is undefined.
ru: ~aНижняя частота не определена.

en: ~aHigh frequency is undefined.
ru: ~aВерхняя частота не определена.

en: ~aCenter frequency must be above 0 Hz.
ru: ~aЦентральная частота должна быть больше 0 Гц.

en: ~aFrequency selection is too high for track sample rate.~%~
                            For the current track, the high frequency setting cannot~%~
                            be greater than ~a Hz
ru: ~aВыбор частоты слишком высок для частоты дискретизации дорожки.~%~
                            Для текущей дорожки верхняя частота не должна~%~
                            быть больше ~a Гц

en: ~aBandwidth is zero (the upper and lower~%~
                             frequencies are both ~a Hz).~%~
                             Please select a frequency range.
ru: ~aПолоса пропускания равна нулю (и верхняя и нижняя~%~
                             частоты равны ~a Гц).~%~
                             Выберите диапазон частот.

en: Spectral edit shelves
ru: Правка спектра полочными фильтрами

en: Studio Fade Out
ru: Студийное затихание

en: Applying Fade...
ru: Применение изменения громкости...

en: Selection too short.~%It must be more than 2 samples.
ru: Выделение слишком короткое.~%Оно должно быть длиннее 2-х сэмплов.

en: Adjustable Fade
ru: Регулируемое изменение громкости

en: Fade Type
ru: Тип изменения громкости

en: Fade Up
ru: Нарастание

en: Fade Down
ru: Затухание

en: S-Curve Up
ru: Сигмоидальный подъём

en: S-Curve Down
ru: Сигмоидальный спад

en: Mid-fade Adjust (%)
ru: Регулировка средней фазы изменения громкости (%)

en: Start/End as
ru: Уровень в начале/конце:

en: % of Original
ru: % от оригинала

en: dB Gain
ru: Усиление дБ

en: Start (or end)
ru: Начало (или конец)

en: End (or start)
ru: Конец (или начало)

en: Handy Presets (override controls)
ru: Предустановки (замена управления)

en: None Selected
ru: Не выбрано

en: Linear In
ru: Линейное нарастание

en: Linear Out
ru: Линейное затухание

en: Exponential In
ru: Экспоненциальное нарастание

en: Exponential Out
ru: Экспоненциальное затухание

en: Logarithmic In
ru: Логарифмическое нарастание

en: Logarithmic Out
ru: Логарифмическое затухание

en: Rounded In
ru: Округлённое нарастание

en: Rounded Out
ru: Округлённое затухание

en: Cosine In
ru: Косинусоидальное нарастание

en: Cosine Out
ru: Косинусоидальное затухание

en: S-Curve In
ru: Сигмоидальное нарастание

en: S-Curve Out
ru: Сигмоидальное затухание

en: Error~%~%
ru: Ошибка~%~%

en: ~aPercentage values cannot be negative.
ru: ~aПроцентные значения не могут быть отрицательными.

en: ~aPercentage values cannot be more than 1000 %.
ru: ~aПроцентные значения не могут превышать 1000 %.

en: ~adB values cannot be more than +100 dB.~%~%~
                                     Hint: 6 dB doubles the amplitude~%~
                                     	-6 dB halves the amplitude.
ru: ~aЗначения в дБ не могут быть более +100 дБ.~%~%~
                                     Прим.: 6 дБ - двойная амплитуда~%~
                                     	-6 дБ - половина амплитуды.

en: Beat Finder
ru: Средство поиска долей

en: Finding beats...
ru: Поиск долей…

en: Threshold Percentage
ru: Пороговый процент

en: Clip Fix
ru: Исправление клипов

en: Reconstructing clips...
ru: Восстановление клипов…

en: Benjamin Schwartz and Steve Daulton
ru: Benjamin Schwartz и Steve Daulton

en: Licensing confirmed under terms of the GNU General Public License version 2
ru: Лицензирование подтверждено условиями GNU General Public License версии 2

en: Threshold of Clipping (%)
ru: Порог клиппинга (%)

en: Reduce amplitude to allow for restored peaks (dB)
ru: Уменьшить амплитуду для восстановления пиков (дБ)

en: Crossfade Clips
ru: Плавный переход между клипами

en: Crossfading...
ru: Плавный переход…

en: Error.~%Invalid selection.~%More than 2 audio clips selected.
ru: Ошибка.~%Неверное выделение.~%Выбрано больше 2 аудиоклипов.

en: Error.~%Invalid selection.~%Empty space at start/ end of the selection.
ru: Ошибка.~%Неверный выбор.~%Пустое место в начале/конце выделения.

en: Error.~%Crossfade Clips may only be applied to one track.
ru: Ошибка.~%Функцию «Плавный переход между клипами» можно применить только к одной дорожке.

en: Crossfade Tracks
ru: Плавный переход между дорожками

en: Fade type
ru: Тип изменения громкости

en: Constant Gain
ru: Постоянное усиление

en: Constant Power 1
ru: Постоянная мощность 1

en: Constant Power 2
ru: Постоянная мощность 2

en: Custom Curve
ru: Пользовательская кривая

en: Custom curve
ru: Пользовательская кривая

en: Fade direction
ru: Направление изменения громкости

en: Alternating Out / In
ru: Чередование выход/вход

en: Alternating In / Out
ru: Чередование вход/выход

en: Error.~%Select 2 (or more) tracks to crossfade.
ru: Ошибка.~%Выберите 2 (или более) дорожки для плавного перехода.

en: Delay
ru: Задержка

en: Applying Delay Effect...
ru: Применение эффекта задержки...

en: Delay type
ru: Тип задержки

en: Regular
ru: Обычный

en: Bouncing Ball
ru: Прыгающий мяч

en: Reverse Bouncing Ball
ru: Реверс прыгающего мяча

en: Delay level per echo (dB)
ru: Уровень задержки на эхо-сигнал (дБ)

en: Delay time (seconds)
ru: Время задержки (сек.)

en: Pitch change effect
ru: Эффект изменения высоты тона

en: Pitch/Tempo
ru: Высота тона/Темп

en: Low-quality Pitch Shift
ru: Изменение высоты тона (низкое качество)

en: Pitch change per echo (semitones)
ru: Изменение тона на каждое эхо (полутоны)

en: Number of echoes
ru: Количество эхо

en: Allow duration to change
ru: Разрешить изменение длительности

en: Regular Interval Labels
ru: Метки с постоянным интервалом

en: Adding equally-spaced labels to the label track...
ru: Добавление меток с равными интервалами в дорожку меток...

note: i18n-hint: Refers to the controls 'Number of labels' and 'Label interval'.
en: Create labels based on
ru: Создать метки на основе

en: Number & Interval
ru: Количество и интервал

en: Number of Labels
ru: Количество меток

en: Label Interval
ru: Интервал меток

en: Number of labels
ru: Количество меток

en: Label interval (seconds)
ru: Интервал меток (секунд)

en: Length of label region (seconds)
ru: Длительность области метки (секунд)

en: Adjust label interval to fit length
ru: Изменить интервал, чтобы вписать метки в длительность

en: Label text
ru: Текст метки

en: Minimum number of digits in label
ru: Минимальное количество цифр в метке

en: None - Text Only
ru: Нет — только текст

en: 1 (Before Label)
ru: 1 (до метки)

en: 2 (Before Label)
ru: 2 (до метки)

en: 3 (Before Label)
ru: 3 (до метки)

en: 1 (After Label)
ru: 1 (после метки)

en: 2 (After Label)
ru: 2 (после метки)

en: 3 (After Label)
ru: 3 (после метки)

en: Begin numbering from
ru: Начало нумерации с

en: Message on completion
ru: Сообщение о завершении

en: Details
ru: Подробно

en: Warnings only
ru: Только предупреждения

en: Warning: Overlapping region labels.~%
ru: Внимание: пересекающиеся метки областей.~%

note: i18n-hint:  Type of label
en: region labels
ru: метки областей

en: point labels
ru: метки точек

note: i18n-hint:  Number of labels produced at specified intervals.
en: ~a~a ~a at intervals of ~a seconds.~%
ru: ~a~a ~a с интервалом ~a секунд.~%

en: ~aRegion length = ~a seconds.
ru: ~aДлительность диапазона = ~a секунд.

en: High-Pass Filter
ru: ФВЧ

en: Performing High-Pass Filter...
ru: Применение ФВЧ...

en: Frequency (Hz)
ru: Частота (Гц)

en: Roll-off (dB per octave)
ru: Затухание (дБ/октаву)

en: 6 dB
ru: 6 дБ

en: 12 dB
ru: 12 дБ

en: 24 dB
ru: 24 дБ

en: 36 dB
ru: 36 дБ

en: 48 dB
ru: 48 дБ

en: Frequency must be at least 0.1 Hz.
ru: Частота должна быть не менее 0,1 Гц.

en: Error:~%~%Frequency (~a Hz) is too high for track sample rate.~%~%~
                       Track sample rate is ~a Hz~%~
                       Frequency must be less than ~a Hz.
ru: Ошибка:~%~%Частота (~a Гц) слишком высока для частоты дискретизации дорожки.~%~%~
                       Частота дискретизации дорожки ~a Гц~%~
                       Частота должна быть менее ~a Гц.

en: Limiter
ru: Ограничитель

en: Limiting...
ru: Ограничение...

en: Type
ru: Тип

en: Soft Limit
ru: Мягкое ограничение

en: Hard Limit
ru: Жёсткое ограничение

note: i18n-hint: clipping of wave peaks and troughs, not division of a track into clips
en: Soft Clip
ru: Мягкая обрезка

en: Hard Clip
ru: Жёсткая обрезка

en: Input Gain (dB)
    mono/Left
ru: Входное усиление (дБ)
    моно/левый

en: Input Gain (dB)
    Right channel
ru: Входное усиление (дБ)
    Правый канал

en: Limit to (dB)
ru: Ограничить до (дБ)

en: Hold (ms)
ru: Удержание (мс)

en: Apply Make-up Gain
ru: Применить компенсацию усиления

en: Low-Pass Filter
ru: ФНЧ

en: Performing Low-Pass Filter...
ru: Применение ФНЧ...

en: Notch Filter
ru: Режекторный фильтр

en: Applying Notch Filter...
ru: Применение режекторного фильтра...

en: Steve Daulton and Bill Wharrie
ru: Steve Daulton и Bill Wharrie

en: Q (higher value reduces width)
ru: Q (больше значение — меньше ширина)

en: Error:~%~%Frequency (~a Hz) is too high for track sample rate.~%~%~
                     Track sample rate is ~a Hz.~%~
                     Frequency must be less than ~a Hz.
ru: Ошибка:~%~%частота (~a Гц) слишком высока для частоты дискретизации дорожки.~%~%~
                     Частота дискретизации дорожки ~a Гц.~%~
                     Частота должна быть менее ~a Гц.

en: Nyquist Plug-in Installer
ru: Установщик подключаемого модуля Nyquist

note: i18n-hint: "Browse..." is text on a button that launches a file browser.
en: Select plug-in file
ru: Выбрать файл

en: Error.~%~s not found or cannot be read.~%
ru: Ошибка.~%~s не найден или его нельзя прочесть.~%

en: Error.~%~s is not a supported plug-in.~%
ru: Ошибка. Подключаемый модуль ~%~s не поддерживается.~%

en: Error.~%~s is not a valid Nyquist plug-in.~%
ru: Ошибка.~%~s не является допустимым подключаемым модулем Nyquist.~%

en: Error.~%~s is already installed.~%
ru: Ошибка.~%~s уже установлен.~%

en: Error.~%~s cannot be written.~%
ru: Ошибка. Невозможно записать ~%~s.~%

en: ~s installed to:~%"~a"~%~%~
                Use the Plug-in Manager to enable the effect.
ru: ~S установлен в:~%"~a"~%~%~
    Чтобы включить эффект, используйте менеджер подключаемых модулей.

en: This plug-in requires Audacity 2.3.1 or later.
ru: Этот подключаемый модель требует Audacity 2.3.1 или более поздней версии.

en: Pluck
ru: Щипок

en: Generating pluck sound...
ru: Создание звука щипка...

en: MIDI values for C notes: 36, 48, 60 [middle C], 72, 84, 96.
ru: Значения MIDI для нот C : 36, 48, 60 [среднее C], 72, 84, 96.

en: Pluck MIDI pitch
ru: Высота тона щипка (MIDI)

en: Fade-out type
ru: Тип затухания

en: Abrupt
ru: Резкий

en: Gradual
ru: Плавный

en: Duration (60s max)
ru: Длительность (макс. 60 сек.)

en: Rhythm Track
ru: Дорожка ритма

en: Generating Rhythm...
ru: Создание ритма...

en: Tempo (bpm)
ru: Темп (долей в минуту)

en: 30 - 300 beats/minute
ru: 30−300 долей в минуту

en: Beats per bar
ru: Долей на такт

en: 1 - 20 beats/measure
ru: 1−20 долей на такт

en: Swing amount
ru: Значение свинга

en: Set 'Number of bars' to zero to enable the 'Rhythm track duration'.
ru: Чтобы включить «Длительность дорожки ритма», установите для параметра «Количество тактов» значение 0.

en: Number of bars
ru: Количество тактов

en: 1 - 1000 bars
ru: 1−1000 тактов

en: Rhythm track duration
ru: Длительность дорожки ритма

en: Used if 'Number of bars' = 0
ru: Используется, если количество тактов = 0

en: Start time offset
ru: Смещение времени начала

en: Silence before first beat
ru: Тишина перед первой долей

en: Beat sound
ru: Звук доли

en: Metronome Tick
ru: Тиканье метронома

en: Ping (short)
ru: Сигнал (короткий)

en: Ping (long)
ru: Сигнал (длинный)

en: Cowbell
ru: Колокольчик

en: Resonant Noise
ru: Резонансный шум

en: Noise Click
ru: Щелчок

en: Drip (short)
ru: Капля (короткая)

en: Drip (long)
ru: Капля (длинная)

en: MIDI pitch of strong beat
ru: Тон MIDI сильной доли

en: 18 - 116
ru: 18−116

en: MIDI pitch of weak beat
ru: Тон MIDI слабой доли

en: Set either 'Number of bars' or
    'Rhythm track duration' to greater than zero.
ru: Установите положительное значение для параметров
    «Количество тактов» или «Длительность дорожки ритма».

en: Risset Drum
ru: Барабан Риссета

en: Generating Risset Drum...
ru: Создание Барабана Риссета...

en: Decay (seconds)
ru: Затухание (секунд)

en: Center frequency of noise (Hz)
ru: Центральная частота шума (Гц)

en: Width of noise band (Hz)
ru: Ширина полосы шума (Гц)

en: Amount of noise in mix (percent)
ru: Количество шума в миксе (проценты)

en: Amplitude (0 - 1)
ru: Амплитуда (0−1)

en: Sample Data Export
ru: Экспорт данных сэмплов

en: Analyzing...
ru: Анализ...

en: Limit output to first
ru: Ограничить вывод до первого

en: Measurement scale
ru: Шкала измерения

en: Export data to
ru: Экспорт данных в

en: Index (text files only)
ru: Указатель (только текст)

en: Sample Count
ru: Количество сэмплов

en: Time Indexed
ru: Индексированное время

en: Include header information
ru: Включить информацию заголовка

en: Minimal
ru: Минимально

en: All
ru: Все

en: Optional header text
ru: Необязательный текст заголовка

en: Channel layout for stereo
ru: Каналы в стерео

note: i18n-hint: Left and Right
en: L-R on Same Line
ru: Л-П на одной линии

en: Alternate Lines
ru: Чередующиеся линии

note: i18n-hint: L for Left
en: L Channel First
ru: Первый канал Л

en: Show messages
ru: Показать сообщения

en: Errors Only
ru: Только ошибки

en: Left Channel.~%~%
ru: Левый канал.~%~%

en: ~%~%Right Channel.~%~%
ru: ~%~%Правый канал.~%~%

en: ~aData written to:~%~a
ru: ~aДанные записаны в:~%~a

en: Sample Rate: ~a Hz.  Sample values on ~a scale.~%~a~%~a
ru: Частота дискретизации: ~a Гц. Значения сэмплов на шкале ~a.~%~a~%~a

en: ~a   ~a~%~aSample Rate: ~a Hz.~%Length processed: ~a samples ~a seconds.~a
ru: ~a   ~a~%~aЧастота дискретизации: ~a Гц.~%Длина обработки: ~a сэмплов ~a сек.~a

en: ~a   ~a~%~aSample Rate: ~a Hz. Sample values on ~a scale.~%~
                         Length processed: ~a samples ~a seconds.~a
ru: ~a   ~a~%~aЧастота дискретизации: ~a Гц. Значение сэмпла на шкале ~a.~%~
                        Длина обработки: ~a сэмплов ~a сек.~a

en: ~a~%Sample Rate: ~a Hz. Sample values on ~a scale. ~a.~%~aLength processed: ~a ~
                      samples, ~a seconds.~%Peak amplitude: ~a (linear) ~a dB.  Unweighted RMS: ~a dB.~%~
                      DC offset: ~a~a
ru: ~a~%Частота дискретизации: ~a Гц. Значение сэмпла на шкале ~a. ~a.~%~aОбработанная длительность: "~a ~
                     сэмплов ~a сек.~%Пик амплитуды: ~a (линейная) ~a дБ.  Невзвешенный RMS: ~a дБ.~%~
                      DC-смещение: ~a~a

en: ~a linear, ~a dB.
ru: ~a линейная, ~a дБ.

en: Left: ~a lin, ~a dB | Right: ~a lin, ~a dB.
ru: Левый: ~a lin, ~a дБ | Правый: ~a lin, ~a дБ.

en: ~a samples.
ru: ~a сэмпл.

en: ~a seconds.
ru: ~a сек.

en: Audio data analysis:
ru: Анализ аудиоданных:

en: <b>Sample Rate:</b> &nbsp;&nbsp;~a Hz.
ru: <b>Частота дискретизации:</b> &nbsp;&nbsp;~a Гц.

note: i18n-hint: abbreviates "decibels"
en: <b>Peak Amplitude:</b> &nbsp;&nbsp;~a (linear) &nbsp;&nbsp;~a dB.
ru: <b>Пик амплитуды:</b> &nbsp;&nbsp;~a (лин) &nbsp;&nbsp;~a дБ.

note: i18n-hint: RMS abbreviates root-mean-square, a method of averaging a signal; there also "weighted" versions of it but this isn't that
en: <b>RMS</b> (unweighted): &nbsp;&nbsp;~a dB.
ru: <b>RMS</b> (невзвешенный): &nbsp;&nbsp;~a дБ.

note: i18n-hint: DC derives from "direct current" in electronics, really means the zero frequency component of a signal
en: <b>DC Offset:</b> &nbsp;&nbsp;~a
ru: <b>DC-смещение:</b> &nbsp;&nbsp;~a

en: ~a linear, &nbsp;&nbsp;~a dB.
ru: ~a линейная, &nbsp;&nbsp;~a дБ.

en: Left: ~a lin, ~a dB | Right: ~a linear, &nbsp;&nbsp;~a dB.
ru: Левый:~a lin, ~a дБ | Правый: ~a линейная, &nbsp;&nbsp;~a дБ.

en: sample data
ru: данные сэмпла

en: Sample #
ru: Сэмпл #

en: Value (linear)
ru: Значение (линейное)

en: Value (dB)
ru: Значение (дБ)

en: audio sample value analysis
ru: анализ значений аудиосэмплов

en: Left (linear)
ru: Левый (линейный)

en: Right (linear)
ru: Правый (линейный)

en: Left (dB)
ru: Левый (дБ)

en: Right (dB)
ru: Правый (дБ)

en: Produced with <span>Sample Data Export</span> for
    <a href="~a">Audacity</a> by Steve
    Daulton
ru: Получено с помощью функции <span>«Экспорт данных сэмплов»</span> для
    <a href="~a">Audacity</a> от Steve
    Daulton

en: linear
ru: линейная

en: 2 channels (stereo)
ru: 2 канала (стерео)

en: 1 channel (mono)
ru: 1 канал (моно)

en: One column per channel.~%
ru: Один столбец на канал.~%

en: One row per channel.~%
ru: Одна строка на канал.~%

en: Left channel then Right channel on same line.~%
ru: Левый канал, затем правый канал на одной линии.~%

en: Left and right channels on alternate lines.~%
ru: Левый и правый каналы на разных линиях.~%

en: Left channel first then right channel.~%
ru: Сначала левый канал, затем правый канал.~%

en: Unspecified channel order
ru: Неопределённый порядок каналов

en: Error.~%"~a" cannot be written.
ru: Ошибка. Не удалось записать ~%"~a".

en: Sample Data Import
ru: Импорт данных сэмпла

en: Reading and rendering samples...
ru: Чтение и обработка сэмплов...

en: Select file
ru: Выберите файл

en: Invalid data handling
ru: Недопустимая обработка данных

en: Throw Error
ru: Создавать ошибку

en: Read as Zero
ru: Читать как ноль

en: Error~%~
                            '~a' could not be opened.~%~
                            Check that file exists.
ru: Ошибка~%~
                              Не удалось открыть «~a».~%~
                              Убедитесь, что файл существует.

en: Error:~%~
                  The file must contain only plain ASCII text.~%~
                  (Invalid byte '~a' at byte number: ~a)
ru: Ошибка:~%~
                  Файл должен содержать только обычный текст ASCII.~%~
                  (Неверный байт «~a» в байте номер ~a)

en: Error~%~
                  Data must be numbers in plain ASCII text.~%~
                  '~a' is not a numeric value.
ru: Ошибка~%~
                  Данные должны быть числами в виде простого текста ASCII.~%~
                  «~a» не является числовым значением.

en: Error.~%Unable to open file
ru: Ошибка.~%Не удалось открыть файл

en: Tremolo
ru: Тремоло

en: Applying Tremolo...
ru: Применение тремоло...

en: Waveform type
ru: Тип формы сигнала

en: Inverse Sawtooth
ru: Обратная зубцевидная

en: Starting phase (degrees)
ru: Начальная фаза (градусы)

en: Wet level (percent)
ru: Уровень с эффектом (%)

en: Vocal Reduction and Isolation
ru: Удаление и изоляция голоса

en: Applying Action...
ru: Применение действия...

en: Remove Vocals: to mono
ru: Удалить голос: моно

en: Remove Vocals
ru: Удалить голос

en: Isolate Vocals
ru: Изолировать голос

en: Isolate Vocals and Invert
ru: Изолировать голос и инвертировать

en: Remove Center: to mono
ru: Удалить центр: моно

en: Remove Center
ru: Удалить центр

en: Isolate Center
ru: Изолировать центр

en: Isolate Center and Invert
ru: Изолировать центр и инвертировать

en: Remove Center Classic: Mono
ru: Удалить центр (классический метод): моно

en: Analyze
ru: Анализ

en: Strength
ru: Величина

en: Low Cut for Vocals (Hz)
ru: НЧ-срез для голоса (Гц)

en: High Cut for Vocals (Hz)
ru: ВЧ-срез для  голоса (Гц)

en: Average x: ~a, y: ~a
    Covariance x y: ~a
    Average variance x: ~a, y: ~a
    Standard deviation x: ~a, y: ~a
    Coefficient of correlation: ~a
    Coefficient of determination: ~a 
    Variation of residuals: ~a
    y equals ~a plus ~a times x~%
ru: Усреднение x: ~a, y: ~a
    Ковариация x y: ~a
    Средняя дисперсия x: ~a, y: ~a
    Стандартное отклонение x: ~a, y: ~a
    Коэффициент корреляции: ~a
    Коэффициент детерминации: ~a 
    Вариация остатков: ~a
    Y равно  ~a плюс ~a раз x~%

en: Pan position: ~a~%The left and right channels are correlated by about ~a %. This means:~%~a~%
ru: Стереобаза: ~a~%Левый и правый каналы соотносятся примерно как ~a %. Это означает:~%~a~%

en:  - The two channels are identical, i.e. dual mono.
       The center can't be removed.
          Any remaining difference may be caused by lossy encoding.
ru:  - Два канала идентичны, образуя двойное моно.
       Центр удалить нельзя.
          Остаточные различия могут быть следствием потерь при кодировании.

en:  - The two Channels are strongly related, i.e. nearly mono or extremely panned.
       Most likely, the center extraction will be poor.
ru:  - Два канала с очень маленькой (почти моно) или очень большой стереобазой.
       Скорее всего, извлечение центра будет недостаточным.

en:  - A fairly good value, at least stereo in average and not too wide spread.
ru:  - Довольно хорошее значение: по крайней мере, в среднем стерео и не слишком большая стереобаза.

en:  - An ideal value for Stereo.
      However, the center extraction depends also on the used reverb.
ru:  - Идеальное значение для стерео.
      Однако, извлечение центра зависит также от использования реверберации.

en:  - The two channels are almost not related.
       Either you have only noise or the piece is mastered in a unbalanced manner.
       The center extraction can still be good though.
ru:  - Два канала почти не связаны между собой.
       Это либо шум, либо несбалансированная запись.
       Впрочем, из этих данных можно извлечь качественный центральный сигнал.

en:  - Although the Track is stereo, the field is obviously extra wide.
       This can cause strange effects.
       Especially when played by only one speaker.
ru:  - Дорожка стереофоническая, но поле, очевидно, очень широкое.
       Это может вызвать необычные эффекты.
       Особенно, когда звучит только один динамик.

en:  - The two channels are nearly identical.
       Obviously, a pseudo stereo effect has been used
       to spread the signal over the physical distance between the speakers.
     Don't expect good results from a center removal.
ru:  - Два канала практически идентичны.
       Видимо, для расширения сигнала на физическое расстояние
       между динамиками был использован псевдо-стереоэффект.
     Не ожидайте хороших результатов от удаления центрального сигнала.

en: This plug-in works only with stereo tracks.
ru: Этот подключаемый модуль работает только со стереофоническими дорожками.

en: Vocoder
ru: Вокодер

en: Processing Vocoder...
ru: Обработка вокодера...

en: Distance: (1 to 120, default = 20)
ru: Расстояние: (1−120, по умолчанию 20)

en: Output choice
ru: Выбор выхода

en: Both Channels
ru: Оба канала

en: Right Only
ru: Только правый

en: Number of vocoder bands
ru: Количество полос вокодера

en: Amplitude of original audio (percent)
ru: Амплитуда исходного звука (проценты)

en: Amplitude of white noise (percent)
ru: Амплитуда белого шума (проценты)

en: Amplitude of Radar Needles (percent)
ru: Амплитуда импульсов радара (проценты)

en: Frequency of Radar Needles (Hz)
ru: Частота импульсов радара (Гц)

en: Error.~%Stereo track required.
ru: Ошибка.~%Требуется стереофоническая дорожка.
